"Velmi špatné pro USA. To se změní," uzavřel Trump ve svém textu.

Šéf německých sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann na to v reakci uvedl, že Trump svým nejnovějším tweetem dal jasně najevo, že vnímá Německo jako politického soupeře. Sociální demokracie (SPD) je společně s konzervativní unií CDU/CSU součástí koaliční vlády kancléřky Angely Merkelové.

Trump kvůli nízkým zbrojním výdajům kritizoval na nedávném summitu NATO drtivou většinu evropských spojenců, včetně České republiky. Nejtvrději se ale zaměřil na Německo kvůli krajně nepříznivé vzájemné obchodní bilanci.

Američané jsou v celkovém deficitu od roku 1975. Loni činil bez započtení služeb 750 miliard dolarů, z toho skoro 350 miliard připadalo na Čínu. S Německem dosahoval 65 miliard, tedy o něco méně než s Japonskem a o něco více než s Mexikem.

Merkelová po summitu NATO a zemí G7, které minulý týden následovaly po sobě, dala najevo odstup vůči USA. V neděli v pivním stanu v Mnichově prohlásila, že Evropa se nyní bude muset spoléhat více sama na sebe. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dodal, že krátkozraká politika americké vlády jde na úkor zájmů Evropské unie.

Později Gabriel nasadil optimističtější tón, když vyjádřil naději ve zlepšení vzájemných vztahů, které jsou nyní podle něj v obtížné fázi. "Ale Spojené státy jsou starší a větší než nynější konflikt, a tak se domnívám, že se v budoucnu vrátíme k dobrým vztahům," prohlásil Gabriel podle agentury Reuters.

"Věci jsou nyní trivializovány. Myslím, že není přiměřené, abychom teď spolu navzájem komunikovali z pivního stanu a prostřednictvím twitteru," dodal Gabriel.

Jiskření mezi Washingtonem a Berlínem bylo jedním z témat dnešního tiskového brífinku Bílého domu, jehož mluvčí Sean Spicer novinářům tvrdil, že vztahy lídrů obou zemí jsou v nejlepším pořádku. "Vycházejí spolu velice dobře. Má k ní velký respekt (Trump k Merkelové)... A vidí nejen Německo, ale i zbytek Evropy jako významného amerického spojence," řekl Spicer.