Babišovi dluží ANO 37 milionů. Jak hospodárné byly v roce 2015 další strany?

 • Autor: ČTK,simao - 
  2. 4. 2016
  06:15

  Stranou třísetmilionového průšvihu ČSSD kvůli kauze s právníkem Altnerem vyplývají na povrch i další milionové položky z hospodaření jednotlivých politických stran. Z jejich výročních zpráv za rok 2015. Vyplývá z nich například, že hnutí ANO hospodařilo loni se ziskem 26,9 milionu. Na konci roku však dlužilo svému předsedovi Andreji Babišovi na bezúročné půjčce stále ještě 37,5 milionu korun. Jak si vedou další strany?

 • 1.Politické strany pod lupou. Poslanci na to chtějí nový úřad

  Do 1. dubna musely politické strany jako každý rok předložit své výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. V roce 2015 se nekonaly žádné volby, takže strany nemusely financovat volební kampaně. Letos na podzim však strany čekají krajské volby a volby do třetiny Senátu.

   

  Politické strany ve svých zprávách informují nejen o svém hospodářském výsledku, ale i o darech, které obdržely od sponzorů. Sněmovní kontrolní výbor prověří, zda zprávy dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

   

  Do budoucna je však možná v kontrole politických stran změna. Poslanci totiž projednávají vládní novelu zákona o politických stranách, která počítá s tím, že na jejich hospodaření bude dohlížet nový úřad. Tvořili by jej předseda (vybraný prezidentem z kandidátů sněmovny a Senátu), čtyři členové a další desítka zaměstnanců. Náklady na vznik a existenci úřadu by v prvním roce byly podle zdůvodnění 20,5 milionu korun, v dalších letech 15,5 milionu korun ročně.

  Andrej Babiš vedle Bohuslava Sobotky ve sněmovněAndrej Babiš vedle Bohuslava Sobotky ve sněmovně | ČTK

 • 2.ANO vykázalo zisk. Ale dál dluží Babišovi

  Hospodaření vládního hnutí ANO vedeného ministrem financí Andrejem Babišem skončilo loni ziskem 26,9 milionu korun. Výroční zpráva však také uvádí, že ke konci roku hnutí dlužilo svému předsedovi Babišovi na bezúročné půjčce 37,5 milionu korun. O rok dřív představoval tento dluh 65 milionů korun. Mzdové náklady zaměstnanců hnutí si vyžádaly 10,8 milionu korun. 

   

  Od státu získalo hnutí 57,6 milionu korun na příspěvku na činnost, na darech obdrželo 8,9 milionu. Nejvyšší dar je uveden od Roberta Bezděka (500 tisíc korun), eurokomisařka Věra Jourová darovala 200 tisíc korun, ministr obrany Martin Stropnický 100 tisíc korun. Nejvyšší dar z právnických osob poslali Východočeši (665 tisíc). Akciová společnost Lovochemie, kterou v minulosti řídil nynější ministr životního prostředí a člen ANO Richard Brabec, poskytla dar 150 000 korun.

  Andrej Babiš s partnerkou Monikou a ministrem obrany Martinem Stropnickým, který se zařadil mezi dárce hnutí pro rok 2015.Andrej Babiš s partnerkou Monikou a ministrem obrany Martinem Stropnickým, který se zařadil mezi dárce hnutí pro rok 2015. | Foto Blesk - Ladislav Křivan

 • 3.ČSSD: 27 milionů v plusu, ale obří dluh na krku

  Také hospodaření ČSSD v loňském nevolebním roce skončilo ziskem – a to opět zhruba 27 milionů korun. Nyní však řeší problém více jak třísetmilionové pokuty, kterou má zaplatit advokátu Altnerovi za zastupování ve sporu o Lidový dům a následné vleklé spory o vyplacení odměny. 

   

  Největší příjmy ČSSD loni tvořily státní příspěvky na činnost, a to zhruba 133,3 milionu korun. Na členských příspěvcích strana získala přes 18 milionů korun a za pronájem a prodej majetku zhruba 21 milionů korun. Nejvyšší vydání měla strana na svůj provoz – 81 milionů korun, na mzdy 150 zaměstnanců šlo zhruba 65,7 milionu korun. Výnosy tak činily 174,5 milionu korun, náklady 147,5 milionu korun.

   

  Od dárců strana loni dostala zhruba 1,8 milionu korun, jen jedno procento z jejích příjmů. Dary straně se pohybovaly v řádech tisíců až desetitisíců korun. Výjimkou byl Ludvík Urban, který ČSSD věnoval 174 039 korun. Mezi sponzory se zařadila i europoslankyně Olga Sehnalová s darem 60 000 korun, naopak místopředseda Senátu Zdeněk Škromach dal 1000 korun. Z firem nejvyšší peněžní částku – 50 000 korun – dala pražská společnost B. G. M. Managers. Největší nepeněžitý dar ve formě občerstvení za 87 840 korun poskytla straně společnost Coca-Cola HBC ČR.

  Bohuslav Sobotka (ČSSD) během pořadu Ptám se, pane premiéreBohuslav Sobotka (ČSSD) během pořadu Ptám se, pane premiére | Blesk / Ladislav Křivan

 • 4.Bělobrádek dal KDU-ČSL 60 tisíc

  Třetí vládní strana KDU-ČSL loňský rok uzavřela přebytkem zhruba 23,3 milionů korun. Náklady vyčíslila na 49,96 milionu, výnosy na 74,756 milionu. Příspěvek ze státního rozpočtu na činnost byl 45,3 milionu. Příjmy z pronájmu a prodeje movitého a nemovitého majetku lidovci vyčíslili na 17,9 milionu, dary a dědictví na 6,4 milionu. Mzdové výdaje pak naopak na 13,9 milionu korun.

   

  Nejvyšším darem od fyzické osoby je ten od náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Romana Celého (163 200 korun), další pak od senátora Jiřího Carbola (155 208 korun) a europoslankyně Michaely Šojdrové (150 246 korun). Stranický lídr Pavel Bělobrádek dal loni KDU-ČSL 60 tisíc korun. Nejštědřejší právnickou osobou se stala společnost EC Kutná Hora s. r. o. se 400 tisíci.

  Pavel Bělobrádek na sjezdu lidovcůPavel Bělobrádek na sjezdu lidovců | ČTK

 • 5.Z čeho žijí komunisté

  KSČM měla loni příjmy 143,9 milionu korun a náklady 117,1 milionu korun. Ve zprávě například uvádí, že ke konci roku vlastnila 47 dopravních prostředků a byla stoprocentní majitelkou 66 staveb a 92 pozemků. Na dalších 11 stavbách a 11 pozemcích držela vlastnický podíl.

   

  Na příspěvcích od státu získala KSČM 83,2 milionu korun, dalších 26,6 milionu jí vynesly pronájmy. Na členských příspěvcích strana vybrala 18,3 milionu korun, z darů dostala celkem 10,7 milionu korun. KSČM měla poměrně značný počet drobných dárců z řad jednotlivců, od právnických osob vykázala jen čtyři dary. Například Klub českého pohraničí věnoval 10 000 korun.

   

  Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik straně daroval 190 tisíc, zatímco poslankyně Soňa Marková 199 tisíc a poslanec Alexander Černý celkem 219 tisíc. Šéfka KSČM v Praze Marta Semelová do stranické kasy poslala 161 tisíc.

  Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik (vlevo) a předseda komunistů Vojtěch FilipŠéf poslanců KSČM Pavel Kováčik (vlevo) a předseda komunistů Vojtěch Filip | Blesk - Alexandr Malachovský

 • 6.Končící Lukša mezi štědrými dárci TOP 09

  TOP 09 skončila minulý rok se ziskem 14,95 milionu korun a byla bez dluhů. Musela přitom pokrýt ztrátu přes deset milionů korun. Hlavním zdrojem příjmů byl jako u jiných stran loni pro TOP 09 příspěvek ze státního rozpočtu, který činil 40,1 milionu korun. Další 2,3 milionu korun vybrala strana na členských příspěvcích. Celkové výnosy dosáhly 46,41 milionu korun, náklady 31,46 milionu korun.

   

  „Můžeme část zisku využít na kampaň před letošními krajskými volbami, část na volby do Poslanecké sněmovny příští rok,“ uvedl generální sekretář TOP 09 Pavel Severa.

   

  Na sponzorských darech strana získala 3,6 milionu korun. Nejvyšší sponzorskou částkou pro stranu bylo loni 250 000 korun od společnosti CS BOHEMIA i od firmy VOJAN, které sídlí na stejné adrese v Brně. Z jednotlivců byl k TOP 09 nejštědřejší místopředseda její plzeňské krajské organizace Martin Vít, který jí věnoval 200 000 korun. 150 tisíc daroval straně starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, 170 tisíc pak poněkud paradoxně starosta Čeladné na Frýdecko-Místecku Pavol Lukša, který byl do loňska místopředsedou TOP 09, nyní však oznámil svůj odchod ze strany. A neprobíhá zrovna v dobrém.

  Dlouholetý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša odchází ze strany. Vadí mu přístup nového předsedy Miroslava Kalouska.Dlouholetý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša odchází ze strany. Vadí mu přístup nového předsedy Miroslava Kalouska. | Blesk, TOP 09

 • 7.ODS: Zlom po třech letech v červených číslech

  ODS po třech letech ve ztrátě vykázala zisk po zdanění 27 milionů korun. V  předchozích třech letech hospodařila se ztrátou, loni se jí podařilo hospodaření zvrátit. „Díky přijatým úsporným opatřením a nevolebnímu roku se podařilo snížit celkové náklady na 85,3 milionu korun, zatímco celkové výnosy dosáhly částky 114,5 milionu. ODS obdržela dary v celkové výši 25,5 milionu,“ uvedla tisková mluvčí strany Jana Havelková.

   

  Nejvíce straně daroval Richard Benýšek z Olomouce, a to téměř 8,3 milionu korun, a senátor Ivo Valenta dva miliony korun. Přebytkový rozpočet umožnil podle Havelkové snížit celkové závazky strany o téměř 30 milionů. „ODS nemá žádné závazky po splatnosti jak vůči státu, tak zdravotním pojišťovnám,“ dodala.

  Petr Fiala na 27. kongresu ODS obhájil pozici šéfa strany.Petr Fiala na 27. kongresu ODS obhájil pozici šéfa strany. | ČTK

tredan ( 3. dubna 2016 04:33 )

Zeman by se měl ČSSD kvůli stamilionové ráně omluvit, míní Paroubek Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-paroubkem-o-zemanovi-altnerovi-a-cssd-fbz-/domaci.aspx?c=A160402_0 90856_domaci_jw

moiaza ( 2. dubna 2016 08:15 )

 Tyto zjevy co vidíte na fotografii jsou trapné jak Baník Ostrava. Baníku záleží aspoň na kerkách. Na ty včera zvítězili suverénně nad Sigmou. Ale politikům nezáleží na nikom. Jen na vlastní kapse.

Samo ( 2. dubna 2016 07:57 )

Peníze mu ani vracet nemusí, on si přihraje další ze státního rozpočtu, tak jako to dělal doposud, formou dotací na příměsi do pohonných hmot.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud