Sobotka: „Zákrok na FAMU byl exces.“ Bursíková: „Zeman si z nás dělá p*del“

Autor: simao, ČTK - 
13. 4. 2016
08:46

Návštěva čínského prezidenta je sice již minulostí, vášně kolem ní ale planou dál. Na přetřes se nyní dostává hlavně jednání policie, která si došlápla i na FAMU kvůli tibetské vlajce, symbolu protičínského odporu. Premiér Sobotka označil zabavování vlajek za „exces ze strany policie“. Prezident Zeman však policisty na Hradě pochválil. A pořádně to schytal od jedné z účastnic protestů s tibetskými vlajkami Kateřiny Jacques Bursíkové.

Zabavování tibetských vlajek při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vnímá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jako excesy. Některé zásahy policie nepokládá za rozumné a přijatelné. Premiér to uvedl v rozhovoru pro dnešní Deník.

Sobotka předpokládá, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) o výsledku šetření bude vládu informovat. „Úkolem policie bylo zajistit veřejný pořádek, oddělit skupiny lidí s různými názory. Zabavování tibetských vlajek jen proto, že visí z okna, bych pokládal za exces ze strany policie,“ řekl premiér Deníku.

Prošetřením všech případů, na které občané upozornili, se podle Sobotky ozřejmí, zda došlo, či nedošlo k porušení zákona. Ze zákroků při návštěvě čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Kateřina Jacques Bursíková: Zeman si z nás dělá p*del

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. Chovanec odmítá, že by přitom policisté stranili Číňanům. Ministr vnitra by měl příští týden na mimořádné schůzi sněmovny poslancům postup policistů vysvětlit.

Kolem policejních akcí se však dál vedou vzrušené debaty. Olej do ohně přilil i prezident Zeman, když policistům v úterý na Hradě za opatření během čínské návštěvy poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí.

„Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor, od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi. Pokud jsem správně informován, policie vyhradila demonstrantům prostor, kde mohli svobodně svůj názor vyjádřit. A samozřejmě jednala naprosto správně, jestliže při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti,“ řekl Zeman policistům i Chovancovi s Tuhým. 

Zeman přidal i bonmot. „Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit. A já bych skončil, jak mě znáte, bonmotem. Váš nevděčný úděl často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí, a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům,“ dodal prezident. 

„Nevím, co prezident Zeman oceňoval. Já spíše oceňuji, že se policejní prezident Tuhý za některé postupy policie omluvil. Ještě zbývá vyjasnit, zda někdo nese politickou odpovědnost. Policie České republiky má naše občany s rozdílnými názory chránit, ne je šikanovat,“ uvedl šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Na sociálních sítích schytal Zeman i další kritiku. Pořádně ostře se proti němu vyjádřila jedna z účastnic protičínských protestů s tibetskými vlajkami, exposlankyně Kateřina Jacques Bursíková. „Ano, dělá si z nás p*del. Ale taky plíživým způsobem posouvá hranice zpátky k bolševickému myšlení i chování. Zaplaťpánbůh, že jsme zatím součástí západního civilizačního okruhu. God bless NATO and EU,“ napsala Jacques, která v době Si Ťin-pchingovy návštěvy byla společně např. s Miroslavem Kalouskem, Martinem Bursíkem či Michaelem Kocábem v davu, který se snažil marně dostat přes policejní kordon protestovat na Hradčanské náměstí.

Doporučujeme
flesch2z ( 13. dubna 2016 12:28 )

dzery ( 13. dubna 2016 11:16 )

panda82 ( 13. dubna 2016 10:52 )

No jo biomasa je biomasa místo mozku má mrkev,

marti33 ( 13. dubna 2016 10:04 )

• Výzva za vyvěšení moravské vlajky : dne 5.července na den Cyrila a Metoděje

mourovata.kocka ( 13. dubna 2016 10:00 )

"God bless NATO and EU"...dnes si kdejaká slepice myslí, jak její váha vzroste tím, když začne kvokat anglicky místo toho, jak jí zobák narostl.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa