Návštěvníkům Staroměstského náměstí 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15:00 a 19:00 by neměli na trhy vjíždět s kočárky.

Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí.

Rozpoutají petardy paniku?

Magistrát v pondělí rozhodl, že kvůli bezpečnostnímu riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. „Nemůžeme riskovat, že v davu někdo vystřelí petardu a vznikne panika,“ řekl Votruba. „Budeme navyšovat bezpečnostní opatření, jak nejlépe umíme, spolu s bezpečnostní službou navýšíme počet lidí, abychom návštěvníky maximálně ochránili,“ doplnil. Bezpečnost při silvestrovských oslavách se bude ještě řešit.

Letošní trhy se ponesou v duchu staročeských Vánoc. Pořadatelé čerpali inspiraci u malíře Josefa Lady. Návštěvníci tak v adventní vesničce s desítkami stánků potkají selky v krojích, kocoura Mikeše nebo ponocného, kterého znají z ladovských obrázků.

Na stromě, který letos pochází z České Lípy, budou zlaté hvězdy a 600 vánočních koulí. Na špici zaujme místo kometa. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří 20 tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují 12 tisíc koulí a pět kilometrů rozvodných kabelů.

Trhy začínají nadcházející sobotu a potrvají do 6. ledna. Během adventu se v Praze uskuteční řada společenských a kulturních akcí, koncertů a divadelních vystoupení.

Vánoční strom je již na svém místě:

Fotogalerie
13 fotografií