Rok od oslabení koruny ČNB: Máme dražší Vánoce a nevíme proč!

Autor: Vladimír Barák - 
7. listopadu 2014
05:00

Dnes je to rok, co národní banka pod vedením Miroslava Singera (46) oslabila korunu vůči euru. Důsledek pro ekonomiku je sporný. A názor veřejnosti? Stále nechápeme, proč to muselo být.

Hodnotit dopady opatření, kterými centrální bankéři loni v listopadu srazili hodnotu národní měny zhruba o dvě koruny na 27 korun za euro, není jednoduché.

Pokud jde o ekonomy, ti ovlivňování kurzu kritizují. Singera a spol. ale naopak chválí řada českých zemědělců nebo podnikatelů. Jak řekli ve velké anketě Blesku, intervence jim pomohla.

A co občané? Jejich názor vyjadřuje exkluzivní průzkum agentury SANEP pro Blesk, kterého se zúčastnilo 16 057 Čechů. V něm nás například zajímalo, zda centrální banka dostatečně veřejnosti vysvětlila, proč k intervencím přistoupila. Podle 80 % oslovených lidí nikoli.

Méně dárků

Ruku v ruce s tím se pak skoro polovina dotázaných (44 %) svěřuje, že nakoupí kvůli intervencím méně vánočních dárků.Proč? To je otázka.

Podle tří čtvrtin respondentů intervence vedla bezprostředně k celkovému zdražování. Čísla statistiků ale mluví jinak. Typické vánoční dárky totiž nezdražily.

Jak dokazují meziroční srovnání, například elektronika i přes počáteční obavy nakonec zůstala na stejných cenách jako před intervencí.

Blesk Víte, že?

Původně měly intervence skončit na začátku příštího roku. Pak ale centrální bankéři termín posunuli. Včera bankovní rada zopakovala, že oslabování koruny neukončí dříve než v roce 2016.

Jak po roce hodnotíte intervence ČNB?

Prof. Jaroslav Vostatek, VŠ finanční a správní v Praze:

„Intervence ČNB hodnotím i nadále negativně. Nejsem národohospodářský superexpert – analytik, takže neumím posoudit, zda intervence měly nějaký pozitivní vliv v boji proti deflaci. Každopádně mi vadí to, že ČNB zcela „rozhodila“ kurzovou politiku, takže nesplňujeme kritérium pro přijetí eura na několik let dopředu. Tím ČNB poškodila českou ekonomiku.“

Jiří Milek, zemědělec roku 2013, Úsovsko Eko:

„Pro zemědělce a potravináře byl krok České národní banky pozitivní. Díky centrální bance totiž zdražilo dovozové zboží, zatímco naše české zboží zůstalo ve stejné cenové relaci, takže zůstalo českým zákazníkům přístupné. Radost z dopadů intervence nám kazí jen ruské sankce, nicméně za ty Česká národní banka nemůže.“

Andrej Babiš, ministr financí a předseda ANO:

„Rozhodnutí se u obyvatelstva projevilo negativně zdražením třeba dovolených, dovozového zboží, atd. V ekonomice se naopak projevilo mírně pozitivně. Meziroční inflace zůstala nízká. Slabší kurz napomohl zvýšení přebytku obchodní bilance, tj. vyššímu růstu HDP a snížení nezaměstnanosti. Pozitivní vliv na ekonomiku by do budoucna mohl mít i pozitivní dopad na obyvatele, i když teď má pro ně intervence spíš negativní dopad.“

Miroslav Toman, šéf Potravinářské a Agrární komory:

„Pokud se podíváme na kvartální vývoj cen potravin, zjistíme, že k očekávanému navýšení cen nedošlo. Příčin bude několik, ale za hlavní můžeme označit neochotu obchodníků ke zvýšení cen. Na vývozu částečně profi tovali pouze primární výrobci (syrové mléko, živá zvířata, obilí), ale to pouze za předpokladu, že neměli zvýšené náklady u dovážených položek (pohonné hmoty, chemie, krmiva) a to vesměs měli. Z tohoto pohledu se zdá být opatření ČNB v podstatě zbytečné.“

Doc. Miroslav Ševčík, Národohospodářská fakulta VŠE v Praze:

„V hodnocení zůstávám naprosto konzistentní. Intervence byla naprosto zbytečná a koneckonců i přehnaná. Někteří členové bankovní rady, kteří toto opatření prosadili, přestali vnímat reálný vývoj ekonomiky. Umělá devalvace koruny nepřinesla žádný razantní ekonomický růst. Jejich opatření naopak vytáhlo zbytečně peníze z kapes občanů."

Václav Klaus, bývalý prezident, Institut Václava Klause:

„Roční odstup od intervence na negativním názoru mě a mých kolegů nic nezměnil. Nedávno přišla zpráva, že úroveň české mzdové a příjmové hladiny poklesla díky zásahu ČNB a díky devalvaci koruny, tak, že jsme se dostali na 26. místo v žebříčku kupní síly 28 členských zemí EU. Ten fakt, v tomto významném ukazateli, myslím také něco vypovídá.”

Marek Šperlich, Investiční kancelář Rovný & Šperlich:

„I po roce hodnotím intervenci ČNB spíše negativně, dle mého názoru přinesla více škody než užitku. ČNB by se měla starat hlavně o stabilitu cenové hladiny a o kurzu koruny nechat rozhodnout trh. Situace v listopadu 2013 nebyla natolik vyhrocená, aby intervenci ospravedlnila.“

Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat:

„Vzhledem k systému obchodování s jatečnými prasaty, kdy je cena stanovována v Německu a v podstatě používána napříč Evropou, je kurz velmi podstatným faktorem. Slabší koruna v tomto případě ztěžuje dovoz a napomáhá domácím producentům.“

Tomáš Zimmermann, mluvčí ČNB:

„Hrubý domácí produkt přešel z poklesu do zřetelného růstu, přičemž jeho meziroční dynamika byla v prvním pololetí tohoto roku o více než čtyři procentní body vyšší než ve stejném období loňského roku. To se příznivě projevuje na trhu práce a ve zvýšené důvěře domácností i podniků. Základní ekonomické údaje ukazují, že oslabení kurzu splnilo svůj účel. Ve světle nových údajů byla hrozba dlouhodobé defl ace ještě větší, než napovídaly analýzy dostupné před rokem.“

jaromir123 ( 7. listopadu 2014 12:25 )

Příroda se mstí masožroutům. Ta si do toho nenechá kecat.

bilclinton ( 7. listopadu 2014 11:43 )

Singer je idiot a prase! Dělá to jen proto, že dostal namazáno od někoho, velkého exportéra, a občan opět utahuje opasek! Jak dlouho to ještě potrvá? VEZMĚMĚ VIDLE A LOPATY A POJĎME NA TU SEBRÁNKU A VYMLAŤME to všechno počínaje vedením ČNB !!!!!!!!!!!!!!!

wimr.dan ( 7. listopadu 2014 10:29 )

co si chtěl to budeš mít

zkratik ( 7. listopadu 2014 10:07 )

ale nám to nevadí http://www.novinky.cz/vanoce/352816-o-vanocich-budou-cesi-utracet-vic-nez-loni.html

wimr.dan ( 7. listopadu 2014 08:32 )

dokonce tu i rádi bydleli, než jsme jim zabili toho z.mrda hajdricha

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud