Od finálové etapy amerických prezidentských voleb a vítězství Donalda Trumpa se na výsluní po jeho boku ukazuje nejbohatší muž planety Elon Musk. V Trumpově administrativě má na starosti zefektivňování vládních výdajů. Do politické arény se technologický mogul a provozovatel sociální sítě X (Twitter) vrhnul až relativně nedávno, ovšem neomezuje se jen na Spojené státy. Přinášíme přehled zemí, k jejichž politice se vlivný inženýr tak či onak také vyjadřoval.
13 případů superboháče Elona Muska: Montuje se do politiky jiných zemí a slova o zlu i tyranii v Británii
1.Jako s ministrem
„Elon Musk má moc zásadně ovlivnit výsledek války mezi Ruskem a Ukrajinou – a je to člověk, který se nikomu nezodpovídá. Lidé, kteří ho znají, říkají: ,Má v sobě velkou hloubku. Nikdy nepodceňujte jeho intelekt'. Ale také nepodceňuji vliv, který může mít nejen na veřejný diskurz, ale i na skutečná fakta v terénu,“ řekl v rozhovoru pro deník The Times britský ministr pro technologie Peter Kyle. Jednat se šéfem Tesly, SpaceX a Twitteru – i s jinými technologickými giganty, jako je Apple, Google, Amazon apod. – se podle něj spíš podobá mezistátní diplomacii než jednání vlád s firmami. Ostatně Musk má teď od Trumpa funkci srovnatelnou s ministrem, povede novinku prozatím nazývanou Ministerstvo pro efektivitu vlády – byť o ministerstvo v pravém slova smyslu patrně nepůjde.
Video Amerikanista Klvaňa v Blesku o nové Trumpově vládě: Musk může mít stejný problém jako Babiš.Video se připravuje ...2.Stalinská tyranie v Británii
Velkou Británii Musk označil za „tyranský policejní stát“, levicového premiéra Keira Starmera sepsul za policejní zákroky proti krajně pravicovým protestům, varoval, že Spojené království se změnou pravidel dědické daně pro zemědělce dostává do „stalinistického módu“, vyzval k uvěznění premiéra kvůli reakci státu na sexuální zneužívání dětí a označil Starmerovu ministryni pro ochranu dětí za „apologetu znásilňovací genocidy“.
Slova podpory našel pro anglické krajně pravicové populisty, ovšem, třebaže se s ním předtím fotil v Trumpově floridské rezidenci, natřel to jejich lídrovi – prominentní brexitář a fanoušek Donalda Trumpa Nigel Farage na to prý nemá a Strana reformy potřebuje nového šéfa.
3.Skotsko
Dřívějšího skotského premiéra Humzu Yousafa nálepkoval jako „super-superrasistu“, který „nesnáší bílé lidi“. Politik s pákistánskými rodiči a muslimskou vírou předtím Muska označil za „jednoho z nejnebezpečnějších mužů na planetě“, psala BBC. Ve sváru byli od roku 2020 a rasové kauzy zabití George Floyda v USA.
4.Irsko a Severní Irsko
Musk dokáže mít a vyjadřovat názor snad na kterýkoli geopolitický oříšek světa. „Irská republikánská armáda bývala pořádně hardcore, zato teď jsou strašliví jako plyšová hračka,“ vyjádřil se na adresu někdejších teroristů bojujících za ukončení nadvlády Londýna nad Severním Irskem. A z nějakého důvodu je dával do souvislosti s dnešními otázkami přistěhovalectví, vyjádřil podporu protiimigračním protestům v Dublinu, jak psal server Irish News.
5.Podpora Alternativy pro Německo
Antiimigrační nálady a krajní pravici podpořil Musk i v Německu, které je důležité pro Muskův byznys. Nedaleko Berlína má velkou továrnu na automobily a jejich baterie Tesla Gigafactory. Ve svých tweetech vyzdvihoval Alternativu pro Německo. „Jen AfD může Německo zachránit,“ postavil se proti osobě Friedricha Merze, šéfa CDU, který se jeví jako favorit únorových spolkových voleb a příští premiér. Zároveň Musk nesouhlasí s označováním AfD za krajní pravici. „Politiky AfD, o nichž jsem četl, jako extremistické nezní. Možná mi něco uniklo,“ psal v červnu. Rovněž připomněl, že spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová nemůže být taková radikálka, jelikož je lesba a má za registrovanou partnerku migrantku původem ze Srí Lanky.
Weidelové také silně pomohl v předvolební kampani, když s ní natočil víc než hodinovou konverzaci na své sociální síti X. V popovídání jí přizvukoval, kterak byly německé vlády za poslední čtvrtstoletí špatné. „Je potřeba změna, proto silně doporučuji, aby lidé volili AfD. Je to prostě rozumné,“ prohlásil.
Mnozí němečtí i evropští politici ho zkritizovali, že populistické straně dělá velkou publicitu a ostatním ne. „Krajně pravicová internacionála, kterou teď vede nejbohatší muž na světě, otevřeně útočí na naše instituce, šíří nenávist a vyzývá k podpoře dědiců nacismu v Německu v nadcházejících volbách,“ odsoudil ho například španělský socialistický premiér Pedro Sánchez na akci k 50 letům od smrti diktátora Franciska Franka, jak napsala ČTK. „Kdyby nám před deseti lety někdo řekl, že majitel jedné z největších světových sociálních sítí bude podporovat novou reakční internacionálu a bude se vměšovat do voleb, včetně těch německých, kdo by si to představil?“ prohlásil francouzský centristický prezident Emmanuel Macron.
6.Vymírající Holanďané
I v Nizozemsku si Musk notuje s populistickou krajní pravicí, a to v otázkách úpadku národa. „Pokud porodnost zůstane tak nízká, jak je, holandský národ vymře vlastní rukou,“ debatoval s dlouholetým lídrem strany PVV Geertem Wildersem na své sociální síti.
7.Kritika Kyjeva
Od začátků plnohodnotné ruské invaze sleduje Musk Ukrajinu. Obráncům velmi pomohl jeho satelitní internet systému Starlink, bilionáře však nelze označit za jasného stoupence napadené země. „V anektovaných regionech opakovat volby pod dohledem OSN. Rusko odejde, pokud to bude vůle lidu. Krym formálně součástí Ruska, jak to bylo od roku 1783. A Ukrajina zůstane neutrální,“ tweetoval v říjnu 2022. „Toto je velmi pravděpodobný výsledek – otázkou jen zůstává, kolik lidí do té doby zemře.“ A přidal k tomu anketu na Twitter s dotazem, zda uživatelé s jeho výkladem souhlasí, nebo ne (nesouhlas převážil 59 procenty).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kontroval rovněž anketou: „Kterého Elona Muska máte raději? Toho, co podporuje Ukrajinu, nebo toho, co podporuje Rusko?“ Možnost A volilo 79 % z 2,5 milionu lidí.
Nejde tu však jen o přestřelky na sociálních sítích. Musk byl osobně u toho, když čerstvě znovuzvolený Trump Zelenskému telefonoval. Neví se, jakou roli u toho hrál.
8.Pád kanadského premiéra
V listopadu Musk věštil politickou budoucnost kanadského premiéra Justina Trudeaua. „Skončí v nadcházejících volbách,“ předpokládal Musk. Pravdu měl tak napůl, Trudeau hodil ručník do ringu ještě před nimi s vědomím, že by snaha obhájit mandát jeho Liberální straně jedině ublížila. K takové předpovědi však Musk nepotřeboval žádný mimořádný politický instinkt, dlouho bylo vidět, jak Trudeau po devíti letech u moci už ztratil skoro veškerou podporu voličů i politických partnerů.
9.Fašistická Austrálie
„Ani politici u protinožců se nevyhnuli Muskovým ostrým výpadům, i když ty se alespoň týkaly oblastí, v nichž by se od technologického podnikatele dal očekávat názor,“ píše Politico. „Musk se ohradil proti plánům zakázat dětem přístup na sociální sítě a označil je za ‚zadní vrátka pro kontrolu přístupu na internet‘ a australskou vládu za ‚fašisty‘, kteří prosazují zákony zaměřené na regulaci dezinformací na sociálních sítích.
10.Blokáda v Brazílii
Střet Muska s brazilskou vládou byl víc než jen rétorika, země na nějaký čas celkově zablokovala sociální síť X kvůli šíření bludů a dezinformací o tamních prezidentských volbách roku 2022. A sám Musk tehdy retweetoval memy zpodobňující soudce coby temné lordy Voldemorta a Darth Vadera. Nakonec však mogul ustoupil, zaplatil pár milionů pokuty a dotyčné účty smazal.
11.Klaun diktátor
Rovněž ve Venezuele byla Muskova sociální sít zakázána – na deset dní, když mogul označil prezidenta Nicoláse Madura za diktátora a klauna a obvinil jej z velkých volebních podvodů. Tady se Muskovo vidění ovšem shoduje s politickým mainstreamem v USA a Evropě.
12.Zrušené volby v Rumunsku
Prezidentské volby zajímaly Muska i v Rumunsku, zejména skutečnost, že je soud anuloval mj. kvůli vměšování Ruska skrze sociální sítě. „Jak může soudce zrušit volby a nebýt považován za diktátora?“ soptil mogul na své síti.
„Muskův nový šéf by zajisté nikdy nekličkoval s něčím tak posvátným, jako jsou volby,“ glosuje Politico s odkazem na Trumpovy dřívější usilovné snahy zvrátit výsledek amerických voleb roku 2020.
13.Připojme Grónsko!
Začátkem ledna papouškoval Musk výroky nadcházejícího prezidenta o Grónsku, které si Donald Trump už několik let přeje získat od Dánska. „Pokud si lidé Grónska přejí být součástí Ameriky, což doufám, že přejí, byli by maximálně vítaní!“ hlásí Musk.
14.Byrokratické zlo Věry Jourové
Velkou pifku má Musk na Evropskou unii a její snahy regulovat kontroverzní debaty, respektive nebezpečné obsahy na sociálních sítích. „Ztělesnění banálního, byrokratického zla,“ označil minulou místopředsedkyni Evropské komise odpovědnou za tato témata, Věru Jourovou. Ta ovšem hrdě přiznala, že si začala sama. „Není schopen rozlišovat dobro a zlo," prohlásila předtím v rozhovoru pro Politico. „Zlo se začalo relativizovat a on tomu proaktivně napomáhá. Je promotérem zla.“
Nástupce Jourové a spol., totiž nynější druhý kabinet Ursuly von der Leyenové, Musk zkritizoval, že je nedemokratický, a apeloval na europoslance, ať se v její prospěch nevzdávají své autority.
Video Víte, že... Elon Musk vydělává v průměru více než 46 milionů dolarů za den?Video se připravuje ...
Jo ? Ale Elon Mask si to všechno může dovolit.
Má funkci, něco v životě dokázal a jsou za ním výsledky.To v Praze máme jiné borce.FIALU, Pavla, lipavského, thajwance ze sněmovny, Černochovou .... smečku zdejších neumětelů a tlučhubů.Smečku vládních skunků kteří sviní veřejný prostor svými prskanci volovin.Kteří podlézají do Kyjeva a sypou tam naše veřejné přikradené peníze.Vyprávějí světu smyšlené bajky.O naší vynucené solidaritě tam k těm válečným štváčům.