Chovanec ohlásil rezignaci. Pokud měla policie pokyn pro zvůli u čínské návštěvy

Autor: zst - 
10. dubna 2016
13:15

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) rezignuje, pokud se ukáže, že někdo nařídil policii, aby se rozdílně chovala k Čechům a jinak k Číňanům během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze. Do Chovance se kvůli tomu v pořadu Partie na Primě pustil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministr takové nařízení odmítá, jestli selhali jednotlivci, ukáží analýzy.

„Dva dny jsme v celé řadě případů viděli, že policie používala zákonné instrumenty k tomu, aby zamezila něčemu, co určitá část lidí považovala za nevhodné. Aby se zavděčila například prezidentské kanceláři,“ navezl se v diskuzi do Chovance Kalousek a chtěl také vysvětlení, proč bylo uzavřeno Hradčanské náměstí.

Kalousek se na něj nemohl dostat společně s dalšími demonstranty, i když na něm byla oficiálně nahlášen a povolen protest. „Policie skandálním způsobem omezila ústavní shromažďovací právo. Neexistuje žádné věrohodné bezpečnostní riziko, proč mělo být uzavřeno Hradčanské náměstí,“ horlil Kalousek.

„Policie je často otloukánkem. Musím odmítnout, že by stranila Číňanům. Naopak před nimi musím smeknout,“ kontroval Chovanec, který policii chválil také v kontextu zvládnutí situace po útocích v Bruselu. „FAMU je exces, na tom se shodneme,“ dodal ministr vnitra k incidentu s tibetskou vlajkou.

Policie, která při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navštívila v souvislosti s vyvěšením vlajky budovu školy, byla podle něj jen neobratná a zbytečně horlivá. Chovanec už k tomuto případu má vyjádření policejního prezidenta, nejprve se ale chce sejít s děkanem fakulty Pavlem Jechem. Teprve pak informace zveřejní. Schůzka by se měla odehrát v pondělí.

Ministr se také vymezil vůči spekulacím o tom, že za příchodem dvou mužů, kteří se ve škole představili jako kriminalisté, stál šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. „Pan Komorous má moji důvěru. Nevěřím, že by v tom nějak figuroval,“ prohlásil.

Pokud existovalo takové nařízení, nemám v politice co dělat

„Dejme policii šanci se obhájit. Pokud takové nařízení existovalo, tak z pozice ministra odstoupím. Žádná taková metodika ale neexistovala. Pokud pochybili konkrétní policisté, budou postiženi,“ reagoval na kritiku Chovanec a dodal, že v takovém případě by neměl v politice co dělat.

Všechny sporné incidenty by podle šéfa rezortu vnitra měly být dořešeny do konce příštího týdne. Kalouska tím ale neuchlácholil. „Já budu navrhovat mimořádný bod na program řádné schůze Sněmovny. Ten přístup byl tak jednoznačný, že nelze vinit jednotlivé policisty. Policie zneužila zákon,“ trval si na svém šéf TOP 09. Chovanec se prý debatě v parlamentu bránit nebude.

Podívejte se v krátkém videu na shrnutí návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze:

Video Podívejte se na 48 hodin čínského prezidenta v Česku ve třech minutách. - Jan Jedlička, Zuzana Štíchová, Blesk TV

Přečtěte si: Vše o návštěvě čínského prezidenta v Praze

Fotogalerie z návštěvy:

zadnice ( 11. dubna 2016 10:33 )

Chovanče podávat kvůli Kalouskovi, Kocábovi, Bursíkovi, jeho Kateřině a ostatním jejich soukmenovcům by byla naprostá hloupost. Ani jeden za to nestojí!!!!

flesch2z ( 10. dubna 2016 22:51 )

Chovanče, tohle byla podepsaná dohoda mezi Číňanem a Zemanem a ty chceš za to trestat řadový policajty? Pak tedy táhni!

1912 ( 10. dubna 2016 22:13 )

rezignaci všech zrádců co té zločiné EU a US lezou do p....le !!!

tomik007 ( 10. dubna 2016 20:53 )

Aspon nejaka dobra zprava.  

moiaza ( 10. dubna 2016 20:07 )

 Kalousek je trapný jak Milan Baroš v Boleslavi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud