Splaťte dluh kdykoliv, ne když se to hodí bance, rozhodla vláda

Autor: ČTK, zst - 
2. 12. 2015
12:20

Vláda dnes schválila návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který má posílit postavení spotřebitelů. Spotřebitelé budou mít možnost splatit dluh kdykoliv. Výrazně také omezuje sankce za pozdní splátky úvěrů. Předloha zároveň posiluje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Platit by měla začít v první polovině příštího roku.

Dnes jsme udělali důležitý krok v boji s lichvou. Vládou schválený návrh převádí dohled nad všemi poskytovateli půjček pod ČNB,“ uvedl premiér.

ČNB by tak měla vydávat povolení k činnosti, o které bude muset každá firma zažádat, a v případě provinění by ho mohla odejmout.

Úvěr by měl podle zákona věřitel poskytnout pouze tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností. Zákon by měl vstoupit v účinnost během 1. pololetí 2016.

Co dokáží dluhy? Podívejte se na příběh Kamily, 5 let bude žít v osobním bankrotu:

Video Kamilu topily dluhy: Pět let bude žít v osobním bankrotu - Blesk TV

Dřívější splacení úvěru bez pokut, hypotéky 1x ročně zdarma

Podle návrhu bude mít poskytovatel v případě prodlení spotřebitele se splácením úvěru vedle smluvního úroku nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s vymáháním dluhu a smluvní pokutu 0,1 procenta denně z dlužné částky. V případě prodlení by celkově mohl naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 70 procent z výše úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun.

Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy bude možno zdarma splatit až pětinu hypotéky. Za to si dnes banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát, a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy. Zákon také lidem dává 14denní lhůtu na rozmyšlenou, po kterou banka nebude smět zhoršit podmínky nabídky hypotéky.

Zákon přináší ‚revoluci‘ do nebankovních půjček. V základních konturách jde po mnoha letech vůbec o první rozumný návrh regulace tohoto složitého trhu, kterým úvěry jsou,“ řekl už dříve Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Zákon má bít bičem na lichváře

Nová úprava řeší zejména nekalé obchodní praktiky. Návrh proto zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli (nyní více než 60 000 osob). Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost.

Podívejte se, jak snadno se malý dluh může vymknout z ruky - Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700tisíc:

Video Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala? - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Jan Brunclík

Po schválení zákona parlamentem by měl vstoupit v účinnost během prvního pololetí 2016. Podle Sobotky by do tří měsíců od účinnosti zákona měli všichni, kdo dnes půjčují peníze, požádat o licenci ČNB.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

davidvozak ( 17. prosince 2015 10:04 )

Dobrý den. Hurá. Konečně najaký posun z pohledu dlužníků. Účtovat si penále za to, že chci zaplatit dříve, je neetické. Jen jsem zvědav, jak dopadne projednání Parlamentem. Hezký den JUDr. David Vozák, www.abivia.cz

realistaii ( 2. prosince 2015 21:02 )

hyenismus je celý tento obludný režim,který je v zásadě vládou zločinců mafií, zlodějů jedině odporný hyenismus páchá co tento zrůdný režim pomocí lichvářských a exekutorských mafií ,a viníkem jsou vlády zrůd a poslanci, Česko platí v EU za exota ,díky soukromým exekutorům http://www.antiexekuce.***/clanky/cesko-plati-v-eu-za-exota--diky-soukromym-exe kutorum.html Česko bude postupem Času ignorováno všemi úřady ostatních demokratických zemí, protože málokdo v EU dnes věří, že dluhy v šesti milionech exekucí jsou postaveny na skutečných základech. Česko platí v EU za exota, kde kasína, herny a exekutoři jsou soukromí a nejsou to státní instituce a firmy, jak je tomu v demokratických zemích EU. V Česku stoupá počet exekucí z důchodů i nemocenské http://www.denik.cz/z_domova/v-cesku-stoupa-pocet-exekuci-z-duchodu-i-nemocenske-201508 28.html Horší než „šmejdi"? Za nezaplacených 30 korun u lékaře desetitisícová exekuce! Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/horsi-nez-smejdi-za-nezaplacenych-30-korun-u-lekare-desetitisicova-exek uce-20150929-te9d.html

vi3ol ( 2. prosince 2015 16:19 )

Každý musí své dluhy uhradit...o tom žádná...kromě Ransdorfa, Krejčíře, Nováků, ap... Ale zkuste vy půjčit někomu, aby se vám do půlroku vrátil po soudu dvojnásobek, po exekuci trojnásobek,...nějaké výdaje těch institucí tam jsou..není to můj případ, kamarádčin... já platil exekuci 25t za 1300,-, protože do ty doby mi úmyslně posílali výzvy na starou adresu..žádná odvolání nepomohla..je to tak 5-6 let..

paul.hyena ( 2. prosince 2015 14:10 )

Každý, kdo si bere půjčku si může vybrat, kde a za jakých podmínek si jí vezme. Tak proč do toho vstupuje vláda a mění dobrovolnou domluvu mezi dlužníkem a věřitelem? Vždyť i banka potřebuje vědět, na jak dlouho peníze půjčuje a kdy je dostane zpět.

lipno ( 2. prosince 2015 13:20 )

Podle Sobotky? Tak to bude pěkná levárna!

Zobrazit celou diskusi
Další videa