Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Pohyblivé obrázky hýčkají už 80 let a střeží tu 150 milionů metrů filmu: Národní filmový archiv vyrostl v autodílně

Autor: Ivan D. Hladík - 
13. dubna 2023
05:00

Pod rukama jeho odborníků se daří uchovávat dalším generacím čas uvězněný do filmových pásů. Chrání kulturní dědictví nejen péčí o tuzemská díla. Národní filmový archiv vznikl před 80 lety, původně obýval pražský palác Lucerna. Pak musel „dočasně“ do bývalé autodílny, v níž zůstal dodnes.

V šestém patře Lucerny se Národní filmový archiv (NFA), vznikl roku 1943 pod křídly protektorátní kinematografie, dlouho neohřál. Po válce se stěhoval „na chvíli“ do opuštěné autodílny na Žižkově v Malešické ulici. Promítačky i počítače archivu tam hučí dosud. „Už brzy nás ale čeká stěhování o kousek dál a pak do nové vlastní budovy zde na Žižkově. Tam zamíříme se Státním fondem kinematografie,“ řekl Blesku šéf NFA Michal Bregant s tím, že se v ní společnost bude moci naplno otevřít veřejnosti

Rukama restaurátorů prošel i archivní materiál na svou dobu výjimečného filmu Až přijde kocour (1963), do kin byl nově uveden v roce 2021. Rukama restaurátorů prošel i archivní materiál na svou dobu výjimečného filmu Až přijde kocour (1963), do kin byl nově uveden v roce 2021. | Národní filmový archiv

„Chybět nebudou dva kinosály či studijní centrum,“ uvedl. Co se však děje za zdmi instituce, která chrání asi 98 % veškeré tuzemské filmové produkce od 30. let? Zdaleka se tu jen neoprašují prvorepublikové veselohry. „Naše poslání je zachovat film jako náš kulturní odkaz. Filmy restaurujeme, digitalizujeme, ve spolupráci se zahraničními archivy dohledáváme. Jsme srdce i paměť české kinematografie,“ dodal Bregant.

Minisál s maximožnostmi

Jednou z místností ukrytých za oprýskanou zdí archivu je i malý promítací sál, působící jako retro kulisa ze 70. let. Obsahuje ale poklad, jaký nemají ani nejmodernější multikina. Projektor schopný promítat z jakéhokoli typu filmu. „Za normalizace se tu daly vidět i jinak zakázané filmy. A pak, když se tu promítal třeba japonský film, tlumočník seděl přímo v sále a překládal. Tyhle mašiny zvládnou i staré hořlavé filmy či hodně poškozené,“ upřesnil Bregant.

Michal Bregant (* 26. květen 1964 Praha) je český filmový historik, kritik, kurátor a také šéf Národního filmového archivu v Praze. Michal Bregant (* 26. květen 1964 Praha) je český filmový historik, kritik, kurátor a také šéf Národního filmového archivu v Praze. | Blesk – David Malík

Miliony metrů filmu

Kromě tuzemské tvorby archiv pečuje i o velkou část té zahraniční, také uchovává plakáty, scénáře, pozůstalosti, fotky a dokumentaci, jíž sem přinášejí i sami lidé. „Máme tu asi 150 milionů metrů filmů, několikrát bychom jimi obtočili Zemi,“ upřesnil Bregant. „Pyšní jsme na digitální laboratoř, jíž jsme vybudovali v posledních letech. Dnes je celá filmová produkce digitální, musíme být připraveni zvládnout všechny současné nosiče a formáty.“

Podívejte se na upoutávku a restaurování filmu Až přijde kocour

Video  Až přijde kocour (trailer a Jak se restauroval film) • VIDEO  - NFA
Video se připravuje ...

Neobejde se bez nich ani Chaplin

Šéf archivu si pochvaluje i mezinárodní spolupráci. „Když se restaurují filmy, tak se vždy ptáme všech archivů na světě, zda u nich náhodou nejsou lepší kopie našich snímků. Naopak oni se ptají nás. A tak se třeba spousta obnovovaných amerických němých filmů neobejde bez našich materiálů,“ řekl Bregant. Je tak možné, že i skeče legendárního Charlieho Chaplina se díky takové spolupráci zachovají budoucím divákům.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi