Zeman „nenápadně vydíral“ Maláčovou, udělala mu radost. Sám nepotěšil úředníky

Autor: ula, vr - 
12. ledna 2020
15:00

Česko čeká v oblasti financí balík změn. Letos si polepší senioři, učitelé, lékaři, ale také úředníci a politici, přidáno dostane tedy i prezident. Miloš Zeman v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech uvedl, že nemá nic proti přidání hasičům, policistům a dalším státním zaměstnancům. Naopak je pro zastavení růstu platů státních úředníků, kterých je v Česku 170 tisíc, zatímco za jeho vlády jich bylo 80 tisíc. Zároveň se vyjádřil ke zvýšení svého platu a rodičovskému příspěvku.

Letos si finančně polepší senioři, učitelé, lékaři, ale také úředníci a politici. Neměl by stát raději zvolnit a některým profesím raději nepřidávat, když má státní rozpočet deficit 30 miliard korun?

Prezident Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech upozornil, že je třeba rozlišovat státní zaměstnance od státních úředníků.

„Státní zaměstnanci jsou i vojáci, zdravotníci, policisté, hasiči, učitelé. Tam proti přidání nic nemám. Ale pokud jde o zbytnělou byrokracii, já už jsem uváděl mnohokrát, že za mé vlády bylo 80 tisíc státních úředníků a teď je jich 170 tisíc,“ řekl Zeman. Podle něj jediným způsobem, jak lze zastavit stále zvyšující se počet úředníků, je omezit růst platů maximálně na inflaci.

Zeman: Kdo dělá politiku pro peníze, je ubožák

Platy nicméně stoupnou i ústavním činitelům včetně prezidenta. Ten dostanete o 28 tisíc měsíčně navíc.

„Pokud někdo dělá politiku ať už jako poslanec, senátor nebo prezident kvůli penězům, tak je to ubožák,“ řekl prezident a dodal: „Nemohu mluvit za jiné, ale platím už sedmý rok Klokánky a je to nejužitečnější investice mého života.“ 

Podle prezidenta už z jeho platu dostaly Klokánky 4,5 milionu korun, které budou využity na provoz zařízení. 

„Na (pátečním) plese je požádal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) aby zvýšila prostředky na Klokánky a ona přikývla a to mi udělalo radost,“ prozradil Zeman.

„Prezident může občas nenápadně vydírat ministry, pokud je to na dobrý účel, ale nejdřív musí sám jít příkladem a sám nějaké peníze dát,“ doplnil Miloš Zeman.

Video  Miloš Zeman o daních, rodičovském příspěvku a superhrubé mzdě  - redakce Blesk

Zeman: Opozice s kritikou rodičovské neuspěje

Po 11 letech se letos zvýšil rodičovský příspěvek na 300 tisíc z původních 220 tisíc. Některým stranám, nejvýrazněji lidovcům, se ale nelíbí, že jsou ze zvýšení vyloučeni rodiče dětí do čtyř let věku, kteří už peníze vyčerpali. Opozice chce, aby se rodičovský příspěvek pravidelně valorizoval, tedy zvyšoval, v závislosti na inflaci a průměrné mzdě.

„Vím, že se mluví o 70 tisících rodinách, které z nějakých důvodů se tam už nevejdou, ne protože by nebyly peníze, ale protože uplynuly termíny. Opozice se to chytá předložit Ústavnímu soudu, nechť ten rozhodne, podle právníků to nemá šanci, protože by to bylo porušení principu retroaktivity,“ řekl Zeman Blesk Zprávám.

Proti varolizaci, tedy zvyšování na inflaci a průměrné mzdě, prezident nic nemá a považuje ji za rozumnou.

Co se superhrubou mzdou?

Hnutí ANO hodlá navrhnout zrušení superhrubé mzdy. Navrhne ale také, aby takzvaná rovná daň z příjmu nebyla jako nyní 15 procent, nýbrž nově 19 procent. Pro člověka s mzdou 30 tisíc hrubého by to znamenalo polepšení si o 330 korun měsíčně.

„Je to nesmysl,“ zareagoval prezident na dotaz, zda to není málo a zrušení superhrubé mzdy přirovnal k výměně teploměru v pokoji, kde místo stupňů Celsia byly stupně Fahrenheita. „Teplota ale zůstane v pokoji stejná,“ pokračoval Zeman.

„Pokud zrušení superhrubé mzdy bude provedeno takovým způsobem, že dokonce nebude ani 330 korun navíc, že to zůstane vše při starém, tak řeknu, že to je bouře ve sklenici vody a pro mě za mě,“ řekl Zeman a pokračoval: „Ale existují odhady, ale kdyby se snížila daň z příjmu, tak by státní rozpočet prodělal při očekávaných sazbách až 20 miliard korun a to je neúnosné.“

Měli by bohatí platit vyšší daně?

„Bavme se o sazbě daně z příjmů, pokud ji chceme změnit. Já jsem trvalý zastánce prograsivního zdanění příjmů, což by mě uškodilo, ale je to spravedlivé hlediska principu solidarity. Ve většině západoevropských zemí máte progresivní zdanění - bohatší platí procento víc než chudší. Ale důležitá je daňová sazba, a ne základ, ze kterého se to vypočítá,“ vysvětlil prezident.

Superhrubá mzda je od roku 2008 používána jako základ k výpočtu daně. Superhrubá mzda se vyčísluje z hrubé mzdy zaměstnance, ke které se přičítá pojistné na zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Superhrubá mzda je tedy přesným účetním nákladem zaměstnavatele na zaměstnance. Zavedla ji druhá vláda Topolánka (ODS, KDU, SZ), koaliční partneři nechtěli přistoupit na absolutně rovnou daň.

Video  Prezident Zeman o Válkové, kauze Alexie, polibku dcery i tanci s Babišovou  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pooresh ( 13. ledna 2020 14:00 )

Proc ten stary pan na obrazku kouka tak blbe a nepritomne?

bobeszchaloupky ( 13. ledna 2020 10:02 )

Soukup se presentuje 12 hodin na Barrandově, Zemanovi patří blesk a většina článků, Babiš ovládá face book

fotrpjotr ( 13. ledna 2020 03:34 )

Nemáš brát takové svinstvo a poznal by si ho.

cesky_novinar ( 12. ledna 2020 18:43 )

a totálně vydřená stará ojetina Maláčovična se pak stala blbovární sprostitutkou

tomik007 ( 12. ledna 2020 17:34 )

FAKTEM JE ze vetsina voliczu sveho EMANA v poslednich letech vubec nepoznava

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud