Když Bakala a spol. obchodovali se státem: OKD koupili odhadem! Blesk získal tajnou kupní smlouvu

Autor: Eva Pospíšilová - 
19. května 2014
04:59

Jako na dobytčím trhu, odhadem a od oka…Tak stát prodával skoro polovinu uhelného impéria OKD. A také by teď nemusel platit Bakalovým horníkům 600 milionů odstupného. Vyplývá to z tajné smlouvy mezi Fondem národního majetku a společností Karbon Invest.

Smlouva, kterou získal Blesk, obsahuje i znalecký posudek na ocenění státního podílu akcií ve výši 45,88 %. Od Rudolfa Douchy ze společnosti Vox Consult si ho vyžádal Fond národního majetku zastoupený Pavlem Kutou a Janem Škurkem. Dohromady má 134 stran a byl vypracován na začátku roku 2004.

Hlavně rychle

Už při prostudování prvních stránek máte z posudku pocit, že v něm leccos nehraje. A to šlo o miliardy korun! Ve třinácti kapitolách totiž najdete i takovéto pasáže: „Vzhledem ke snaze vyhovět požadavkům zadavatele předat znalecký posudek o tři týdny dříve…“, či: „Objem majetku společnosti k 31. 12. 2003 jsme mohli pouze odhadovat, neboť ke dni odevzdání posudku nebyla dopracována definitivní verze závěrky OKD.“

Při výpočtu ceny společnosti i s rozsáhlým bytovým fondem se tak ponejvíc vycházelo ze závěrky z roku 2002. „A to je jeden z kamenů úrazu. V roce 2003 totiž začala stoupat cena černého uhlí, což by samozřejmě zvedlo i konečnou cenu,“ řekl Blesku člověk obeznámený s privatizací OKD.

Nic ze státního?

Zajímavá je i smlouva o koupi akcií mezi Fondem národního majetku a společností Karbon Invest, za kterou, jak letos přiznal, už v tichosti mluvil současný miliardář Zdeněk Bakala.

Třeba v bodě o minimalizaci útlumu podnikatelské činnosti společností stojí: „Strany se dohodly, že v souvislosti s jakýmkoliv útlumem těžby na straně společnosti kupujícímu ani společnosti nevznikne žádný nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu a dále, že, a to bez jakéhokoliv časového omezení takovéhoto závazku, kupující nebude ani společnost nebude takový nárok uplatňovat.“

Přesto se teď stát zavázal zaplatit 600 milionů na odstupné pro Bakalovy horníky. OKD totiž smlouvě podmíněné třicetimilionovou pokutou vyhovuje: žádné nároky neuplatňuje, jen trochu vydírá zavřením dolu Paskov a sociálním neklidem. A tak stát platí „dobrovolně“…

Co na dokumenty říká ministerstvo financí?

Robert Pelikán, ředitel právní sekce

O smlouvě: „Ta smlouva, kterou Fond národního majetku doprivatizoval OKD, tak z toho, co dnes víme, byla pro stát velmi nevýhodná. Stát přišel podle našeho přesvědčení o několik miliard korun. O kolik, ale nevíme přesně. Odhadem to ale mohlo být tak o pět až patnáct miliard korun.

O penězích na útlum: „Co se týče poskytnutí peněz na útlum, ty stát z hlediska právních povinností poskytnout nemusí. Něco jiného ale je povinnost státu pečovat o sociální smír a nějakou elementární sociální funkčnost jednotlivých regionů. V tomto případě se proto obávám, že státu nezbývá než co nejméně, ale přece jen s tím útlumem pomoci z hlediska horníků, nikoli z hlediska těžařů.“

O odpovědnosti: „Majitele OKD nelze donutit k odpovědnosti a vypořádání se s celou situací útlumu ani podle uzavřené smlouvy. Ta je z právního hlediska velice děravá vůči státu a pevnější závazky, které v ní byly, byly uzavřeny z dnešního pohledu na nesmyslně na krátkou dobu pěti let. V tomto případě proto můžeme z hlediska majitelů spekulovat jen o morálních závazcích, protože když se ta smlouva uzavírala, tak si myslím, že to porozumění o tom, jak se bude chovat Karbon Invest, bylo o hodně jiné, než co je v té smlouvě napsáno a k čemu ho ta smlouva nutí.“

Co je špatně v posudku

* Hodnotu státní části firmy původně vyčíslil na dvě miliardy korun.
*V prvním posudku nebyly oceněny dceřiné společnosti OKD a jejich zisky. Ty se objevily až v další analýze a cena poskočila na 4,1 miliardy, ač podle dalších znaleckých posudků byla jejich hodnota přes dvacet miliard a vyšší.
*Původní posudek také vychází z hospodaření a cen z roku 2002. Za rok 2003 nebyla dopracována závěrka OKD a vše se jen odhadovalo, přičemž ceny uhlí v následujících letech rostly.

Co je špatně ve smlouvě?

*Vychází z původního špatného posudku.
*Předkupní právo pro nájemníky bytů, kteří se k nim ale nedostanou, pokud se je společnost nerozhodne prodat.
*Zachování bytového fondu a údržba: kupující se zavázal, veškeré výnosy bytového hospodářství (přes 44 tisíc bytů) budou použity na úhradu nákladů a výdajů bytového hospodářství. Nájemníci si nicméně už léta stěžují, že žijí ve zchátralých bytech a Bakala vydělává.
*Postih a penalizaci pro kupujícího jen na dobu omezenou, která už navíc uplynula.

mememumu ( 19. května 2014 11:43 )

Jde o sociální smír mezi vládou a dělníky, kdy si vláda kupuje odklad problému o 3 roky (neboli jeho přehození na jinou vládu). Pro Bakalu by bylo výhodnější ten důl zavřít hned.

sars ( 19. května 2014 11:39 )

 Jde o socialni smir mezi vladou a delniky,?spis jde o smir mezi vladou a Bakalou....Pan Sobotka by nam mohl nastinit jak to tenkrat bylo s okd....

e.44 ( 19. května 2014 11:39 )

Jo, odstupné které by v případě okamžitého uzavření dolu platil Bakala a spol. Tím že ho socani zaplatěj za Bakalu a spol. koupili horníkům tři roky práce. A ty kecy o rekvalifikaci jsou už dávno vyvrácená pohádka. Ty prachy pudou rovnou na konta horníků a ti si s nima budou moct dělat co chtěj, takže je promrhaj a pak budou zase vyřvávat jako cikáni, moc dobře se to od nich naučili

mememumu ( 19. května 2014 11:28 )

Ale houbeles, ty peníze nejsou žádné odstupné, ty peníze jsou na to, aby se těžilo a pár let déle a problém pak řešila až další vláda. 2500 zaměstnanců Paskova není žádná bomba, zvlášť pokud vědí 3 roky dopředu (!!!), že přijdou o práci. Svéprávný se o sebe postará, nesvéprávný se další 3 roky poveze a pak natáhne ruku.

tarot666 ( 19. května 2014 11:27 )

Jaké odstupné,co to blábolíš,to je normální sprostej dar horníkům a stát jim dává z našich peněz prachy na výplaty.Takhle by mohli tedy dávat všem v celý posr.republice a skončíme tam kde Řecko

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa