Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Hádka v Senátu: Nechte cyklisty pít alkohol, žádá Škromach

Hodonínský senátor Škromach chce, aby se cyklisté pod vlivem zodpovídali jen v případě nehody.  (Autor: archiv politiků)
Autor: Klára Brunclíková - 
17. června 2015
14:52

Zdeněk Škromach (ČSSD) chtěl dnes na jednání Senátu prosadit, aby policisté už nemohli dávat dýchnout cyklistům. Dokonce se pokoušel vyhandlovat podporu svého návrhu s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO). Padly ale i jiné nápady – třeba Jaroslav Kubera (ODS) navrhoval pokuty pro opilé chodce.

„Já jenom chci krátce avizovat pozměňovací návrh, který jsem připravil, který jste obdrželi. Týká se cyklistů a kontrol na alkohol, protože si myslím, že je to věc, která je velmi aktuální. Bohužel tady dochází ke zneužívání výkladu zákona,“ řekl v Senátu Zdeněk Škromach.

Férová nabídka pro ministra dopravy

Škromach chtěl asi trochu popostrčit ministra dopravy Ťoka, aby se jeho  pozměňovacího návrhu zastal. Se zákulisním jednáním se ale nezdržoval, svou nabídku „já pro tebe, ty pro mě“ mu poslal rovnou přes mikrofon.

„Věřím tomu, že pan ministr tento návrh podpoří. Na oplátku tedy za to, že si myslím, že těch 150 km na dálnici je stejně zbytečných,“ řekl senátor ve svém projevu.

Na začátku možná Zdeněk Škromach ani netušil, jak ohnivou diskusi těmito slovy rozpoutá. Do debaty se totiž rychle přidal i rozčílený senátor Kubera.

Ale co mě naprosto šokovalo, když tady tak lkáme a říkáme, jak v Evropě, že tady je návrh, aby cyklisté mohli chlastat, což mi tedy přijde... za chvíli tady budeme mít zákon o ochraně zdraví před alkoholem a jinými toxikomaniemi. A tady se vlastně navrhuje, aby mohli... “ konstatoval překvapeně Kubera.

Vzápětí ale Kubera přišel s jinou silnou myšlenkou. „Já bych naopak navrhoval, aby opilý chodec byl pokutován, protože když se vám motá ožrala po chodníku a v nečekaném okamžiku vám tam skočí, tak máte problém bez ohledu na to, jestli byl opilý nebo nebyl. Takže i chodec, pokud se pohybuje na veřejnosti, by měl mít nějaký limit,“ vysvětlil.

„Vinařská cyklostezka je úžasná,“ chválil alkoholové výlety Čunek

Za Škromachův návrh se ale po chvíli postavil Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se s přítomnými v sále podělil o vlastní zkušenost z vinařské cyklostezky.

„Jednou jsem tam jel, když se tam objevila nějaká policie, všichni se samozřejmě varovali, a pak došlo k pádu ‚kolistů‘, protože tam kolem úseku, kde byl avizován policista, šlo asi 100 cyklistů a vedli kola, a ti, co jeli, tam samozřejmě měli ohromné problémy. Sám o sobě je to nonsens. To znamená, já samozřejmě podporuji to, aby na cyklostezce nějaká možnost mít alkohol v krvi byla,“ popsal Čunek. Jestli i on patřil k cyklistům, kteří před policií raději z kola sesedli, to už neřekl.

Ani vášnivá diskuse ale dnes Zdeňku Škromachovi nestačila na to, aby s návrhem uspěl.

 

salto ( 18. června 2015 10:38 )

Řidič motorového vozidla, cyklista i chodec jsou účastníky silničního provozu, takže vzato do důsledku, by se mohlo chlastat jenom doma, protože 1 pivo je na řidiče mot. vozidla nepřípustné, tak i na cyklisty, potažmo chodce by měla platit nulová tolerance

dandova ( 18. června 2015 08:13 )

Už takhle jsou to agresivní h.vada.

mortis69 ( 17. června 2015 19:19 )

Mě pomáhá fotka Miloše Funguje stopro

eliska963852 ( 17. června 2015 19:04 )

Musím si tu fotku pořádně prohlídnout, včera jsem snědla něco špatnýho a musím to dostat ven.

tomik007 ( 17. června 2015 18:19 )

 Kdyby si vycistil zuby tak ho nikdo nepozna

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud