Nový občanský zákoník: Splácení dluhů se prodraží!

Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost rokem 2014, přináší do života velké změny! A nejsou vždy příjemné. Zvláště spotřebitelé by se měli mít na pozoru.
Sjednat smluvní pokutu bude mnohem jednodušší a splácení dluhů se prodraží. Nový občanský zákoník upravuje sankce za porušení povinnosti splácet. Průlomem je úročení úroků, které doposud nebylo u spotřebitelských smluv přípustné.
Nový zákoník určuje, že splátky dluhu jdou nejdříve na náklady spojené s vymáháním dluhu, pak na úroky z prodlení, následně na úroky dohodnuté smlouvou a teprve v poslední řadě na jistinu, tedy původní dluh.
Neplnění povinnosti nahrává lichvě
Pokud dlužník nebude hradit podle pořadí, začne se úročit i příslušenství dluhu, tedy i samotné úroky, čímž se splácení výrazně prodraží. „Tato novinka je skutečně revoluční, v obchodním styku úroky z úroků již existují, ale ve spotřebitelských smlouvách je to velká změna v neprospěch spotřebitele,“ upozorňuje Miloš Borovička z dTestu. „Rozhodně se nedá říci, že taková úprava bude pro občany pozitivní, nahraje hlavně lichvářům.“
Pozor na smluvní pokuty
Smluvní pokuty již nebude nutné sjednat písemně. Pokud podnikatel pokutu šikovně zmíní při nahrávaném telefonním rozhovoru nebo odkáže na podmínky, ve kterých je popsána, není třeba nic podepisovat a pokuta je závazná. Ústavní soud sice pokuty v obchodních podmínkách zakázal, ale nakolik to bude účinné, je zatím otázkou.
Pozor na přemrštěné pokuty
U smluvních pokut došlo ještě k jedné důležité změně – doposud platilo, že když obchodníci (často nebankovní instituce poskytující půjčky) »přestřelili« a stanovili ve smlouvě pokuty příliš vysoké, soud prohlásil pokutu za neplatnou pro rozpor s dobrými mravy. „Dlužník pak zaplatil jen dlužnou částku a případné úroky z prodlení. Nyní může soud takovou pokutu jen snížit a dlužník vždy alespoň část pokuty zaplatí,“ vysvětluje dále Miloš Borovička.
Ma to mám jednoduchý recept,prostě si nikdy nevezmu nic na dluh. Naspořím a koupím za hotové.