Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Zeman o covidu: Očkovat se nechá i jeho syn, vyzval k tomu taky Klause. A co jeho zdraví?

Aktualizováno -
10. ledna 2021
11:38
Autor: simao - 
10. ledna 2021
11:25

Miloš Zeman (76) poprvé v novém roce vystoupil veřejně v živě vysílaném pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. S moderátorkou Verou Renovicou (35) mluvil o situaci kolem pandemie covidu i svém vlastním zdraví. Ortézu po operaci ruky již odložil. Kdy se plánuje nechat očkovat? Očkování přitom doporučil i svému předchůdci Václavu Klausovi.

Prezident Miloš Zeman za týden podstoupí zdravotní prohlídku, při té příležitosti se nechá očkovat proti covidu.

„Já jsem uvažoval o tom, že bych si to nechal píchnout krátce po 1. únoru, protože jsem si říkal, že nechci nikoho předbíhat. Ale všichni mě přesvědčují, že mám následovat pana premiéra, nebo pana ministra zahraničí, tak si to nechám píchnout asi za týden. Bohužel, nesplnila se moje naděje, že to bude jenom jednou. Bude to, jako vždy, dvakrát, protože ta jednodávková vakcína Johnson & Johnson sem dorazí až v březnu a kromě toho ještě ani nemá certifikaci,“ uvedl Zeman v pořadu Blesku.

Vydržte to, vzkázal Čechům Zeman

Očkování podporuje. Čechy pak vyzval, aby tvrdá opatření respektovali a vydrželi do situace, než bude Česko proočkované.

„Uvědomte si, že teď je situace odlišná od situace, která byla, dejme tomu, před tím půl rokem. Řekl jsem, že je na obzoru svítání, tedy naděje, a tou nadějí, že je vakcína. Kdyby vakcína nebyla, tak by byly samozřejmě odporné neustále nejrůznější restrikce, o nichž bychom věděli, že tu epidemii, řekněme, zpomalí, ale nezastaví. Teď, když ta naděje je, tak prosím všechny: vydržme, vydržme to. Než se populace odočkuje, nebo obočkuje (měl na mysli oočkuje, pozn. red.). Myslím si, že opravdu světlo na konci tunelu tady je a že to nejsou světla lokomotivy na protijedoucí koleji, jednosměrné koleji,“ apeloval Zeman na občany. 

A to v době, kdy denní nárůsty nakažených jsou opět značně vysoké a plní se výrazně i nemocnice.

„Hlavní faktor podle mého názoru spočívá v tom, že lidé už jsou otráveni, unaveni a odmítají často velmi tvrdá, restriktivní opatření. A zejména tam, kde se shlukují - všichni vědí, že shlukování je zdrojem epidemie – tam, kde se shlukují, tam dochází k šíření infekce,“ podotkl Zeman.

Nech se očkovat, Václave, vzkázal Klausovi

Zemanův syn je přitom lékařem, který působí v nemocnici v Ostravě. „Když je můj syn lékař, tak je logické, že se nechá očkovat. Myslím si, že to platí o lékařích obecně a o epidemiolozích to platí zvlášť. Ano, myslím si, že většina lékařů se určitě naočkovat nechá,“ podotkl Zeman.

A vzkaz přidal i pro exprezidenta Václava Klause, který očkování odmítá - podobně jako nošení roušek. „Nech se očkovat, Václave, jinak riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ vyzval Klause Zeman. „Zaplať pánbůh, že své názory projevuje navenek, tím jsme svobodná společnost,“ dodal ke Klausovi.

Odmítání očkování? Ať se nediví, když zemřou

Odmítání očkování je podle Zemana sice možnost, ale odmítačům přidal prezident vzkaz. „Boj proti epidemii je svým způsobem druhem války. Není to nic nového, ani divného. A ti, kdo chtějí svobodu, no tak fajn, tak ať ji mají, ať odmítnou očkování, ale ať se potom nediví, jestliže na tuto epidemii zemřou. Horší by bylo, kdyby mezitím ještě stihli někoho nakazit,“ pokračoval Zeman.

Aby se ale očkovací průkaz musel předkládat třeba při návštěvě společenských akcí, tím si jistý není. „Nejsem si jist, zda např. na fotbalové utkání můžete selektovat lidi podle toho, zda mají, a nebo nemají očkovací pas. Já bych spíše doporučoval počkat. Čeká se, že až bude proočkováno alespoň 60, vy říkáte 70 procent lidí, tak že epidemie ustane a pak ať na fotbal chodí každý,“ dodal Zeman.

Zemanovi chutná méně, ruka ho bolí

Zeman mluvil v pořadu i o svém zdravotním stavu. Jak se cítí? „Přiměřeně svému věku, paní Vero. Hořejšek funguje a dolejšek, tj. nohy, mně nechodí. Já bych řekl, že to stagnuje,“ podotkl.

„Mně chutná sladké jídlo a přestalo mi chutnat maso, čím to je, to nevím, ale rozhodně se nedá říci, že by mně nechutnalo vůbec. Ale chutnají mně ty sladkosti,“ pokračoval Zeman.

Ortézu již odložil. „V pořádku to není, protože prý mě to ještě čtvrt roku bude bolet, ale co se dá dělat,“ dodal prezident.

Bojí se jehel kvůli nemocem z dětství

Zeman přitom nezastírá, že se bojí jehel. „Ano, je to z dětství, já jsem byl v dětství velmi často nemocný, dostával jsem celou řadu injekcí a od té doby se ve mně vytvořila tahle averze vůči jehlám,“ přiznal Zeman v pořadu Blesku.

 

Věří přitom, že očkování skutečně v boji s covidem-19 pomůže. „Tato epidemie není jediná, není ani první, ani poslední. Vezměte si, že očkování bylo proti tuberkulóze, proti neštovicím, proti dětské obrně a řadě dalších nemocí. Takže v každém případě vždy toto oočkování uspělo. Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní,“ podotkl Zeman.

Pochvala pro EU a dopis do Izraele

S kritikou, že dodávky vakcín probíhají pomaleji kvůli postupu v rámci EU, Zeman nesouhlasí. „Já jsem kritik EU, ale v tomto případě bych ji chtěl pochválit. Myslím si, že s nákupem a distribucí vakcín odvedla dobrou práci,“ pochválil Unii, která nakupuje dodávky vakcín pro všechny členské státy a pak je následně distribuuje.

Očkování české populace by mohlo být dokončeno do konce léta. „Když si uvědomíte, jak obrovsky náročná je ta logistická operace, tak já si myslím, že ten termín je až příliš optimistický. Já jsem před několika dny psal svému dobrému příteli, izraelskému prezidentovi Rivlinovi, aby nám pomohl právě s organizací té očkovací kampaně, protože, jak dobře víte, Izrael je v tom naprosto perfektní. Zhruba stejný dopis Bibi Netanjahuovi poslal i prezident Babiš. Já doufám, že se zde objeví i izraelští experti a že nám v tom, jako zkušení lidé, pomůžou,“ označil Babiše Zeman omylem za prezidenta.

Video Miloš Zeman o svém zdraví - Blesk

brano34 ( 12. ledna 2021 11:40 )

Notorického alkoholika a kuřáka ta vakcína odstřelí

zirioges ( 12. ledna 2021 11:39 )

Zemanova imunita vzala za své... nepomůže mu očkování proti zimnici, chřipce, ba ani proti malárii

ingmarie ( 12. ledna 2021 11:29 )

Ať se nediví ,že zemŕou ? To jako vážně ? Až zemŕou tak se budou divit? Pan Zeman zřejmě věří v nějakou posmrtnou formu existence . Inu prognostik

žanyn ( 11. ledna 2021 17:30 )

V současné době vakcínového šílenství se tak trochu zapomíná na ono testování. A protože jsou s tím stále problémy, je nejvyšší čas, aby se do testování zapojili i ELEKTRONICI SPOLU S BIOLOGY. a vyvinuli přístroje k optické identifikaci viru. Když dnes umíme rozpoznávat tváře, neměl by být problém rozpoznávat i viry a ještě to automatizovat. Myslím, že by to byl nejspolehlivější system testování. Ta vědci a výrobci zauvažujte.A podnikejte.

nespokojeny ( 11. ledna 2021 16:40 )

Přesně tak Anife, změní se "klima" ve společnosti a předbíhat budou i ti , kteří dnes protestují....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud