Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Šlechtová chce vyvlastnit budovy Hradu. Apríl už byl, zuří lidovci i církev

Autor: ČTK, sou, všm - 
12. května 2016
11:31

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhuje, aby areál Pražského hradu patřil do vlastnictví České republiky. Šéfka resortu Karla Šlechtová (ANO) věří, že takto cennou kulturní památku je třeba chránit. Chystá proto návrh ústavního zákona, který nyní míří do meziresortního připomínkového řízení. Několik budov v areálu Hradu přitom patří katolické církvi, která návrh pokládá za porušení ochrany soukromého vlastnictví. Na navrhované uzákonění vlastnictví Pražského hradu upozornil server Česká justice.cz.

„Je to zejména z důvodů historických, ale také praktických. Není možné dostatečně zajistit ochranu této unikátní národní kulturní památky a zároveň bezpečnost prezidenta republiky v jeho sídle, které se zároveň výslovně upravuje v současně předkládaném prováděcím zákoně, nebudou-li předmětné nemovitosti ve výhradním vlastnictví České republiky,“ uvádí předkládací zpráva.  

 

„Je to konfiskační zákon. Proto je také předkládán jako ústavní. Samozřejmě to vnímáme jako zákon v zásadním rozporu s demokratickými principy ochrany soukromého vlastnictví,“ uvedl generální sekretář České biskupské konference a nový plzeňský biskup Tomáš Holub. Představitelé církve nyní podle něj zjišťují o návrhu další informace. 

 

Areál využívá stát i církev 

 

Pražský hrad je podle MMR historickou, mimořádně cennou kulturní památkou, navštěvovanou značným množstvím turistů. Objekty, které tvoří jeho areál, vznikly postupnými přístavbami. Nyní jsou využívány jak státem, tak církví římskokatolickou nebo jinými osobami. Areál je užíván prezidentem republiky, Kanceláří prezidenta republiky a dalšími institucemi.  

 

Ke vztahu státu, církve a Pražského hradu se už Šlechtová podle České justice vyjádřila dříve na sociálních sítích. „Ano! Myslím si, že Pražský hrad je symbol naší národní státnosti, je to symbol náš, naší republiky a nedomnívám se, že by jakékoli budovy na Hradě měly být vráceny církvi. (...) S tím se neztotožňuji ani jako občan ČR a vlastenec,“ napsala na facebooku. 

 

Letos v březnu přitom uzavřeli zástupci Hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získala budovu Nového proboštství a jeden z novogotických Mockerových domů. Náboženská matice dostala klášter svatého Jiří. Církev získala také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdala. 

 

 

Návrh se kromě církve samé nezamlouvá ani lidovcům. Tvrdě se do něj opřel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který ho označil za největší blbost, co v poslední době slyšel.

 

 

Jurečka uvedl, že vůbec nechápe, proč návrh vzniká a proč se jím zabývá právě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). "Mluvit o zestátnění historických objektů mi přijde jako neskutečná drzost. Motivům nerozumím," uvedl. "Apríl už snad byl, ne?" dodal k záměru předseda strany a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

 

Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) by měl navrhovaný zákon jen symbolický smysl, a přitom by stát přišel na stovky milionů korun. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že posouzení návrhu nechá na zákonodárcích, kteří by ale měli mít na paměti březnovou dohodu o majetkovém vyrovnání Hradu se zástupci katolické církve. 

 

Kabinet předlohu nepodpořil 

 

Sněmovna se bude v dohledné době zabývat návrhem opoziční KSČM na zakotvení státního vlastnictví nemovitostí v areálu Pražského hradu zvláštním zákonem. Komunisté navrhli, aby zákon o Pražském hradě státu zakotvil právo hospodaření k nemovitostem v jeho areálu, k ostatním nemovitostem tvořícím s nimi jeden funkční celek a k souvisejícím movitým věcem. 

 

Za součást hradního areálu by norma výslovně stanovila svatovítskou katedrálu. Kabinet ve středu předlohu nepodpořil. „Přijetím návrhu zákona by fakticky došlo k vyvlastnění věcí, které již jsou ve vlastnictví církevních subjektů,“ uvedla vláda. 

 

Zahrady pod Pražským hradem jsou v havarijním stavu:

joudajoudovy ( 13. května 2016 07:47 )

ja volim rychle vyvlastneni.... amik nam z hradcan udela dalsi disneyland a katedralu pouzije jako uloziste raket. duka s lidovci, aby neprisli k uhone, jsou ochotni katedralu vita darovat vyznavacum kobercu a turistky, za uplatu, budou odeny do hadru. nadvori budou slouzit k ukamenovani. nakonec, praha jiz zazila kobercovy nalet, kdy amici nepotrebovali silnou a vyspelou konkurenci v evrope. historie se opakuje...

agfor ( 12. května 2016 13:22 )

Od kdy se ptá ministr lidí na to, co si mysí ? No jo, budou volby. Po nich se zase na lidi vys*rete.

e.44 ( 12. května 2016 13:19 )

To je zase kravina Prý kvůli ochraně památek Vždyť do památek, jejich oprav a údržby stát investoval potřebné sumy jenom pár let po "sametu", bez čehož už by teď byla po některých jen prázdná díra v zástavbě. Teď už je to zase k hovnu jak za komančů a nejhorší za současné vlády.

zednik ( 12. května 2016 11:56 )

Myslím, že za vším ve skutečnosti stojí tlak církve na vlastnictví Katedrály sv.Víta. Duka se s Klausem sice dohodli že nebudou dál pokračovat soudní spory a chrám zůstane ve vl. státu. Ale ve skutečnosti to církev ještě neskousla , tak to asi Šlechtová chce vyřešin jednou pro vždy všechno.

moiaza ( 12. května 2016 11:31 )

Církev by nevyvlastňoval. Církev by přimo zahlušil. Jak může stát zlodějovi vrácet lup a ještě mu zaplatit?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa