Americké zpravodajské služby podle zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, mají za to, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé rostoucí pozornost snaze pomoci Trumpovi zvítězit.

Mluvčí budoucího prezidenta Sean Spicer dnes na informace reagoval slovy, že "v těchto službách jsou lidé, kteří jsou naštvaní z výsledku voleb".

List The Washington Post v pátek citoval další nejmenované americké představitele, podle nichž zpravodajské služby identifikovaly osoby s kontakty na ruskou vládu, které poskytly portálu WikiLeaks e-maily, jež ukradli hackeři ze serverů Demokratické strany. Jsou mezi nimi i materiály týkajících se Trumpovy neúspěšné protikandidátky Hillary Clintonové.

S příchodem podzimu pak ruští hackeři obrátili veškerou svou pozornost na demokraty. Prakticky všechny e-maily, které zveřejnili, byly potenciálně škodlivé pro Clintonovou a demokraty, podotkl zdroj agentury Reuters.

"To byl hlavní bod jejich záměru. Kdyby jediné, co chtěli, bylo jen zdiskreditovat náš politický systém, proč by potom zveřejňovali nedostatky pouze jedné strany, obzvláště když máte takový terč, jakým je Trump?" dodal.

Trumpův mluvčí dnes popřel, že se hackeři během voleb dostali k datům v počítačích vedení Republikánské strany. Nemohli tak podle něj zveřejnit žádné informace o jejím kandidátovi.

Další informovaný americký činitel uvedl, že závěr zpravodajských analytiků ohledně motivů Ruska neznamená, že tajné služby věří tomu, že Moskva změnila nebo výrazně ovlivnila výsledek voleb.

Demokratický senátor Chuck Schummer dnes prohlásil, že se v lednu pokusí přimět Kongres, aby celou záležitost vyšetřil.

Ruští představitelé popřeli všechna obvinění týkající se zasahování do amerických prezidentských voleb.