
Podcast: Muzikantskou káru táhne Milan Devinne s mužem ve stínu Mercuryho
Jako malý předstíral, že je Freddie Mercury, pak si jako jediný Čech zahrál ve snímku Bohemian Rhapsody. Mluvilo se o něm, když písní Eltona Johna doprovodil svatební den Karlose Vémoly. O tom, jak zasvětil svůj život zpěvu se ve studiu Blesk.cz svěřil Milan Devinne.
Narodil se v prosinci roku 1993 v Hradci Králové a už jako kluk propadl hudbě. Poprvé v zahraničí vystoupil v roce 2012, kdy jej hudební společnost Montreux Music pozvala do švýcarského Montreux na každoroční festival pořádaný na počest života Freddie Mercuryho. Milan Devinne dodnes vzpomíná, jak jako malý bavil rodiče vyskakováním zpoza gauče a předstíráním, že je Freddie Mercury zpívající hit I Want to Break Free.
Vztah ke skupině Queen mu zůstal. Sám dnes zpívá hlavně na zahraničních pódiích. „Když jsem se asi někdy ve 13 letech začal hudbou zabývat aktivně, jezdil jsem po zábavách, svatbách, tam jsem si uvědomil, že to je to, co chci doopravdy dělat. Nějakou náhodou jsem se v roce 2011 setkal s bývalým osobním asistentem Freddieho panem Peterem Freestonem, který již dlouhá léta žije v Česku. Slovo dalo slovo a vznikla dnes už jedenáctiletá spolupráce, kdy spolu tvoříme různé projekty a cestujeme po světě,“ řekl Milan Blesku.
Peter Freestone, bývalý přítel a osobní tajemník Mercuryho, který se zpěvákem strávil dvanáct let života, vařil mu, nakupoval, oblékal jej, a byl s ním až do úplného konce, kdy 24. listopadu 1991 podlehl AIDS, ale není jediným pojítkem Milana s Queen. Zahrál si i jako jediný Čech ve snímku Bohemian Rhapsody (208). „Nevím, jestli zahrál, mihl jsem se v tomto snímku, ale dostal jsem šanci patřit mezi přátele záporáka Paula Prentera v jedné scéně v Mnichově. Nechali mi mé vlastní jméno, protože Milan se jim zdálo stejně německé jako Johann či Hans,“ vyprávěl zpěvák o tom, jak dostal možnost ochutnat hereckou profesi, a to ne jednou.
Hlavním tématem rozhovoru pro Podcast Blesku ale byla především Milanova pěvecká kariéra. Přiznal také, kdo ho inspiruje. „Miluji Davida Bowieho, samozřejmě kapelu Queen, Kelly Family, Dire Straits, na české scéně Olympic... Většinou ta sedmdesátá, osmdesátá léta západu, miluju i hudbu čtyřicátých let,“ uvedl. Hudba pro něj zůstala tím, co jej motivovalo vydržet i covidovou vlnu, která zarazila řadu jeho vystoupení. „Předtím jsme měli mnoho úspěšných projektů vázaných na zahraničí. Přes covid ubyly i kontakty – mnoho lidí si uvědomilo, že už to nechtějí dělat. Začínáme od nuly,“ přiznal s tím, že před sebou má vystoupení v Barceloně a řeší nabídku symfonického orchestru v Itálii.
Jedním z nových Milanových projektů má být i album s českými texty. „Vždy jsem tíhnul k zahraničí, miluju cestování. Uvědomil jsem si ale, že hodně posluchačů v Česku se chce napojit na text, víc se dostat do hloubky tématu, a tak jsem se rozhodl, že začnu zpívat i česky. Připravujeme album reflektující naše pocity, pohledy na to, co se kolem nás děje. Nemyslím politiku, my jsme spíš zaměření na přírodu, na muzikantské pocity. Je to takové poprvé.“
Jestli by zkusil i muzikál, jakou náhodou se stal svatebním zpěvákem Terminátora Vémoly, nebo jak imitoval Davida Bowieho a přišel ke své kapele, to svěřil Milan Devinne v tomto díle Podcastu Blesku.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.