Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Stát dopálil statisíce lidí! Skandál s povinnými měřáky tepla: Hrozí vám pokuta 50 tisíc?

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: fab, lmk - 
11. listopadu 2014
05:00

Červ je u kohouta vždycky v neprávu, aneb stát si může na občana vyskakovat, jak chce… Potvrzuje to skandál s měřiči spotřeby tepla.

Teprve teď se lidé dozvěděli, co přesně se po nich chce. Mají na to necelé dva měsíce, a kdo nebude mít na radiátoru v lednu měřák, může se těšit na pořádný flastr!

Stres se týká majitelů všech bytů, které nemají vlastní vytápění a kde se náklady rozpočítávají podle podlahové plochy. Jde o soukromé vlastníky i jejich společenstva. Bez měřičů jsou ovšem statisíce lidí, takže je technicky nemožné lhůtu stihnout. „Například společnost ENBRA v současné době zaznamenává enormní nárůst poptávek na instalaci těchto měřidel, kterou se snaží maximálně uspokojit. Hrozí však, že do konce roku 2014 nebude moci uspokojit poptávky všechny,“ řekla Blesku Liliana Geisselreiterová z této firmy.

O nové povinnosti se přitom ví už déle než rok, stát si však „nechával pro sebe“ prováděcí vyhlášku. Řada vlastníků bytů tak začala s instalací sama od sebe, neměli ovšem jistotu, zda si vyberou zařízení, které bude státu po chuti. Někteří jsou na tom hůř: ukázněně čekali, co jim bude přesně nařízeno. A Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo text kýžené vyhlášky jakoby zlomyslně až teď, 51 dní před koncem roku.

Jeho úředníci dělají jako že nic, že oni muzikanti… Prý o nic nejde, neboť zmíněná vyhláška připouští všechny už běžně používané typy přístrojů, což bylo veřejnosti sděleno. Jenže moc dobře vědí, že co není ve vyhlášce, nemá žádnou právní hodnotu. A trest je citelný: pro právnickou osobu až 200 tisíc, pro fyzickou, která instalaci měřáku odmítne, 50 tisíc korun.

Ministerstvo sice uklidňuje, že bude shovívavé, ale věřte tomu. Včera odmítalo na dotazy odpovídat s odkazem na dnešní tiskovku.

Jak se vyhnout pokutě

Vzhledem k tomu že odborné firmy, jež měřící zařízení instalují, jsou přetížené, je jedinou obranou učinit jen objednávku. Doklad o ní prý bude alespoň v prvních měsících roku 2015 případné kontrole stačit.

Měřiče tepla? Je to drahý špás!

„Na instalaci měřičů tepla čekáme. Kdyby to ale nebylo uzákoněno jako povinnost, tak v našem domě by na ni asi nedošlo. Nejdřív jsem si myslela, že to přinese spravedlivé rozpočítání tepla mezi nájemníky a že se hodně ušetří. Ono to ale asi až tak znát nebude. Podle mého zjištění to mohou být tak 4 procenta. Jen ta investice do měřičů a placení měření není zrovna málo.

Jeden indikátor bude u nás stát 495 korun, a v bytě 2+1 máme tři radiátory. Odpočet má stát 50 korun za měřič, takže u nás to bude dělat 150 korun. A za 10 let se ty měřiče prý musí měnit, takže další výdaje,“ říká naštvaně Jitka Pecharová (38) z Hradce Králové.

Není měřák jako měřák

Zákonodárci strhli šílenství okolo měřáků tepla. Společnosti, které je dodávají, nestačí poptávku uspokojovat. Ne všechny měřáky jsou ale vhodné.

Podle zákona je možné měřit teplo hned několika způsoby. U bytů, kam teplo vstupuje v jednom bodě (jednou trubkou), je třeba v místě vstupu nainstalovat pracovní měřidlo. Když teplo vstupuje do bytu na několika místech (stoupačky), je možností několik: indikátor na každém radiátoru, indikátor umístěný na odtokové trubce z radiátoru, nebo přístroj se snímačem teploty vnitřního vzduchu. V celé budově musí být stejné typy indikátorů nebo přístrojů.

Indikátor na radiátoru kapalinový

Vyžaduje přístup do bytu a musí se v něm měnit ampule. To prodražuje cenu odečtu. Má ho 20 % bytů. Cena přístroje: je zastaralý, už se neprodává

Indikátor na radiátoru digitální

Umožňuje odečet na blízko i na dálku, bez nutnosti přístupu do bytu. Přístroj má životnost okolo 10 let. Cena přístroje: 300 až 600 Kč za kus

Pracovní měřidlo

Instaluje se na přívodu tepla do bytu a nevyžaduje přístup do bytu při odečtu. Přístroj ale musíte každé 4 roky nechat přeměřit ve zkušebně. Za 2000 korun. Cena přístroje: okolo 5000 Kč

Kdo musí měřit teplo?

Měřiče musí mít všechny byty i nebytové prostory, kde se rozúčtovávají náklady na teplo koncovým spotřebitelům. Pořídit si je musí vlastníci bytových domů (právnické osoby, města a obce, společenstva vlastníků). Právnickým osobám hrozí za nesplnění povinnosti pokuta 200 tisíc korun, fyzickým osobám, které odmítnou instalaci měřáku, 50 tisíc korun.

russoo ( 12. listopadu 2014 19:03 )

Digitální opravdu ventilátorem neošulíš...ty zastaralé odpařovací, které se asi rok nebo dva nevyrábí tam by to šlo, u nových ani náhodou...

russoo ( 12. listopadu 2014 18:58 )

Samozřejmě, že si domek pořizuji, zrovna ho dostavuju...A já svůj byt kupoval před 23 lety a také jsem si kupoval ten, který byl pro mě z ekonomického výhodnější, debiloviny píšeš ty.

salto ( 11. listopadu 2014 11:57 )

Je to tak

salto ( 11. listopadu 2014 11:56 )

No a co dělali po plyšáku naše vlády? Taky chtěli abychom makali jenom za jídlo......

1946 ( 11. listopadu 2014 10:58 )

Ano, naprosto souhlasím, za teplo nikdy nedoplácím.

Zobrazit celou diskusi