Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Rusnok po návštěvě v Lánech: Se Zemanem si dali bažanta a frťana

Autor: simao, ČTK - 
21. července 2013
18:03

"Měli jsme dobrý oběd, pak jsme si v zámeckém parku dali kávu a frťana u rybníčku s lekníny," prozradil premiér Rusnok, jak probíhala jeho dnešní návštěva u Zemana na zámku v Lánech, kde s prezidentem poobědvali bažanta. Nebyla to však jediná dnešní Zemanova návštěva, Do Lán přijela i Kateřina Klasnová (VV).

"Pan prezident má ve mě absolutní důvěru, neříká nám, co tam má být," nechal se dnes slyšet premiér Rusnok po setkání s Milošem Zemanem v Lánech, kde poobědvali a probírali programové prohlášení úřednické vlády. Rusnok tak opět tvrdil, že Zeman mu do vládních záležitostí nemluví, i když se spekulovalo, že právě prezident tahá za nitky kabinetu, kde se to jen hemží jeho kamarádíčky.

Jedním z nich je i někdejší rival Jan Fischer, který Zemanovi vyjádřil podporu před 2. kolem prezidentské volby. Fischer si přitom z kampaně odnesl obří dluhy, které však dokázal takřka zázračně splatit poté, co oznámil, že se stane ministrem financí.

Rusnok hájil Fischera

Premiér Jiří Rusnok prý však zatím nevidí důvod, proč by měl uvažovat o výměně ministra Fischera. Je podle něj kompetentní a výkonný, řekl Rusnok po návštěvě Lánského zámečku. Problémy, které má Fischer s vysvětlováním původu peněz od sponzorů, jsou podle premiéra mediální záležitost.

"Jan Fischer v tomto směru podle mne žádné resty nemá," dodal ledově klidný Rusnok. Fischer přitom sám tento týden prohlásil, že několikamilionové dluhy jsou v souladu se zákonem umořené, on má kauzu za uzavřenou a o rezignaci neuvažuje.

Rusnok k tomu dodal, že podle zákona je za financování kampaně odpovědný Fischerův tým, nikoliv sám neúspěšný prezidentský kandidát. "Ale Jan Fischer, protože je slušný člověk, to samozřejmě nebude házet na volební tým a té záležitosti se aktivně chopil," hájil ministra premiér.

Podle Rusnoka má navíc ČR "milion" jiných problémů. "Lidé potřebují chodit do práce, dostávat výplatu, potřebujeme fungovat jako spolehlivý partner a váha toto problému je úplně marginální," řekl předseda vlády.

Vedle toho Rusnok prozradil, že dnešní návštěva u Miloše Zemana byla plodná. Diskutovali třeba o programovém prohlášení vlády, ale Rusnok opět upozornil, že mu Zeman plně věří a do vládní agendy nemluví.

S prezidentem pak Rusnok poobědval v Lánech bažantí vývar, pečená bažantí prsáčka s těstovinami a v parném dnu se osvěžili i čokoládovou zmrzlinou. Došlo pak i na kávu a "frťana", prozradil Rusnok Právu.

Klasnová chválila Rusnoka

Do Lán přitom dnes dorazila i Kateřina Klasnová (VV), protože prezident Zeman zahájil kolečko rozhovorů se zástupci parlamentních stran o jejich možné podpoře Rusnokovy vlády.

Nový premiér sklidil od Klasnové slova chvály za to, že jeho kabinet nebrání vyšetřování politických kauz. "Jsme rádi, že Rusnokova vláda nebrání vyšetřováni politických kauz. Kdyby zůstal Nečasův kabinet, respektive nějaká jeho obměna u moci, dávno by byl odstraněn státní zástupce Ivo Ištvan i šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vše by bylo zameteno pod koberec," řekla po schůzce u Zemana Klasnová.

O podpoře VV pro úřednickou vládu však strana definitivně rozhodne až na schůzi vedení 6. srpna. Přímo s Rusnokem se setká v pondělí předseda Véček a manžel Klasnové Vít Bárta. Problémem v úřednickém kabinetu je přitom pro VV právě nedávné vysvětlení financování prezidentské kampaně Jana Fischera.

dzery ( 22. července 2013 07:52 )

A používá prej bažanta.

wandzi ( 21. července 2013 21:36 )

Frťánek nesmí chybět. Ovšem pochybuji, že pan president zůstal u jednoho. Tomu říkám dobrá fraška, oba dva ví, že vláda nedostane důvěru a přesto dělají jako by už ji měla. Inu ten Zeman už taky bude vrtošivý stařík, jako před ním Klaus.

mrdkazeman ( 21. července 2013 20:58 )

bažant plnej chcanek obema

zaviracispendlik ( 21. července 2013 20:57 )

kolovrátku

vonamula ( 21. července 2013 20:25 )

A nebylo to naopak - že si Zeman dal nejdřív frťana a potom dostal bažanta

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud