Pane Bakalo, vydělal jste miliardy, nechoďte přes mrtvoly! Prodejte byty horníkům!
Zatímco lidé teď barví kraslice, Zdeňku Bakalovi (53) si stačí přeleštit vejce. Jsou totiž ze zlata a snáší mu je slípka OKD. Podle informací Blesku od roku 2004 vydělala Bakalovi a spol. téměř 100 miliard! A to ji od státu koupili za cenu neduživého ptáka! Jak se zachovají teď, kdy začínají těžší časy?
Bakala má v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) zhruba třetinový podíl, takže mu ze zlaté snůšky patří minimálně 38 miliard. Jen kvůli OKD je vyučený dámský krejčí jedním z pěti nejbohatších lidí v zemi. V minulosti se mu kolem OKD podařilo hned několik dobrých střihů – koupě od předchozích vlastníků Viktora Koláčka a Petra Votavy a jejich prostřednictvím od státu, prodej akcií na burze drobným akcionářům, kterým teď zbývají oči pro pláč, protože akcie se obchoduji za malý zlomek hodnoty, kterou za ně zaplatili, vydání dluhopisů, jejichž cena je na pětině původní – ti všichni už panu Bakalovi mohutně přispěli. Teď se pokouší o další povedený kousek: přesvědčit skrblivého ministra financí Babiše, aby na útlum Dolu Paskov dal 600 milionů ze státního. Prý mu podnikání nevynáší…
Superkšeft
Zkrátka kšeft s OKD se Bakalovi vydařil – i když na úkor všech kolem. Spolu s dalšími akcionáři koupil doly za 11 miliard, z čehož připadlo 4,1 miliardy státu za jeho 45% podíl. Z výročních zpráv vyplývá, že za deset let se vložená částka vrátila Bakalovi a spol. jedenáctkrát! Ano, za každý vložený tisíc získal 12 zpět. A to ten tisíc ani nebyl jeho, protože koupě byla tak výhodná, že ji celou financovaly banky, takže Bakala ze svého nedával téměř nic. Co víc, koupený majetek mu z velké většiny přitom dál zůstává, v OKD mu patří třetina, v ostravských bytech polovina...
Sobotkova můra
Co stát? Kdyby si svůj podíl nechal, dostal by do rozpočtu přibližně 44 miliard a dnes byl pořád spoluvlastníkem celého impéria včetně bytů. Místo toho dostal kupní cenu 4,1 miliardy a víc nic. Tato čísla tak staví na hlavu Bakalou vyslovené garance, „že se prokáže, že privatizace OKD byla pro stát výhodnější než všechny ostatní“. Tomu dnes můžou věřit už asi jen tehdejší premiér Špidla a jeho ministr financí pověřený prodejem podílu v OKD, Bohuslav Sobotka. Pro něj je to noční můra, probíhá policejní vyšetřování.
Jak se zachovají?
Na druhou stranu, co bylo, bylo, podíl v OKD státu patrně nikdo nevrátí a akcionáři a majitelé dluhopisu prostě uvěřili v jiný vývoj, dá se říci „jejich chyba“. Co zajímá Blesk, je, jak se dnes Bakala a spol. zachovají k firmě, která z něj udělala multimiliardáře. A také jak se zachová k nájemcům 45 tisíců hornických bytů, které v rámci OKD získal. Teprve to nám umožní Bakalu hodnotit. Jestli je to sice dravý krejčí, který ale umí nést odpovědnost, nebo člověk, který umí jen brát, nedrží sliby a zajímá ho jen prospěch bez ohledu na následky a neštěstí ostatních.
Zatím to příliš dobře nevypadá. Na provoz dolu Bakala spol. požadují miliardu od státu, místo aby vrátili zpět některou z téměř 100 miliard, které z OKD od koupě získali. A byty? Bakala veřejně slíbil, že si byty nájemníci budou moci odkoupit. Jenže se zdá, že platí – sliby chyby. Poslechněte si, co říká jeho mluvčí...
Tomáš Pavlík, mluvčí Zdeňka Bakaly: Byty? Snad někdy...
Kdy a jak bude splněn veřejný slib pana Bakaly o odprodeji těchto bytů nájemníkům. A je vůbec reálné jeho splnění, když majetek včetně zmíněných bytů je obchodovatelný na burze?
Vlastnická společnost, ve které má pan Bakala přesně poloviční podíl, se nakonec rozhodla, že si nemovitosti, tedy i byty, ponechá pohromadě v jedné společnosti a nebude je rozprodávat, ale spravovat. Bylo to normální rozhodnutí vlastníků, které jim nemůže nikdo upírat. Od té doby ostatně do zlepšení bytů nainvestovali přes 9 miliard korun, což je zhruba čtvrt milionu na jeden byt. Nic to nemění na tom, že všichni nájemníci mají předkupní právo ke svému bytu, pokud by někdy v budoucnu byl na prodej. Na burze se žádné byty obchodovat nebudou. Pokud k nějaké transakci dojde, pak se na burze bude obchodovat část akcií mateřské společnosti. Na právech a postavení nájemníků se vůbec nic nemění.
Bylo by možné se vyjádřit k tomu, že byty ve vlastnictví RPG měly zhruba 10krát větší hodnotu než pořizovacích 40 tisíc za jednotku?
Za prvé je nutné upozornit, že žádná pořizovací cena neexistuje, neboť společnost Karbon Invest žádné byty v rámci privatizační smlouvy z 16. 9. 2004 nekupovala. Všechny bývalé hornické byty převedla vláda do OKD již počátkem 90. let. Privatizační smlouva z roku 2004 se vztahovala výhradně k menšinovému akciovému podílu v OKD. Za druhé, odhad ceny za metr bytové plochy z pozdějších let, aniž bychom znali detaily, z definice nemůže být srovnatelný s hodnotou téže plochy o mnoho let dříve. Za třetí, spekulace o vyšší hodnotě bytů se nezakládají na reálném základu, a to ze dvou důvodů – neberou jinak v potaz velikost bytů a při srovnání s obvyklými tržními cenami bytů s podobnými parametry v regionu jsou zcela nereálné. Pan Bakala žádné peníze na privatizaci nevydělal, protože se jí jednoduše přímo neúčastnil. Pan Bakala peníze vydělal na naprosto transparentní, ale rizikové investici. Celé OKD spolu s dalšími skoro 60 společnostmi tehdejšího Karbon Investu koupil od soukromých majitelů za tržní cenu. Prodej potom několikrát prověřovaly různé úřady, stejně jako regulátoři, burzy v zahraničí i mezinárodní investoři. Nikdo nenašel žádná pochybení.
Co na to BLESK
Pane Bakalo, nepleťte nám hlavu. Počítat umíme všichni, i běžní lidé. Získal jste z OKD téměř celé Vaše bohatství a zdá se, že chcete ještě víc. Přestaňte se schovávat za čísla o tom, kolik jste kam investoval. Jako v případě bytů, kdy zapomínáte říct, kolik Vám obyčejní obyvatelé zaplatili jako nájemné. Přestaňte se schovávat za ostatní akcionáře. Všichni teď víme, kolik jste dal Vy, přesněji Vaše banky za OKD, a kolik jste Vy osobně získal. Nezávidíme Vám, ale vyzýváme Vás: Postavte se čelem k problémům OKD a prodejte nájemcům byty za slíbené ceny!
no jo jedno z jeho middle name is Izaak