Utajení po česku: Toto je náš agent Psík, ukazoval web ministerstva obrany
Informaci o tom, že Martin Psík, jeden z Čechů unesených v Libanonu, je příslušníkem armádní tajné služby, bylo možné zjistit z webu ministerstva obrany. Na stránkách je jeho jméno, služební zařazení i fotka, upozornil ve čtvrtek server Neovlivní.cz. Psík byl jedním z pětice českých občanů, která se na začátku února zhruba po půlročním zajetí vrátila z Libanonu.
Fotografie pochází podle webu z května 2010, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v rámci inspekční cesty navštívil český vojenský kontingent v Afghánistánu. U jedné z fotografií je i popisek, který Psíka identifikuje jako zpravodajského důstojníka kontingentu a nadporučíka.
Pětice Čechů podle informací některých médií padla do léčky připravené libanonskou tajnou službou, která chtěla údajně dostat z ČR svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v pankrácké věznici a o jeho vydání žádaly Spojené státy. Prostředník měl nabízet informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco civilní rozvědka nabídku považovala za past, Vojenské zpravodajství poslalo do Libanonu Psíka, uváděla média.O tom, že Česko Fajáda do USA nevydá, rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Spolu s Fajádem nebyl do USA vydán ani Chálid Marabí, naopak Pelikán ve čtvrtek povolil vydání třetího ze zadržených Faouziho Jabera. V USA mu hrozí až doživotí.
Po středečním jednání sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství nechtěl šéf komise Bohuslav Chalupa (ANO) sdělit, zda byl Psík do Libanonu vyslán, nebo ne. Řekl jen, že tam nebyl jako utajený agent. Fakt, že podmínkou propuštění zajatých Čechů byl návrat Fajáda do Libanonu, připustil dříve ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Kolik máme tajných agentů, zůstal tam po únosů těch 5ti hňupů ještě někdo?