Vánocemi to začíná, exekutorem končí. Češi si na dárky půjčují za „krvavé“ úroky
Každý osmý Čech kupuje vánoční dárky na dluh. Nejčastěji si půjčujeme do 30 tisíc korun, ale splácíme dvakrát tolik. Lidé jsou před Vánoci pod tlakem a často podepisují nevýhodné smlouvy. Uvedla to společnost Vše pro insolvenci.
Nebankovní půjčky před Vánoci jednou využilo 12 % Čechů. Průměrná výše vánoční půjčky je 7 869 korun. Nejčastěji se Češi zadlužují částkou 30 tisíc korun, kterou splácejí průměrně 15 měsíců. Často si půjčují mimo bankovní sektor u společností, které se neřídí spotřebitelským zákonem. To pak často vede k dlouholetému zadlužení.
„Lidé si zpravidla půjčují nízké částky, ty bývají ovšem velmi často vysoce úročeny, především se k nim ale vážou skryté poplatky. Na první pohled mají spotřebitelé pocit, že zaplatí třeba i jen o málo více, než si půjčí, ale ve skutečnosti mohou zaplatit třeba i 50procentní úrok,“ popsal Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci.
Stresující svátky
Lidé si na Vánoce více než kdy jindy uvědomují svoji finanční situaci, cítí se pod tlakem a snaží se sehnat peníze na dárky. Často nezvládnou vyhodnotit riziko půjčky a podepisují nevýhodné smlouvy. Na dárky si půjčují většinou lidé méně finančně vzdělaní. Často se snaží nahradit své nižší příjmy v očích přátel a rodiny dražšími dárky. Sváteční radost se ale rychle rozplyne a člověk upadá do dluhů.
Zamyslete se nad skutečnou cenou dárku
Než začnete nakupovat dárky, udělejte si rozpočet, kde si stanovíte, kolik chcete za své přátele nebo členy rodiny utratit. Dávejte si pozor na ekonomickou výhodnost dárku. Položte si otázku, zda ho obdarovaný upotřebí.
„V neposlední řadě by si měli lidé spočítat skutečnou cenu dárku, tedy nikoli jen kupní cenu v obchodě, ale celkovou cenu, kterou zaplatí s přihlédnutím k zaplaceným úrokům a poplatkům. Takový dárek se většinou značně prodraží,“ upozornil Jan Malý.
To si děláte srandu ne? Dárky na úvěr? Ještě větší hovadina než dovolená na splátky. To by mě tedy bralo!