Kontrolou informací amerického listu Porošenko pověřil šéfa bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova. Ten už v pondělí, bezprostředně po zveřejnění zprávy The New York Times, tvrzení o propašování motorů do KLDR důrazně odmítl. O výsledcích vyšetřování má Turčynov hlavu státu informovat do tří dnů, uvedla agentura Interfax.

Severokorejské raketové testy vyvolaly důraznou kritiku ze strany Spojených států, odsoudily je ale i Rusko a Čína. Rada bezpečnosti OSN reagovala jednomyslným schválením nových sankcí proti Pchjongjangu. KLDR pak pohrozila, že provede raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam.

Ukrajina jakýkoli podíl na raketovém programu KLDR popírá. I sám Porošenko dnes uvedl, že informace newyorského deníku je neudržitelná. "Jako odpovědní partneři (USA) ale musíme zprávu pečlivě prověřit. Jsem přesvědčen, že vyšetřování potvrdí nesmyslnost tvrzení o ukrajinské stopě," napsal prezident na facebooku.

Americký deník uvedl, že úspěšný vývoj strategických raket umožnil Severokorejcům nákup mohutných raketových motorů na černém trhu, které mohou pocházet z ukrajinské továrny s historickými vazbami na ruský raketový program. Podle ruských informací jde o továrnu Južmaš v ukrajinském městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk).

Za studené války továrna vyráběla ty nejsmrtonosnější sovětské rakety, včetně modelu SS-18. I po rozpadu SSSR továrna zůstala důležitým dodavatelem ruské armádě. Po prozápadním převratu v Kyjevě ale spolupráce ustala.