Zřizovatelé škol dotčených v případech, na které upozornila Mladá fronta Dnes, hledají cesty, jak dvojjazyčnou výuku nabízet nadále. Aktivně se do toho zapojuje především Praha 6, kde se dvojjazyčně některé předměty vyučují v osmi z patnácti státních základních škol. Městská část hodlá ve spolupráci s dalšími zřizovateli iniciovat setkání s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD).

Podporu jí dnes vyjádřila Asociace ředitelů základních škol, která se nechce bránit rozvoji tohoto způsobu výuky. "Je však zapotřebí k problému bilingvního vzdělávání otevřít diskusi se školami a tuto diskusi směřovat k zavedení jasných pravidel pro toto vzdělávání na českých základních školách," řekla její prezidentka Hana Stýblová.

Ministerstvo školství zatím kvůli případné schůzce na toto téma nikdo nekontaktoval. Tématem se hodlá zabývat, až dostane konkrétní dotazy od zřizovatelů, sdělilo ČTK tiskové oddělení úřadu.

Česká školní inspekce označila za nepřípustný postup, kdy dvojjazyčná se výuka placená rodiči uskutečňuje v rámci školního vzdělávacího programu. Na běžných základních školách totiž fungují placené třídy s menším počtem žáků a dvěma učiteli, z nichž jeden mluví anglicky. Dotčeným školám uložila napravit tento stav, ale konkrétní doporučení jim nedala, řekl ČTK náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Praha 6 se jako zřizovatel hájí, že základní školy za zákonem stanovenou povinnou výuku peníze nevybírají. "Pokud ale mají rodiče zájem o nadstandardní hodiny a jsou ochotni za tuto výuku platit, měly by být zákonem jasně stanovené podmínky, za kterých je to možné," uvedla v tiskové zprávě. Radní pro školství této městské části Ondřej Balatka ve vyjádření zaslaném ČTK zdůraznil, že radnice chce dvojjazyčnou výuku provozovat i nadále.

Podle Andryse z České školní inspekce je možné, aby školy tuto aktivitu nabízely jako odpolední zájmový kroužek provozovaný externím subjektem, který má ve škole pronajaté prostory. V běžné výuce by však podle něj nesmělo docházet ke znevýhodnění žáků, kteří do kroužku nechodí. "Jakmile by ve třídě bylo dvacet dětí a z toho jen patnáct chodilo na kroužek, těch zbylých pět by nesmělo zaostávat kvůli neúčasti na kroužku," upozornil.

Dvojjazyčné vyučování na základních školách zatím není v ČR příliš rozšířené. Tuto možnost nabízí 46 z více než 4000 základních škol, ve třinácti případech jde o školy soukromé.