Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 26°C

Miro Jaroš zazpívá na Fesťáčku: Dostali jsme povolení použít hlavní motiv skladby od Lucie

Autor: Hana Langrová - 
25. března 2024
10:20

Slovenský interpret Miro Jaroš je velmi oblíbený u dětí i rodičů. Vystoupí na většině zastávkách open air akce Fesťáček, které se budou postupně od června do září konat napříč celou Českou republíkou - v Plzni, Liberci, Hradci Králové, Ostravě, Zlíně, Olomouci a Brně. Jednotlivé termíny najdete na webu: https://festacekfestival.cz/. Včetně měst, ve kterých tento zpěvák nevystoupí.

Poprvé jsem si vás všimla na uměleckém táboře, kde jsem učila, tančili jsme s  dětmi a vedoucími na vaši píseň Moje tělo. Musím říct, že je velice chytlavá. Kdo je autor?

Upřímně, jako první přišel s nápadem na tuto písničku můj klavírista Marek Danko. V jeho malém studiu mi zahrál první tóny písničky a hned se mi líbila. Já jsem pak vymyslel text o lidském těle. Velmi jsem si užil i natáčení klipu. Byla to tehdy naše první velká výroba a učil jsem se dlouho tancovat.

Jaký byl prvotní nápad u této skladby. Udělat něco sofistikovanějšího než je Hlava, ramena kolena palce?

Nemusíte se bát "hlava, ramena, kolena, palce" jsme později použili v písničce Disko, tam se mi to hodilo víc. (smích)

Kde berete nápady k vaší tvorbě? O čem bude písnička?

Většinou, už když píšu písničku, si představuji, jak bude vypadat klip. Pracuji s úzkým týmem lidí, který se umí nadchnout pro moji vizi a společně klipy natáčíme.

Oceňuji, že to máte hodně výpravné...

V některých případech bych řekl, že jsou to až krátké filmy. Tak tomu bylo v případě videoklipu Strašidla. Na tom jsme pracovali zatím nejdéle. Těším se, jestli divák vidí, jak jsme si na tom dali záležet, je to vždy virtuální potlesk pro celý tým a já z toho mám také radost.

Líbí se mi, že zpíváte o věcech, co jsou dětem blízko, ale zároveň se jim úplně nepodbízíte a mohlo by to bavit i rodiče.

Všechno to je ze života. Pravda je, že téměř všechny základní témata jako je umývání zoubků, rukou, kouzelná slovíčka, stolování, či chování na cestě už jsme stihli zpracovat při prvním albu, ale život je tak úžasný...

Takže nápady máte pořád?

Stačí chodit s otevřenýma očima a témata přicházejí sama. Moje nejnovější album se jmenuje Disko a rozhodl jsem se, že půjdu do modernějšího tanečního zvuku. Inspiruji se hlavně hudbou z 90. let, kterou miluji, takže celé toto nahrávání mě velmi bavilo.

Dokonce jsme dostali povolení použít hlavní motiv z písničky Šrouby do hlavy od Lucie. Tak vznikla písnička o Supermamě a Supertatovi. Není to však jen o zábavě.  

Jaké máte plány do budoucna?

Mou vizí je spojit celé rodiny. Například prostřednictvím tance. Mnoha mých přátel se rozchází, jejich vztahy jsou napjaté kvůli komunikaci, neuvědomují si, že by se mohli rozdělit, a proto se jaký je rozdíl mezi prvotní zamilovaností a tím, že nevidí skutečnou kvalitu lásky, která přichází později. Vím, že nemám moc změnit svět, ale pokud prostřednictvím hudby mohu mluvit o světě, ve který věřím, musím se o to alespoň pokusit.

A tady přišlo na řadu Disco. Když se děti, máma, táta a možná i prarodiče společně baví, vytvoří si domov a příjemnou atmosféru. Nechtějí hledat štěstí jinde, protože doma jsou šťastné.

Jaká hudba baví vás? Můžete vyjmenovat nějaké interprety nebo kapely?

Jak už jsem zmínil, baví mě taneční hudba 90. let. Líbí se mi také Michael Jackson, jeho sestru Janet - dokonce sbírám a dávám dohromady její diskografii. Baví mě také Enigma, Dara, Prince ... je toho hodně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi