Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zeman exkluzivně: O testech na koronavirus, opatřeních vlády i strachu z nemoci

Autor: Vera Renovica, Jakub Kopřiva - 
6. dubna 2020
05:01

V omezeném počtu, s méně kamerami a za přísných bezpečnostních opatření, ale přesto živě… Tak se podařilo v „době koronavirové" natočit již 20. díl pravidelného pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. A po takřka třech týdnech tak mohl k veřejnosti promluvit Miloš Zeman (75). Jak to vidí v kostce? Je lepší vydržet další měsíc a půl zákazů než skončit příliš brzy a zažít druhou vlnu nákazy?

Dlouho jste nepromluvil k lidem. Je něco, co byste chtěl pronést?

„Zaprvé: chtěl bych velmi ocenit činnost vlády a podpořit ji, protože si myslím, že si to zaslouží. Zadruhé, chtěl bych poděkovat nejen jednotlivým profesním skupinám, ale všem občanům České republiky, kteří dodržují pravidla proti koronaviru, za jejich obětavost a disciplínu. Děkovat ostatním budu, až epidemie skončí, ale už teď bych chtěl říci, že chci panu profesorovi Romanu Prymulovi udělit 28. října nejvyšší české vyznamenání Řád Bílého lva, protože si to zaslouží, neboť jeho razantní opatření vedla k tomu, že epidemie má daleko mírnější průběh než v jiných zemích.“

Jak si můžete být tak jistý, že situace v České republice je díky jeho opatřením? Není na soudy brzy?

„Jsem čistě laický epidemiolog, ale trvale se radím s odborníky. Takže toto není jen můj názor. Když je válka, někdo musí velet. Když je to boj proti epidemii, tak je snad logické, že ten boj vede erudovaný epidemiolog, což se stalo.“

Video  Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech: O koronaviru, zdraví a vládních opatřeních  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Počet pozitivně otestovaných je kolem čtyř a půl tisíce, zemřelo přes 60 lidí. Je to dobré skóre, špatné skóre?

„Všechno je relativní. Srovnejte si ta čísla, zejména čísla o úmrtích s počtem zemřelých v jednotlivých evropských státech. Tady zjistíte, že jsme jedni z nejlepších. Důležité také je, že onen koeficient, který je vyjádřen poměrem mezi testovanými a nakaženými, se postupně zlepšuje. Křivka, jak říká profesor Prymula, se už zplacatěla. Podle odhadu, který jsem konzultoval s řadou odborníků, jsme asi tak v polovině epidemie. Velmi bych chtěl poprosit občany: vydržme to spolu a pak budeme s dojetím vzpomínat na to, jak jsme nosili roušky.“

Co znamená, že jsme v polovině boje? Čeká nás ještě měsíc a půl současného režimu?

„Vždycky je lepší, když něco přeženeme, než když něco v naději, že už to končí, ukončíme předčasně a pak hrozí, že se koronavirus vrátí. Takže z hlediska principu předběžné opatrnosti se domnívám, že to bude minimálně měsíc, spíše měsíc a půl.“

Běžná úmrtnost se v Česku dlouhodobě drží kolem 9 tisíc osob měsíčně. Ve spojení s nemocí covid-19 odešlo na sedm desítek lidí. A ještě jedno číslo: Profesor Prymula říkal, že když na konci března bude nakažených pod 8500, začnou se otevírat obchody. Povedlo se: jsme na půlce. Je tedy opravdu nutné ta striktní opatření prodlužovat?

„Dozvěděl jsem se, že vedle britského premiéra Borise Johnsona onemocněla i jeho (těhotná – pozn. red.) snoubenka. On byl jeden z těch, kdo z počátku brojil proti přehnaným opatřením. Opravdu si myslíte, že zdravá populace, jak někteří epidemiologové říkají, má být řádně promořena, to znamená, že si má vytvořit protilátky tím, že dostane infekci?“

Je to jedna z teorií.

„Tatáž teorie říká, že vám protilátky vydrží maximálně dva roky. A vy se musíte ptát, co potom? Nejhorší scénář není současná epidemie, ale návrat této epidemie v podobě druhé vlny. Tomu je potřeba zabránit přes naše pohodlí.“

Také je třeba mít dost ochranných pomůcek. V začátcích jich ale byl výrazný nedostatek; nakazily se i kvůli tomu tři stovky zdravotníků. Selhal stát v tomto ohledu?

„Jsem kritický tam, kde to považuji za účelné, ale uvědomte si, že toto je bezprecedentní situace. Tu nikdo neočekával, ani my prognostici. Důležité je, že vláda především díky panu ministru Hamáčkovi, který spolu se mnou a mými spolupracovníky zařizoval dodávky materiálu a pomůcek z Číny, reagovala promptně. A pokud jsem dobře informován, tak jsou všechna pracoviště vybavena.“

Možná zdravotnická zařízení s tím, že je otázka jak a na jak dlouho; ale roušky apod. chybí v sociálních službách, kde umírají senioři. Přitom lidé si všímají, že úředníci mají na obličejích respirátory nejvyšší třídy. To vás nezaráží?

„To je věc ministrů vnitra a zdravotnictví. Tady bych souhlasil, že pokud ti úředníci nepřicházejí do styku s nějakým enormním množstvím svých spoluobčanů, v tom případě bych respirátor dal někomu užitečnějšímu.“

Také se slibovalo, že stát rozdá roušky mezi občany, z toho nakonec není nic a Češi si je šijí sami. Nejsou tyto sliby důkazem určité neschopnosti?

„I když je krásné, že jsme si ušili roušky, uvědomte si, že počet takto ušitých roušek, aniž bych to zlehčoval, je tak jedna tisícina toho, co potřebujeme. Právě proto je potřeba zabezpečit masivní dodávky, což se stalo. Letecký most z Číny pokračuje. Letadla přistávají každé dva nebo tři dny, pokud jsem správně informován.“

Video  Miloš Zeman o ochranných pomůckách a zavřených hranicích  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Premiér i ministři ale nyní už říkají, že žádný stát není schopen zajistit roušky pro každého. Nejsem si tedy jistá, z jakých informací vycházíte.

„Slib tady byl (že stát dodá roušky do domácností – pozn. red.), vy jste ho citovala.“

Máme desítky různých vládních opatření a stěží se v nich lidé vyznají. Je nějaké, které přijde nesmyslné vám?

„Jednou jsem říkal panu premiéru Babišovi, jehož aktivity velice oceňuji, že mi připadalo jako nesmyslné jeden den nařídit pracovní dobu v restauracích do osmi večer a druhý den je zavřít úplně. To mi přišlo jako ukvapené. Ale to je drobná, ale přátelská kritika. I kdyby některá opatření byla přehnaná, tak je lepší něco přehnat než něco zanedbat.“

Mezi lidmi, kteří na koronavirus umírají, jsou chronicky nemocní pacienti opravdu vysokého věku. Když se opřu o dotazy, které pokládají erudovaní ekonomové: je důležité je takto chránit i za cenu úplného zdecimování ekonomiky? Podle odhadu Klubu českého podnikání třeba tuto situaci nezvládne nejméně čtvrtina českých podniků.

„Každý lidský život je cenný. Vy jste jak doktor Mengele, který selektoval na rampě v Osvětimi lidi, kteří mohou a nemohou pracovat, a ty devadesátileté posílal do plynu. Naše ekonomika navíc není rozvrácená, nejsme po plošném bombardování. Stojí budovy, stojí stroje, jsou tady pracovní týmy a to je potřeba uvést do života. Představa, že ekonomiku rozhýbeme tím, že ušetříme na léčbě koronaviru, což může vyvolat u občanů oprávněnou paniku, je naprosto nesmyslná, až zrůdná, případně hyenistická.“

Profesor Roman Prymula také sdělil lidem v televizi, že se až na dva roky nepodívají do zahraničí. Je v pořádku vyhrožovat takovými opatřeními?

„Proč je to vyhrožování? Je to obranné opatření. Já sám jako laik bych považoval za dostatečný jeden rok. Vezměte si, odkud k nám přišla ta nákaza, ze zahraničí, hlavně z Itálie. Když někdo vycestuje do zahraničí a tam ještě nákaza zuří, tak ji přiveze zpátky a tím znehodnotí práci našich zdravotníků včetně profesora Prymuly. Nehledě na to, že toto omezení se týká jen turistických výjezdů. Těžko bychom mohli zakázat pracovní výjezdy.“

Jste vzděláním ekonom, byl jste premiér, co byste dělal v této chvíli vy? Protože Českou republiku neochromil jen koronavirus, ale bohužel i vládní opatření.

„Vláda velmi správně počítá s vytvořením až jednoho bilionu korun na tzv. garantované úvěry, což by mohlo podnítit náš bankovní sektor, který je zdravý a netrpí nedostatkem likvidity, aby začal úvěrovou expanzi. Moje doporučení je kombinace rozpočtové a úvěrové expanze. A až to nejhorší skončí, nastane boj, jestli máme zachraňovat naši životní úroveň nebo jestli máme více investovat. Chceme-li rozhýbat ekonomiku, dávat peníze do spotřeby je krásné, zejména když jsou pokaždé nějaké volby, ale z krize ji vytáhnou rozumné investice.“

A tam byste volil jaké?

„Největší multiplikační efekt mají investice do dopravní infrastruktury a bytové výstavby. Abych uvedl úplně triviální příklad: Pokud podnítíte bytovou výstavbu, podnítíte tím i nábytkářský průmysl, a tak dále.“

A co účast státu v podnicích, které potřebují pomoc? Premiér i ministr průmyslu Havlíček to připouštějí.

„Zásadně bych nebyl proti v krizových situacích, ale nechtěl bych se vracet ke státním podnikům obecně. Pokud je soukromý podnikatel opravdový srdcař, nikoliv tunelář, je pro ten podnik vždy lepší než stát.“

Přijde vám dostatečná vládní pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné? Mají se jim na čas odpustit minimální zálohy, dostanou také jednorázový příspěvek – dohromady to činí kolem 55 tisíc korun.

„Ano, je to jednorázová pomoc a omezující podmínky jsou tak měkké, že můžeme mluvit o plošné pomoci. Víte, co jsou „helikoptérové peníze"? To je ekonomický bonmot Miltona Friedmana, že v době krize by bylo nejvýhodnější shazovat z vrtulníku dolarové bankovky, které si vezmou občané a spotřebují je. Tady je ale opět to dilema, že co dáte do spotřeby, chybí v investicích. Tedy bankovky dojdou a investovat se nebude. Proto jsem spíše než pro tuto spotřební podporu, aby se pomohlo spotřebními úvěry s dlouhým splátkovým kalendářem.“

A co říkáte na zatím jen vládní zákon, podle kterého musí majitel nemovitosti odpustit nájemníkovi postiženému koronavirovou krizí až 7 nájmů a nesmí ho vyhodit? Navíc na své peníze musí čekat až do května dalšího roku? Od státu ale nic nedostane. Není to přenášení odpovědnosti na pronajímatele?

„Mimořádná situace vyžaduje mimořádné prostředky. Toto opatření by bylo krátkodobé a myslím, že by se pronajímatelé bytu nezbláznili a nezkrachovali. Každý z nás musí nést svůj díl odpovědnosti a bohužel jsou tu lidé, které ta krize zasáhla.“

Dobře, ale i ti pronajímatelé musí přeci z něčeho žít.

„A vy si myslíte, že je to jediný problém, který se přenáší? Každý se bude muset nějak uskromnit. Velmi pravděpodobně zmrazíme růst minimální mzdy a budeme říkat občanům, že uděláme vše pro to, aby se udržela životní úroveň, ale nečekejte od nás, že budeme bojovat za její zvýšení.“

No tak, když minimální mzdu, tak zmrazí se také platy státních úředníků? Anebo ústavních činitelů?

„Mně by to zmrazení vůbec nevadilo, zejména u státních úředníků. Pokud jde o poslance a senátory, kterých je 281 … to si spočítejte. Tam by i razantní zmrazení platu přineslo nula nula nic. Ale u úředníků, kterých jsou desítky tisíc, by to bylo citelné.“

Vy jste v projevu na televizi Prima 19. března děkoval Číně za dodávky zdravotnického materiálu. Na sociálních sítích se však šíří fotky roušek konzistence toaletního papíru a dalších podobných „šmejdů“. Je tedy za co děkovat?

„Při masivní dodávce, jako je tato, mohou existovat i chyby a je trochu směšné se na ně příliš bulvárně soustřeďovat. Já ty fotografie viděl, ptal jsem se ministra zdravotnictví, ptal jsem se i pana Hamáčka, jak to vypadá s kvalitou čínského zdravotního materiálu. Dostal jsem odpověď, že se jedná o poměrně vysokou kvalitu.“

Takže jsou ty fotky falešné?

„To netvrdím. Ale když z těch milionů roušek ukážete jednu nekvalitní a budete tvrdit, že to platí pro všechny...“

A co ten další argument, tedy že Čína od nás před epidemií v Evropě dostala pomůcky v rámci charity, a teď nám je prodává za miliardy? I za toto je třeba děkovat?

„Čína byla jediná země, která byla ochotna poskytnout tuto pomoc. Na její čekací listině bylo osmdesát zemí a jsem informován, že jen díky našim celkem dobrým vztahům s Čínou jsme dostali přednostní pořadí i zlepšení cenových podmínek. Důležitý fakt je, že si nemůžete vybírat, protože nám žádná jiná země tyto dodávky nenabídla. Jsou země, které zakázaly vývoz zdravotnického materiálu. Ono to s tou evropskou solidaritou není tak šťastné.“

Video  Zeman vysvětlil, proč je třeba děkovat Číně. Zmínil přednostní dodávky  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Co vlastně koronavirus udělá s pozicí Evropské unie?

„Zcela určitě ji oslabí, protože prokázala neschopnost koordinované akce, což povede k hledání příčin. Já zastávám názor, že rozhodujícím faktorem úspěchu a neúspěchu v politice jsou samotní politici.“

Jak vypadá váš režim v Lánech, kde jste teď vlastně nepřetržitě? Jste v izolaci?

„V žádné reálné izolaci nejsem. Normálně tady pracuji, jsem tady také doma. Podepsal jsem asi 13 zákonů, které jsem si musel prostudovat, připravuji vyhlášení voleb (krajských a senátních – pozn. red.) na začátek října. A včera jsem tu měl zasedání expertního týmu.“

Ano, v sobotu tu zasedali včetně vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka. Dostal jste od něj nějaké přesnější informace o krizovém plánu?

„Dostal jsem podrobné informace o tzv. inteligentní karanténě, která se pilotním projektem testuje v Jihomoravském kraji. Pokud jde o postupné uvolňování, tak by se mělo týkat především malých provozoven. Ty velké podniky zřejmě budou muset ještě počkat vzhledem k tomu, aby nedošlo k přenosu nákazy. A automobilky u nás stojí z vlastního rozhodnutí, nikoliv na základě nařízení vlády.“

Jak vnímáte spory o prodloužení nouzového stavu? Premiér ustoupil opozici a souhlasil se dvěma týdny navíc, vicepremiér Hamáček ale požaduje prodloužení o měsíc, až do 11. května.

„Jak vidíte, mám na sobě červený pulovr a je to výraz sympatií k panu prvnímu vicepremiérovi Hamáčkovi. Myslím si, že jeho názory jsou racionální a v dobrém slova smyslu opatrné. Vím, že bychom si všichni včetně pana premiéra přáli, aby tato krize skončila co nejdříve, ale není dobré být příliš netrpělivý, protože hrozí nebezpečí, že se koronavirus vrátí.“

Jak se to ale vztahuje k nouzovému stavu?

„Chceme-li nouzový stav použít jako nástroj boje proti koronaviru, tak je rozumné, aby trval o několik týdnů déle, a hlavně je zapotřebí, aby se nám epidemie v druhé vlně nevrátila.“

Ještě k sobotnímu setkání. Naši čtenáři si všímali fotografie od stolu, kdy jste na sobě všichni měli roušky a před sebou talíře s občerstvením. Jak jste ho zvládli sníst, aniž byste porušili nařízení vlády?

„Opravdu vás zajímají velmi důležité věci. To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat (prezident si mírně nadzvedne roušku) během několika málo minut. Ale nikdo nenapsal, že jsem zakázal oběd. Poprvé při zasedání této expertní skupiny, protože jsme měli roušky.“

Je vám 75 let, máte své zdravotní neduhy, jste kuřák. V případě infekce jistě patříte do rizikovější skupiny. Nemáte o sebe strach?

„Nemám, v 75 letech musí každý člověk počítat s tím, že na obzoru už je hezká rakev. Ale zatím se cítím zdravotně poměrně dobře a s ohledem k mému věku.“

Máte teď posílenou zdravotní péči?

„Zdravotní péče není, protože nemám žádnou nemoc. Kromě bolavých nohou mě nic netrápí. Abych si trochu postěžoval: dříve jsem ušel alespoň 20 kilometrů na horách a teď neujdu ani kilometr. Jezdíval jsem na běžkách, loni jsem se na ně postavil a upadl, protože mě zradily nohy. Rád jsem jezdíval na kole. A tohle všechno je mi teď odepřeno.“

Kolik vám už dělali testů na covid-19?

„Nepodstoupil jsem žádný test, kdybych měl příznaky, tak se objednám. Moje okolí je preventivně vyšetřeno, včera v devět ráno na Hradě podstoupili test i členové expertního týmu. Pro informaci vašich diváků, měří mi pravidelně teplotu, ta je 36,9 ˚C.“

Měl už někdo ve vašem okolí pozitivní test?

„Ne. To bych se dozvěděl.“

Vynadal už jste svému ekonomickému poradci Martinu Nejedlému? Ten nedodržoval po návratu z Číny preventivní karanténu, a dokonce byl spatřen v centru Prahy.

 „Samozřejmě, vynadal jsem mu. Byl to rozhovor mezi čtyřma očima a myslím, že Martin už to nezopakuje. Bylo to velmi drsné.“

Kde jsou teď vaše žena a dcera, a jsou na tom dobře?

„Obě jsou v pořádku, jsou v Lumbeho vile (na Hradě – pozn. red.) a jsem s nimi v pravidelném kontaktu. Je tam i maminka mé ženy, které neříkám tchyně, ale babičko. A ta je také – i když jí je přes 80 let – naprosto v pořádku. Dcera měla odjet do Anglie (kde žije a studuje – pozn. red.), ale zatím je tady, protože zrušili lety.“

Video  Miloš Zeman o dceři Kateřině a první dámě  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

sekebo ( 7. dubna 2020 04:56 )

Bere ho ještě někdo vážně?

ingmarie ( 6. dubna 2020 14:39 )

N) . Pošpinit lidi , kteří si šílí roušky na ochranu sebe, svých rodin , penzistů v domovech, zdravotníky a pacienty v nemocnicích - zatímco on ležel v Lánech a nehnul prstem a stát se na ně úplně vykašlal ?!

ivoadler ( 6. dubna 2020 11:51 )

Miloši, je celkem jedno, co říkáš, ale ta fotka s tím žrádlem, to bylo šlápnutí do ho vna.

Greinfild ( 6. dubna 2020 11:05 )

Komouš Zeman to je rypák 5vl..a takovy ***.dy lidi zvoli za prezidenta

Greinfild ( 6. dubna 2020 09:58 )

Jo přesně

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa