Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Oblačno, bouřka 27°C

Český sen amerického holiče: „Zkrátíme nebo to vezmeme rovnou břitvou?“

Autor: Ivan D. Hladík - 
31. března 2023
09:00

Břitvou a nůžkami se zručně ohání už zhruba čtyřicet let. Posledních deset pak v centru naší stověžaté matičky, která se mu stala domovem. Americký barber v Praze Kraig Casebier (62) nejen rozmazluje české chlapy, ale na požádání také nabízí svůj životní příběh, jenž si nezadá s hollywoodským trhákem.

Na úvod je asi dobré připomenout, že anglický výraz barber neznamená nic jiného než ‚holič‘. Barber Shop je tedy holičství. Ovšem takové, kde se chlapi mohou nechat stoprocentně rozmazlit, najdou tu stylové prostředí, často i bar s vybranými nápoji – například vynikající whisky. Barber Shop je zkrátka místo, kde o sebe muži mezi svými mohou nechat pečovat a pořádně si to užít. Byť sem zajdete jednou za čas, stejně jako já, když jsem dal na tip a vešel do legendárního podniku s názvem American Barber In Prague (Americký barber v Praze) na pražském Smíchově kousek od Vltavy.

I když byla břitva ostrá jako laserový paprsek, na kůži nezůstalo ani škrábnutí. A ani jeden vlas. I když byla břitva ostrá jako laserový paprsek, na kůži nezůstalo ani škrábnutí. A ani jeden vlas. | Blesk – Tonda Tran

Kromě kořeněných a dřevitých vůní připomínajících doutníky mě tu oslovila atmosféra amerického podniku minulých dekád, možná 50. let minulého století. Do parády si mě vzal majitel Kraig Casebier (62), onen ‚Američan v Praze‘. V naší metropoli poté, co opustil rodné Kentucky a procestoval svět, žije už téměř 10 let. Česky se ale zatím nenaučil. „Poprvé jsem tu byl v roce 1992, kdy mě sousedka hostitelů provedla městem a seznámila mě s mnoha aspekty českého života. Po večerech jsme povídali a pili moravské víno. Na takové seznámení s Čechy a s Prahou se nedá zapomenout,“ řekl mi Kraig, když zručně namíchával holicí krém na moji hlavu. „Tohle je místo, kterému říkám domov.“

Znovu začít v padesáti bylo nejlepší

„Češi jsou báječní, připadají mi otevření, přátelští a skromní,“ pokračoval, když mě začal dočista holit klasickou břitvou. Vyprávěl i o tom, že barberem chtěl být vždycky. Aby ne, profese se v rodině dědí už od roku 1914. Během procedury jsem se Kraiga ptal i na knihu, již v angličtině i češtině v podniku nabízí a která je i na pultech knihkupectví. Napsal ji sám – o svých dobrodružstvích, cestách, životních kotrmelcích. „Mluvím v ní o dobrém i špatném. Mnoho lidí můj příběh zaujal kvůli rozhodnutí začít nový život v nové zemi ve věku téměř 50 let. Bylo ale nejlepší, jaké jsem kdy udělal,“ věří.

První Kraigovo ochutnávání Prahy se odehrálo v roce 1992, kdy ještě netušil, že se mu stane domovem. První Kraigovo ochutnávání Prahy se odehrálo v roce 1992, kdy ještě netušil, že se mu stane domovem. | Ar.: Kraig Casebier

Zatímco žije svůj český sen, muži v jeho křesle se občas ptají na to, jak by mohli realizovat ten americký. „Není takový, jak ho vidíte v televizi a ve filmech. Chcete-li ho prožít, nejdřív hodně pátrejte, abyste se dozvěděli, jaký je život v USA ve skutečnosti, ne jaký by mohl být,“ radí jim Kraig. „Vždy je dobré jít za svým snem, málokdy ale dopadne přesně podle plánu.“ To už mám ale hlavu oholenou, vousy zkrácené, kromě zážitku si odnáším i Kraigovu knihu a těším se na všechny její kapitoly. Poslední mojí otázkou je, co vlastně pojem holičství znamená pro chlapa, který se péčí o jiné živí. „Barber Shop, holičství, je především o osobních příbězích a konverzaci. Klienti se stávají přáteli. Někdy si možná chtějí jen odpočinout, ale většina z nich má ráda tu atmosféru tady,“ odpověděl. A mně nezbývá, než jeho slova potvrdit.

Kniha jako životní jukebox

Kniha Americký barber v Praze vypráví o tom, jak Kraig studoval profesi v otcových a dědečkových barber shopech v Kentucky i jedné z předních světových akademií, až dosáhl toho, že ho časopis Barbers Quarterly prohlásil za jednoho z nejlepších barberů v Evropě. Vypráví ale také emotivní příběhy o ženách, které prošly jeho životem. O bipolární poruše, jež mu do něj nezvaně vstupovala. Je strhujícím povídáním o jednom výjimečném osudu, který pokračuje v Praze. Navíc je knihou, která zní. Jednotlivé části jsou totiž doplněny takzvanými QR kódy, po jejichž načtení chytrým telefonem se rozezní skladba pro Kraiga v daný okamžik zásadní. Třeba známý hit Oh, Pretty Woman od Roye Orbisona. Jejich názvy a playlist nechybí, takže je může odhalit každý čtenář. A objevování Kraiga Casebiera stojí za to!

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi