Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sobotka a Blesk.cz: Fejku, vrať ty miliony!

Autor: mivrk, ČTK, Kjos - 
22. června 2011
16:55

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval bývalého ombudsmana Českých drah Petra Fejka, aby vrátil "zlatý padák" ve výši dvou milionů korun, který podle informací v médiích obdrží po odchodu z funkce. K jeho výzvě se připojil i premiér Nečas. Podobně to vidí podle různých diskuzí na internetu vidí i občané Česka. A také Blesk.cz, který na šíleně vysoký Fejkův plat upozornil jako první.

"Nebudu vůbec komentovat, co říká pan Sobotka," řekl Fejk. Podle něj plat ombudsmana vychází ze smluvního vztahu, který odpovídá zákoníku práce. "S penězi mohu naložit podle vlastního uvážení a není mojí povinností to jakkoliv zveřejňovat," dodal Fejk s tím, že pokud by se rozhodl použít peníze například na charitu, nezveřejňoval by tento krok prostřednictvím médií.

V rámci konkurenční doložky si Fejk odnese devět platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva ČD a dostal se tak k citlivým informacím.

Fejk již dříve uvedl, že svůj plat považuje za obhajitelný. "Tak vysoký plat je obhajitelný jedině, když se té firmě mnohonásobně, nebo alespoň několikanásobně vrátí. To byl můj záměr, ten záměr jsem měl po roce zrekapitulovat a v případě, že bych nebyl prospěšný a nezaplatil se, tak bylo adekvátní buď z mé iniciativy, nebo i z iniciativy firmy odejít," řekl serveru iHNed.cz.

Ministr dopravy Radek Šmerda v úterý řekl, že Fejkův plat byl smluvní s ohledem na jiné nabídky, které bývalý ředitel pražské ZOO dostal. "Pana Fejka nepovažuji za vyžírku a děkuji mu, byť za krátkou, ale za odvedenou práci," uvedl Šmerda.

Sobotka tvrdí: Je to výsměch

Sobotka pokládá odstupné za "výsměch milionům českých občanů, kterým vláda snižuje platy a zdražuje život". "Žádám Petra Fejka, aby se zlatého padáku vzdal. Žádám premiéra (Petra) Nečase, který tvrdí, že stát nemá peníze na nemocné a invalidy, aby vyplácení padáků ze státní firmy zabránil," uvedl Sobotka.

Na místě by podle něj byla také omluva bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV) za způsob, jakým bylo "protekční a přeplacené" místo pro Fejka vytvořeno.

Výši Fejkova platu kritizovali politici i odbory. Sobotka upozornil, že Fejk má víc než například guvernér České národní banky. Podle premiéra Nečase je Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný a neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě.

lo2f ( 23. června 2011 19:24 )

Fejk nebyl ve funkci manažera ale ombudsmana. K tomu nepotřebuje ani vzdělání, praxi ani inteligenci. Plat ombudsmana si taky nestanovil sám ale nabídli mu to - proč by to nebral? Vysoké platy těch nahoře možná jsou výsměch řadovým pracujícím ale to se musí řešit systémově - u všech. Když peníze sebereme jednomu, možná někoho uspokojí ale problém to neřeší

komentator ( 23. června 2011 09:58 )

Fejk nemá základní odborné předpoklady pro funkci vysokého manažera ve vedení Českých drahách! Fejk nemá potřebné vzdělání a postráda praxi z práce na železnici!! Zřejmě jako dítě si Fejk hrál s vláčky! To je jeho hlavní kvalifikace pro statisícový plat!! Copak to není výsměch poctivým železničářům, kteří makají za pár šupů a něco ví o dráhách?!?

zabzat ( 23. června 2011 09:17 )

No to je přesně ono o čem píšu . Tak proč flušeš špínu na Fejka a ne na VV nebo na Bártu . On si ten plat nedal stejně jako doložku mlčenlivosti . Dále k tomu aby pracoval na managerské funkci v ČD nepotřebuje vzdělání v oboru drah ale spíš ekonomické a managarské zkušenosti , které on má nepopiratelné byť jsou ze ZOO Praha . Pokud Vím tak třeba Žalouda má ekonomické vzdělání a jeho náměstci také . Nemusíš být nutně mašinfíra abys mohl dělat managera u ČD. Pokud jsi u volebních slibů tak mi řekni která strana sliby plní ???

lo2f ( 23. června 2011 05:48 )

Fejk nic vracet nemusí, peníze dostal legálně , že to bylo tolik a jestli nebyly zasloužené není jeho chyba (nebo trik, úskok ...) , prostě částka odpovídá poměrům u manažerů ČD. To, že mají manažeři STÁTNÍHO(!) podniku takové platy je ovšem chyba a to by se mělo když tak řešit systémově a nikoli na jenom náhodném případu ...

lo2f ( 23. června 2011 05:42 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud