ČSSD z peněz pro Altnera nepošle zatím ani korunu. 20 milionů chtějí exekutoři

Zdeněk Altner vysoudil na ČSSD 337 milionů korun za právní zastoupení.
Autor: ČTK, zst - 
9. 4. 2016
15:00

Sociální demokracie zatím nezaplatí právníkovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, které na straně vysoudil. Řekl to Jiří Chvojka, mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina a Partners, jež stranu zastupuje. Podle Chvojky v tuto chvíli není zřejmé, kdy přesně uplyne lhůta pro zaplacení a komu má strana vlastně platit.

Právníci ČSSD se navíc nejprve musí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu má vlastně strana platit. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Třídenní lhůta, kterou soud sociálním demokratům určil na zaplacení částky, začne běžet od právní moci rozsudku. „Advokát pana Altnera Václav Veselý ale v médiích uvedl, že rozsudek ještě právní moci nenabyl,“ upozornil Chvojka.

Je možné, že Veselý si písemnou podobu verdiktu ještě nevyzvedl. Právníci sociální demokracie zjistí, kdy lhůta uplyne, až v pondělí, kdy budou moci nahlédnout do soudního spisu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechtěl v pátek situaci příliš komentovat. Vše je podle něj na právnících. Poslechněte si, co řekl:

Video  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k postupu strany v kauze Lidový dům  - Blesk / Zuzana Štíchová

„Nevíme, kam peníze poslat,“ tvrdí ČSSD

Prostředky na vyplacení peněz získá strana prostřednictvím bankovního úvěru, který dnes schválilo širší vedení ČSSD zároveň s úspornými opatřeními do budoucích měsíců a let.

„Fyzicky bude mít strana peníze k dispozici, ale nevíme, kam je poslat. Na značnou část těch prostředků totiž přišly exekuce, které jsou pravomocné a mají přednost. Navíc se dá očekávat, že pohledávky budou přibývat. Takže s odesláním peněz se bude čekat, až právníci zavelí. Bude záležet na tom, jak se dohodnou s exekutory,“ vysvětlil Chvojka. Podle něj je v přihlášených pohledávkách vůči Altnerovi často věřitelem stát, například finanční úřady.

Dovolání k Nejvyššímu soudu

Soudy Altnerovi pravomocně přiznaly částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

ČSSD podala proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty. Strana také soudu navrhla, aby odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost rozsudku, a to až do doby, než o dovolání rozhodne.

Pokud s dovoláním strana neuspěje, může jí podle nezávislého právníka pomoci Ústavní soud, jestliže se sociální demokraté rozhodnou podat stížnost.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

viIIi ( 9. dubna 2016 23:37 )

SOCANI ZAPLAŤTE HUBY A DRŽTE HUBY JÁ VÁS VOLIL !!! ZEMAN ROZDÁVÁ CÍRKVÍM - UŽ MĚ VLÁDCI SERETE !!! !!! !!!

anno ( 9. dubna 2016 20:23 )

Bakala to rád zaplatí za ČSSD, Sobotkovy přeci je zavázán za prodej OKD. Co je to pro něho 330melounů, když má miliardy na kontě!!!

zdenekk-vegeta ( 9. dubna 2016 20:01 )

úzce!

zdenekk-vegeta ( 9. dubna 2016 19:53 )

moiaza ( 9. dubna 2016 19:11 )

Naprosto nechápu, jak si někdo může v tomto Havlistánu jednoduše, lehce a za krátkou dobu beztrestně vydělat přes 330 milionů. Kdo takovou smlouvu s tímto podvodníkem uzavřel, toho bych zavřel na doživotí a sebral všechen majetek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa