Mráz? Ještě přituhne! Teploměr ukáže -40 °C!

Autor: Monika Rubešková - 
31. ledna 2012
14:45

Krutomrazy, které svírají celou republiku, Česko jen tak nepamatuje! Meteorologové navíc přitvrdili předpověď, rtuť teploměru by mohla klesnout i k minus 40 stupňům! Nejhůře bude v pátek a v sobotu, kdy teploty po ránu i v nížinách nepřekročí -20 stupňů!

Už včera jste nechtěli být venku ani chvíli? Tak si budete muset zvyknout! Tuhá zima nás neopustí nejméně do půlky února a i potom se bude oteplovat jen velmi pozvolna. Dokonce až do soboty bude den odedne větší a větší mráz! „Na severovýchodě republiky očekáváme, že bude v kuse za sebou sedm arktických dní. O takových mluvíme tehdy, kdy se ani přes den teplota nevyšplhá výše než na minus 10. Podle statistik ale zažíváme jeden arktický den za tři roky!“, uvedla meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.


Mráz Cooper, který k nám přichází z Ruska, teprve v následujících dnech předvede, co umí! V ohrožení je dokonce vůbec nejnižší teplota naměřená na našem území: -42,2 °C z roku 1929! „Mohlo by nastat, že bude tento rekord překonán, ale v horských údolích by muselo být naprosté jasno a bezvětří. Momentálně tam ale trochu fouká. Nelze ale vyloučit, že teploměr spadne až k minus 40 stupňům,“ řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Nejkrutější mrazy nás čekají v pátek a sobotu. „Ráno by například i v Praze mohlo být až minus 20 stupňů a to je na metropoli docela slušná předpověď. Navíc od soboty do pondělka čekáme drobné sněžení. Sníh tak bude padat na naprosto promrzlou zem a může se tvořit ledovka,“ varoval Dvořák

 

Proč může být na horách extrémní mráz?

Osada Jizera v Jizerských horách, okolí šumavské Horské Kvildy, hluboká údolí v Krušných horách i Šindelová na Karlovarsku. Tady teploty klesají až k extrému. „Vzduch se totiž chová podobně jako voda. Chladnoucí vzduch je čím dál těžší a stéká i po svazích dolů do údolí, kde se pak hromadí a dál chladne. V takových lokalitách klesají za jasného bezvětrného počasí teploty vzduchu k rekordně nízkým hodnotám,“ vysvětlil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Proč Česko svírá krutá zima?

Na našem jsou největší mrazy tehdy, začne-li k nám proudit studený vítr od východu. Právě tak tomu je nyní. Nad Ruskem se mohutná tlaková výše navíc vytváří poměrně pravidelně. Jestli navíc před takovou frontou sněžilo, zem rychle vychládá. „Teploty vzduchu potom mohou už během první noci poklesnout i o několik desítek stupňů Celsia,“ upozornil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Ohřejete se jen ve Španělsku

Mrazy sužují celý severovýchod, východ a střed Evropy.V Moskvě bude v nejbližších dnech teplota klesat po ránu k -26 °C, v Bukurešti naměří -20 °C, ve Varšavě rtuť teploměru ukáže odpolednr jen -18 °C, v Bratislavě po ránu naměří -10 °C, v horských údolích Tater bude až -30 °C. Mrznout bude i ve Slovinsku nebo Chorvatsku, naopak nejvyšší teploty naměříme ve Španělsku – na jihu až +17 °C.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

husqarnowicz ( 2. února 2012 12:13 )

Proč se rozčilovat nad mizerným počasím?? V Česku je hnusně přes 300 dní v roce, s tím se prostě nedá nic dělat, snad jedině emigrovat do nějaké země s vlídnějším klimatem nebo umřít.. ČEZ,RWE a další pijavice si teď mnou ruce a jistě už plánují, jak nám zase vše zdraží, když se zvedne poptávka po jejich produktech. Ale oni by zdražili i bez toho.

hasmen ( 2. února 2012 07:25 )

Otázka: Zdravím Vás, mám dotaz, jak to bude vypadat s počasím po dobu následujících 2-3 týdnů (konkrétně se sněhem) na východě Čech - v broumovském výběžku. Děkuji za informace Dagmar Honsová: Poslední lednová dekáda bude přinášet občasné sněžení nebo sněhové přeháňky až na výjimky i do nížin. Začátek února přinese zřejmě oteplení. Otázka: potvrdí se pranostika únor bílý pole sílí u nás na střední Moravě? Dagmar Honsová: Podle dlouhodobých předpovědí to nyní spíše vypadá, že začátek února přinese do nižších poloh teploty nad bodem mrazu a spíše déšť nebo srážky smíšené.

pidro1 ( 1. února 2012 19:07 )

Největší fór meteoroložky Dagmar Honsové: Koncem ledna tvrdila, že nás čeká 30 teplých dní, které budou spíše připomínat předjaří !!! Cha, cha, cha, cha, cha. Doufám, že již dostala výpověď !!! Takovéto selhání se přeci jinak řešit nedá!!! A nebo si dělá z lidí blázny !!!

eillenn ( 31. ledna 2012 17:40 )

Jé,nesejčkujte Proč je v Čechách zima? Protože je leden,vlastně únor,blbci!!!!

hasmen ( 31. ledna 2012 16:52 )

meteoroložka Dagmar Honsová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud