Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Václav Klaus: Na návštěvě u emíra a krmení krokodýlů

Václav Klaus v Nigérii kráčí s emírem pod baldachýnovým slunečníkem  (Autor: Kancelář prezidenta)
Autor: gib, hto - 
29. září 2010
05:00

Málokdo měl možnost zažít to, co zažil prezident Václav Klaus na cestách po Africe. Ve svých Afrických zápiscích z roku 2006 vzpomíná na návštěvu emíra v Kanu, který mu chtěl darovat koně.

V Jihoafrické republice, kde zanechal na památku otisk své nohy, měl zase možnost na vlastní oči spatřit volně pobíhající slony, nosorožce nebo žirafy. Zkusit si mohl i krmení krokodýlů. Asi největším zážitkem pro prezidenta však zřejmě bylo vidět ještě nevykopanou 3,3 milionu let starou kostru člověka.

Africké zápisky 8.–13. 12. 2006

Teprve třetí den naší cesty jsme uviděli Afriku. Opustili jsme poněkud liduprázdné hlavní město Nigérie, plné prazvláštních vánočních symbolů (bílé stromky, ze žároviček udělaní srnečkové, umělohmotné adventní věnce), a doletěli jsme do severonigerijského státu Kano (a města stejného jména), majícího něco mezi patnácti a osmnácti miliony obyvatel. (…)

Kano, středověké transsaharské obchodní centrum, je nejstarším nigerijským městem. A hlavně má emíra, který je autoritou tohoto státu. Návštěva jeho paláce byla neskutečným zážitkem. Prý mi chtěl dát koně, ale když mu bylo vysvětleno, že ho nemáme jak dovézt domů, nechal mi svým osobním ševcem ušít boty (které vystavím v Lánech).

Zorganizoval pro nás tradiční lidovou veselici s jízdou stovek koní a úžasnými postroji, vyšívanými sedly a barevnými kostýmy jezdců, předvádějících tradiční válečnické nájezdy. Všude ohlušující hudba, v níž dominuje víření bubnů. Čestné salvy ze starobyle vypadajících zbraní. Emír chodí pod obrovským baldachýnovým slunečníkem a my s ním. Něco takového jsme ještě nezažili.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud