Pondělí 9. září 2024
Svátek slaví Daniela, zítra Irma
Zataženo, déšť 20°C

Sobotka: Strhávání tibetských vlajek není úkolem policie. Ta uznala chybu

Autor: val, ČTK - 
14. dubna 2016
16:15

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se domnívá, že zasahování proti tibetským vlajkám, jak se tomu dělo v době návštěvy čínského prezidenta v Praze, není úkolem policie. Řekl to během čtvrtečních interpelací ve sněmovně. Policisty nicméně pochválil za zvládnutí situace, co se týče bezpečnostních aspektů. Závěry policejního interního šetření zároveň tvrdí, že policie chybovala pouze při svém postupu na FAMU. 

„Myslím si, že policie odvedla velký kus práce, protože se podařilo i v tak složité situaci udržet veřejný pořádek,“ řekl Sobotka v reakci na interpelaci Miroslavy Němcové (ODS).

„Druhá věc je, do jaké míry má policie zasahovat proti někomu, kdo vyvěsí tibetskou vlajku. Já si myslím, že to skutečně není úkolem policie české republiky a nemyslím si, že vyvěšení tibetské vlajky z okna ohrožuje bezpečnost kohokoli tak, aby policie v této věci musela zasahovat a tak aby to policie vůbec musela řešit,“ poznamenal premiér k incidentům, při kterých měli policisté odstraňovat nebo nechávat odstranit vyvěšené tibetské vlajky v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Tuhý: Chybovali jsme na FAMU

Sobotka dále uvedl, že by se měla do budoucna zanalyzovat situace ohledně uzavírání veřejných prostranství kvůli bezpečnostním opatřením, jak tomu bylo na Hradčanském náměstí, kde se nesměla uskutečnit nahlášená demonstrace odpůrců čínského režimu.

Policejní prezident Tomáš Tuhý na čtvrteční tiskové konferenci k výsledkům prověrky policejních zásahů při státní návštěvě sdělil, že postup strážců zákona v souvislosti s chystanou demonstrací na Hradčanském náměstí, které ale policie uzavřela, nebyl ničím výjimečný. Svolavatel navíc podle něj změnil místo konání akce.

Tlačenice během protestu na podporu Tibetu Tlačenice během protestu na podporu Tibetu | Foto Blesk - Zbyněk Pecák

Policie ale podle něj chybovala při postupu na FAMU, kde byly vyvěšené tibetské vlajky. Jiných chyb se prý nedopustila. 

Bezpečnostní opatření přijatá kvůli návštěvě čínského prezidenta stála podle něj zhruba 16 milionů korun. O bezpečnost významného státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů.

Čtěte také: Vše o návštěvě čínského prezidenta a jejích dohrách

Připomeňte si, jak vypadaly manévry při návštěvě čínského prezidenta v Praze:

Samo ( 14. dubna 2016 22:00 )

Z vašich příspěvků je zřejmé, že nevíte o čem to je. Čína se ve svém okolí chová ke svým sousedům stejně jako Rusko. Snaží se ovládnout co největší prostor a vnucovat jiným národům své chápání světa, kdy jim vnucují svoji politiku aniž by jim umožnili žít po svém na autonomním území Číny. Na tato ůzemí pak vyvezou statisíce Číňanů aby převýšili počet původního obyvatelstva na tomto území. Železnici do Tibetu zbudovali Číňané ze dvou důvodů-prvním bylo doprava nových osadníků a druhým a sice tím hlavním bylo aby na místo mohli dopravit armádu na ochranu těchto osadníků a geografických cílů čínské vlády.

lev1 ( 14. dubna 2016 21:08 )

čechům je dalajláma s celým Tibetem někde u zadku a Sobotka je jen přitroublý havloid

panda82 ( 14. dubna 2016 20:04 )

 V Tibetu jsou hábity červené na holém těle, ne na kabátech barevné hadry, zas nebyly názorně poučené, ještě vypnout v pokleku ***, jinak je to zneuctění jejich státního symbolu, balit se jak do osušky,to jim ten křikloun Kalousek nevysvětlil, ten si myslel, že je na válečné stezce

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa