Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Yoko Ono oslavila 90: Opravdu stála za rozpadem Beatles?

/
 • Opravdu stála Yoko Ono za rozpadem Beatles?
  19. února 2023 ● 11:13

  Yoko Ono se v sobotu 19.2. dožila úctyhodných 90 let. Vizuální a performační umělkyně je známá jako ta, která údajně rozložila kapelu Beatles. Ale je to tak doopravdy?

 • 1.

  Začátek kariéry a první setkání s Johnem Lennonem

  Yoko Ono se narodila do rodiny japonských aristokratů v roce 1933. I přes vysoké společenské postavení její rodina žila v chudobě a často zažívala hlad. Zajímala ji odmalička hudba a avantgardní typy sebevyjádření. Po krátkých návštěvách USA zakotvila v padesátých letech v New Yorku nadobro a stala se vůdčí osobností umělecké skupiny Fluxus, která experimentovala s videoartem, protesty a happeningy. Jedny z nejznámějších akcí jsou několikahodinové sledování vyrábění salátu na pódiu za doprovodu hudby nebo ničení piána a rozprodávání jeho částí na živé aukci v publiku.

   

  Jedna z takových akcí právě zaujala Johna Lennona. Svou životní lásku potkal na představení (1966), kde Yoko Ono klečela na pódiu a diváci z ní postupně mohli odstříhávat oblečení, až byla docela nahá. John tenkrát na první pohled propadl jejímu neotřelému kouzlu.

  Yoko Ono
  Autor: Profimedia.cz

 • 2.

  Rozpad kapely

  V zápalu zamilovanosti svůj vztah začali, i když ještě byl John Lennon ženatý s Cynthií Powellovou. Po rozvodu následovala okamžitá tichá svatba v roce 1968. Ačkoliv v té době byla skupina Beatles stále na vrcholu slávy, tak uvnitř byla dávno rozklížená. Dlouhé roky před rozpadem zaznívaly z úst Brouků posměšné a znechucené poznámky o tom, že jim stačí jen vylézt na pódium, zahrát akord a lidé mohou zešílet. Proslavili se v té době zejména dobíráním si reportérů svými naprosto vtipnými a nesmyslnými odpověďmi v rozhovorech.

   

  "Reportér: Magazín Time nedávno napsal článek o tom, jak uvadá vaše hudba. Popisují, že písnička Daytripper je o prostitutce a píseň Norweigan wood je o lesbách. Co jste chtěli ve skutečnosti těmito songy říct?"

   

  Paul McCartney: My se prostě jen snažíme psát o prostitutkách a lesbách. To je vše."

   

  "John Lennon k publiku: Mohli by prosím fanoušci na levných místech zatleskat? A vy na těch dražších místech…prostě jen zachrastěte klenoty…“

  The Beatles
  Autor: profimedia.cz

 • 3.

  I přes unavení ze slávy, sebe samotných a touhách většiny z nich najít svůj vlastní hlas a novou identitu, si dodnes většina lidí myslí, že Yoko Ono je tím zlosynem, který záměrně rozbil kariéru světově oblíbené kapely. Toto společenské přesvědčení se dostalo do povědomí natolik, že i výraz "být Yoko Ono“ všichni vnímají přeneseně jako „být ničitelem, kazičem něčeho.“ Ve skutečnosti se jen skupina čtyř dospělých mužů unavených slávou, hádkami a sami sebou rozhodla, že půjde dál, protože se už umělecky neshodují. Lennon měl touhu v té době dělat hlubší věci, které mají společenský dopad. Být tváří byť geniálních, ale přece jen mainstreamových songů Beatles, už po tolika letech netoužil. Přidal se s Yoko k hnutí hippies a snažili se svými protiválečnými akty měnit (byť lehce naivně) svět. Kapela se definitivně rozpadla v roce 1970.

  John Lennon a Yoko Onon protestují několikadenním pobytem v posteli proti válce.
  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Kariéra po smrti Johna Lennona

  V roce 1975 se jim narodilo jediné společné dítě Sean Ono Taró Lennon. Pro Yoko to bylo druhé dítě. První dcera Kyoko Chan Cox se jí narodila už v předchozím manželství, které bylo anulováno. V roce 1980 se stal Lennon obětí vraždy rukou psychicky nestabilního Marka Davida Chapmana.

   

  Yoko Ono se po jeho smrti snažila znovu vrátit do umělecké sféry a občas pro své experimenty používala nahrané rozhovory se svým manželem. Až po jeho skonu dosáhla svého uměleckého vrcholu a v roce 1982 a 2001 získala Grammy. Mnohé její výstavy se staly putovními po celém světě včetně ČR. Byla zpěvačkou, která zahajovala Olympijské hry v Turíně, založila si vlastní kapelu The new Plastic Ono Band a stala se ambasadorkou za osvětu v oblasti autismu. I v tomto požehnaném věku stále aktivně tvoří dál a vypadá to, že jí její věk snad nikdy nebude klást překážku v tom, být stále radikální a kreativní.

  Yoko Ono přispěla na Havlovu počest
  Autor: ČTK

 • 5.

  Galerie

  Video
  Video se připravuje ...

  John Lennon. Jedna z největších hudebních hvězd zhasla pod výstřely nemocného vraha Videohub

  Fotogalerie
  37 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 4

AliAlice: Yoko Ono na mě působila vždycky jako pošuk,a s Lenonem si prostě sedli....

(19. 02. 2023 17:23)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy