Dnes zveřejněná evropská zpráva analyzuje informace z různých oblastí drogové problematiky převážně za roky 2015 a 2014, někdy i starší, a to z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, z Norska a z Turecka.

Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončilo Česko až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za Českem skončilo například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně.

Celkem na sledovaném území konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace. Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících je užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Z celkového objemu trhu s nelegálními drogami zaujímá marihuana a hašiš 38 procent. S rostoucí spotřebou se ale zvyšuje i počet lidí, kteří zahajují léčbu závislosti na konopí. Zatímco v roce 2006 jich bylo jen 45.000, předloni se jejich počet zvýšil již na 69.000.

Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze. V posledním roce extázi užilo zhruba 2,1 milionu Evropanů ve věkové kategorii 15 až 34 let, což představuje asi 1,7 procenta této skupiny. Studie z loňského roku prokázala, že oproti roku 2011 vzrostlo množství zbytků MDMA v odpadních vodách po celé Evropě. V Česku je procento uživatelů extáze ve skupině od 15 do 64 let po Británii, Nizozemsku a Irsku čtvrté nejvyšší v Evropě.

Návrat MDMA podle ředitele agentury EMCDDA Alexise Goosdeela vyžaduje přehodnocení stávajících postupů prevence. "Je totiž třeba se zaměřit na novou populaci uživatelů, kteří mohou užívat produkty s vysokým obsahem drogy, aniž by plně chápali rizika s tím spojená," uvedl. Znepokojivé podle něj je, že je extáze ve stále větší míře dostupná na on-line trzích.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v Česku, které je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby podle zprávy roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa a Rakouska.

Stále větší problém v Evropě představují také nové psychoaktivní látky z kategorie takzvaných legal highs. V současnosti evropská agentura monitoruje 560 takových látek. Jen za loňský rok jich přibylo 98. Tři pětiny těchto nových drog přitom tvoří takzvané syntetické kanabinoidy, tedy látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí.

"Drogy představují pro Evropu rostoucí problém. Přetrvává vysoká poptávka po nových psychoaktivních látkách, stimulanciích, heroinu a dalších opioidech - stejně jako rozsáhlá nabídka těchto drog," uvedl na tiskové konferenci eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos s tím, že je potřeba zintenzivnit boj proti pašerákům návykových látek a zaměřit se i na nové způsoby šíření drog, především na internetu.

Bližší zkoumání si podle něj zaslouží také možné spojení obchodu s narkotiky a terorismu či případné zneužívání migrantů při pašování drog do Evropy. "Víme, že do obchodu s kokainem jsou zapojeni teroristé ze syrského konfliktu," uvedl komisař. Rozsah tohoto spojení ale prý zatím není zcela jasný.