Piccininiho obžaloba viní z toho, že se o obě kulturní památky nestará a nezabránil jejich devastaci. Hrozí mu až dva roky vězení, zákaz činnosti a soudní zabavení zámků. Piccinini se dnes u soudu označil spíš za oběť než za pachatele přečinu. Před soudem prohlásil, že mu někdo opakovaně ukradl velké množství věcí připravených pro opravy.

Dnešní jednání se točilo především kolem zchátralého zámku v Postoloprtech. Piccinini koupil zámek v Postoloprtech před 14 lety, následně zazdil okna a dveře v přízemí. Památkářům slíbil, že objekt bude mít správce, který na místě dohlédne, že zámek nebude chátrat. Zámek ale zůstal opuštěný, takže bezdomovci, narkomani a sběrači kovů se tam časem probourali a postupně zničili interiér památky.

Lounští policisté začali v roce 2016 zjišťovat, proč majitel chátrajícího zámku v Postoloprtech o památku nepečuje. První dvě obžaloby na Piccininiho podalo lounské státní zastupitelství loni v září. O 11 měsíců později doputovala na lounský okresní soud další žaloba pro stejný přečin, ta však vedle Piccininiho mířila i na jednoho z jeho bývalých partnerů Barettiho.

V obdobném případě lounský soud už dříve potrestal podmínkou vlastníka renesančního zámku ve Vršovicích na Lounsku. Postoloprtský zámek, který až do roku 1947 patřil Schwarzenbergům a platil za luxusní zastávku pro šlechtu při lovecké sezoně, je dnes zdevastovaný a je terčem vandalů. Do budovy zatéká a kvůli chybějícím okapům se neustále zhoršuje stav fasád.