"Podpora města pražské zoo je v porovnání s jinými evropskými městy řádově nižší, i když se zoo mimo jiné významně podílí na rozvoji turismu v hlavním městě," řekl pražský primátor Tomáš Hudeček (bezp., dříve TOP 09).

Navýšení rozpočtu je zdůvodněno rozšířením záměru ze samotného pavilonu a venkovních výběhů na soubor několika staveb a vybudování přístupových cest od pavilonu žiraf a lávky od nově vybudovaného pavilonu slonů a hrochů, který přišel na 500 milionů korun. "Navíc chce zoo u plánovaného pavilonu goril otevřít další vchod do zahrady se zastávkou autobusů MHD," píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Nový pavilon by měl mít větší plochu než původní, vedle velké gorilí rodiny by v něm mělo být místo i pro další menší skupinu. Zoo se tak chce připravit na dobu, kdy bude třeba sestavovat novou chovnou skupinu, zvažuje také vytvoření malé skupiny gorilích samců.

Lepší má být nový pavilon i pro návštěvníky, dívat by se na gorily měli ze stupňovitého hlediště. Do starého pavilonu se nastěhují jiná zvířata. "Stávající pavilon byl v letech 2000 až 2001 vybudován na nejnižším místě zoologické zahrady a je zcela nemožné jej dostatečně ochránit před povodněmi," uvádí se v materiálu.

Povodně zasáhly pavilon v roce 2002 i v roce 2013. Při záplavách v roce 2002 bylo nutné zvířata evakuovat a několik měsíců pak byla provizorně umístěná v ZOO ve Dvoře Králové. Vloni gorily povodeň přečkaly ve zvýšené věži. "Tento stav je pro budoucnost neudržitelný, neboť jedna i druhá varianta představují obrovskou stresovou zátěž pro zvířata," píše se dále v dokumentu.

Architektonická soutěž na návrh nového pavilonu již probíhá, porota ze 16 návrhů vybrala pět postupujících do druhého kola. "Vybraným autorům nezávislý právník (v zájmu zachování anonymity) odeslal výzvy k účasti ve druhém kole. Každému postupujícímu byl v souladu se soutěžními podmínkami také dodán konkrétní požadavek na dopracovaní návrhu," sdělila dnes ČTK mluvčí zoo Jana Ondrejechová. Návrhy mají být odevzdány do 5. prosince.

Pavilon by měl být hotový v roce 2016. Za loňský a letošní rok se v souvislosti se stavbou nového pavilonu počítá se 3,4 milionu korun, příští rok se má prostavět 35 milionů korun z rozpočtu hlavního města a dalších 15 milionů přidá zoo. Zbývajících 65,6 milionu Kč se plánuje pro rok 2016.

Na investice v dolní části zahrady, kde může pavilony ohrozit velká voda, už hlavní město nechce přispívat. Právě v této části bylo letos otevřeno Velemlokárium za 23,6 milionu korun. V případě velké vody chce zoo velemloky přesunout do horní části areálu a nechat pavilon řízeně zatopit vodou, která by protekla otevřenými dveřmi zaplněnými pytli s pískem. Byla by tak čistší, což by pak zjednodušilo likvidaci škod.

Ze záplavové zóny se už vloni přestěhovali sloni a hroši. Jejich nový pavilon v horní části zahrady nazvaný Údolí slonů vyšel na 500 milionů korun. V bývalém výběhu těchto velkých savců se letos v červenci otevřel dětský areál s prolézačkami.