Monarchové odmítli Zemana. Kalousek si rýpl: Dorazí jen příbuzní Schwarzenberga

Autor: bud, ČTK, simao - 
13. května 2016
07:38

Tři evropské panovníky včetně monackého knížete Alberta II. přijme v pátek odpoledne na Hradě prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Pozvání dostalo hned 10 vznešených rodin, většina z nich se ale z různých důvodů omluvila. Nebo vymluvila? Miroslav Kalousek si rýpl, že kdyby nepřijeli příbuzní Karla Schwarzenberga, nedorazil by nikdo. Dalšími dvěma hosty totiž budou i lucemburský velkovévoda a lichtenštejnský dědičný princ.

Na oslavy karlovského výročí byli pozváni zástupci deseti evropských monarchií. Z různých důvodů se však omluvili. Například španělský král musí řešit vnitrostátní potíže, švédská královská rodina má starosti s narozením několika potomků a britská královna Alžběta II. slaví 90. narozeniny.

Do Zemana se však pustil po neúspěchu pozvánek jeho kritik Miroslav Kalousek, šéf TOP 09. „Miloš Zeman pozval všechny evropské monarchy. Kdyby nepřijeli příbuzní Karla Schwarzenberga, tak by nepřijel nikdo,“ poznamenal na Facebooku.

Český prezident přijme na Hradě v pátek odpoledne lucemburského velkovévodu Jindřicha a lichtenštejnského knížete Aloise, večer pak monackého knížete Alberta II.

Rodinná pouta Karla Schwarzenberga

47letý dědičný princ Alois z Lichtenštejna je nejstarším synem knížete Hanse Adama II. a jeho ženy Marie Kinské z Vchynic a Tetova, pražské rodačky, která v dětství žila s rodiči na zámku v Horažďovicích do roku 1945, kdy rodina českých Němců musela odejít do Bavorska. Lucemburský velkovévoda Jindřich je synem Jana Lucemburského a belgické princezny Josephine Charlotte.

O blízké příbuzné Karla Schwarzenberga nejde, nicméně v rodokmenu Schwarzenbergů se princezny z Lichtenštejna či Lucemburku nacházejí. Konkrétně jde o větev Schwarzenbergů hlubocko-krumlovskou, ve které se nachází svazky s princeznami z Lichtenštejna z 19. století (Eleonorou a Idou) či s Hildou, princeznou lucemburskou, kterou si v roce 1930 vzal kníže Adolf Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg pochází z orlické větve Schwarzenbergů. Rodinná pouta se Zemanovými hosty osvětlil pro Blesk.cz: „S velkovévodou lucemburským přímo příbuzný nejsem, nicméně oni se ke mně vždy chovali jako k takovému. Neboť sestra jeho babičky velkovévodkyně Charlotte byla teta Hilda Schwarzenbergová, která si vzala strýce Adolfa, posledního knížete na Hluboké, a tudíž se k nám vždy jak jeho babička, tak jeho otec chovali jako k příbuzným.“

„K Lichtenštejnům je to velmi prosté. Prababička dnešního knížete lichtenštejnského byla sestra knížete Festeticse, který je zase dědeček mé matky,“ uvedl Karel Schwarzenberg. „U monackého knížete, který prý také přijede, tak jeho pradědeček byl bratr mé babičky po matčině straně,“ dodal pro Blesk.cz.

Program Zemanových hostů

Miloš Zeman přijme hosty v Trůnním sále Pražského hradu. Všichni tři panovníci se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka zúčastní také sobotní mše v Chrámu svatého Víta, která je vyvrcholením oslav.

Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt už dříve řekl, že hosté by také měli dostat možnost navštívit královskou hrobku, ve které je mimo jiné pohřben Karel IV. Kvůli oslavám byla v posledních měsících restaurována.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít