Zemanova mise na jih: Pivečko, lázně, Temelín i poklonění u hrobky Beneše!

Autor: simao, ČTK, hra - 
19. února 2014
19:36

Američanům prý v minulosti říkal: Nepijete pivo, ale špinavou hnědou břečku. Miloš Zeman to prozradil během prezidentské inspekce v dalším kraji - Jihočeském. Třídenní návštěvu dokončil dnes. Stihl si prohlédnout nejen pivovar a lázně, ale i jadernou elektrárnu Temelín. A vyrazil také k hrobce prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Svou jihočeskou misi zahájil Zeman v pondělí, kdy se s obtížemi nasoukal do prezidentské limuzíny a zamířil do Českých Budějovic. Bolavou nohu si však později pochvaloval. "Dnes poprvé můžu nohu natáhnout. Doteď jsem ji měl pořád pokrčenou a teď najednou cítím, že se mi jde mnohem lépe. Je to po dlouhé době úleva,“ svěřil se cestou z prohlídky českobudějovické nemocnice Miloš Zeman svému doprovodu.

Koleno si poranil koncem října na zámečku v Lánech. Údajně zakopl o psem shrnutý koberec. A kvůli tomu musel odložit i inspekce některých krajů. Na Jihočeský se dostalo nyní. Zemana v něm přivítal hejtman Zimola. Což bylo poněkud pikantní.

Ozdravný pobyt na jihu Čech

Zimola totiž patří mezi pučisty z ČSSD, kteří za Zemanem vyrazili na tajnačku do Lán. "Jako první si prezident řekl o sklenku Budvaru," prozradil nyní hejtman. S pivem byla spjata i jedna ze Zemanových exkurzí - právě do pivovaru Budvar. Zeman je proti jeho privatizaci a prodeji americkému koncernu. Podle něj by prodej národní podniku mohl vést ke zhoršení kvality zlatavého moku. "Na svých přednáškách v Americe jsem udiveným Američanům říkal: 'Vy nepijete pivo, i když se tak domníváte. Vy pijete dirty brown water neboli špinavou hnědou břečku, které říkáte pivo.' Mám silné obavy, že kdyby Anheuser-Busch jako nejsilnější hráč na trhu privatizoval Budvar, takže i tady budeme pít pivo z rýže, které se vyrábí v Americe," uvedl prezident.

Odmítli poobědvat s prezidentem

Kromě pivovaru Zeman navštívil i třeboňské Lázně Aurora. A od třeboňských rybářů dostal desetikilového kapra. Narazil však i na odpor. Místostarosta Písku Josef Kot s prezidentem totiž odmítl poobědvat. Zatímco Zeman a radní si pochutnávali na zvěřině, Kotovo místo bylo prázdné. "Chce být prezidentem spodních deseti milionů, ale podbízí se tou nejhorší cestou, hulvátstvím, neurvalostí a nezměrnou ješitností,“ zdůvodnil neúčast Kot. Stejně tak se zachoval o den dříve českobudějovický radní Tomáš Bouzek.

Zeman se poklonil Benešovi

Zeman si včera z jihu Čech odskočil zpátky do Prahy na proslov před hlasováním o důvěře vládě. Dnes pak v programu pokračoval. Zastavil se také u hrobky Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Nad Benešovou vilou tak opět zavlála prezidentská vlajka, zatímco na Pražském hradě ji v tu chvíli stáhli dolů.

"Paní učitelko, doufám, že na toto místo vodíte děti často," řekl Zeman, když se zdravil s jednou ze škol, která jeho návštěvě v Sezimově Ústí přihlížela.Vedle toho Zeman zamířil na prohlídku jaderné elektrárny Temelín a strojovny prvního bloku. Svou návštěvu Jihočeského kraje pak prezident zakončil ve strojírenské společnosti v Milevsku.

itartas ( 10. dubna 2014 19:10 )

To se poklonil tomu, co mu jedni prolomili dekrety a druzí nejen to, ale ještě by ho foukli před tribunál v Haagu?

dzery ( 20. února 2014 12:54 )

Ty ses chytráku nikdy nepřeklepl,když už tak kritizuj korektora.

sars ( 20. února 2014 11:17 )

 BEBES? asi Benesova prezdivka z exilu.Asi to bude velka znalost pana redaktora....

brugal ( 20. února 2014 10:02 )

Tak vzhledem k tomu,že Ovar dvacet let poslouchá Klause na slovo nemusí moc přemýšlet.

salto ( 20. února 2014 07:26 )

Zeman je bourák a má to v hlavě srovnaný jako málokdo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud