Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Hlasem legendy zní dobrodružství Harryho Pottera nejlépe

Autor: Ivan D. Hladík - 
2. dubna 2023
18:15

Existuje několik audioknižních verzí příběhů čarodějného učně Harryho Pottera. Upřímně – česká verze patří k nejhorším a není to vina interpretů. Jednou z nejkvalitnějších, ne-li přímo nejlepší, je pak anglický originál načtený legendou britské scény, Stephenem Fryem.

Zdá-li se vám jeho jméno nepovědomé, jen chvilku počkejte. Stephen Fry, britský herec, komik, spisovatel a moderátor, se narodil 24. srpna 1957 v Hampsteadu v Londýně. Absolvent studia anglické literatury v Cambridge ve svých začátcích napsal a hrál v komediálním seriálu A Bit of Fry and Laurie spolu s nám velmi známým „Dr. Housem“   Hughem Lauriem. Fry vždy otevřeně hovořil o svém boji s bipolární poruchou, od 80. let o své homosexualitě, kromě knih miluje moderní technologie. A my ho známe třeba z filmů Stopařův průvodce po Galaxii (2005), Hobit (2013 a 2014) či naposledy ze seriálu platformy Netflix Sandman (2022). Případně jako průvodce pořadem Fantastická zvířata: Přírodní historie (2022) televize HBO.

Stephen Fry, britský herec, komik, spisovatel a moderátor, se narodil 24. srpna 1957 v Hampsteadu v Londýně. My ho známe třeba z filmů Stopařův průvodce po Galaxii (2005), Hobit (2013 a 2014) či ze seriálu platformy Netflix Sandman (2022). Stephen Fry, britský herec, komik, spisovatel a moderátor, se narodil 24. srpna 1957 v Hampsteadu v Londýně. My ho známe třeba z filmů Stopařův průvodce po Galaxii (2005), Hobit (2013 a 2014) či ze seriálu platformy Netflix Sandman (2022). | Dawn Bowery, Channel 4

Každopádně audioknižní vydání Harryho Pottera namluvené právě Stephenem Fryem je všeobecně považováno za jednu z nejlepších zvukových adaptací série. Fry naprosto precizně svým okouzlujícím hlasem a poutavým stylem oživuje oblíbené postavy a kouzelný svět Harryho Pottera tak, že uhrane i českého posluchače. Studujete-li jazyk vy nebo vaše děti, ideálně si tuto verzi pusťte u listování knihou. Není snad příjemnější způsob, jak se učit výslovnosti a nechat se okouzlit ryzí britskou angličtinou.

Fryovo úchvatné ztvárnění jednotlivých postav je skutečně působivé. Vystihuje rysy osobností jednotlivých postav, od Harryho nejprve nejistého a pak odhodlaného a odvážného chování až po Ronův humor a Hermioninu inteligenci. Fry si vyhraje i s mnoha vedlejšími postavami, třeba jedinečným akcentem, čímž dodává příběhu hloubku a bohatost. Udržuje správné tempo, do každé kapitoly po svém přimíchává napětí i humor. Jak už ocenili zahraničí recenzenti, „umožňuje posluchači snadno se ztratit v kouzelném světě Bradavic a jeho obyvatel“.

Pusťte si ukázku z prvního dílu audioknižní verze Harryho Pottera:

Video  Existuje několik audioknižních verzí příběhů čarodějného učně Harryho Pottera. Jednou z nejkvalitnějších je anglický originál načtený legendou britské scény, Stephenem Fryem.  - Blesk – idh, Warner Bros., Pottermore Publishing
Video se připravuje ...

Audiokniha je pak vycizelovaná k dokonalosti. Čistý a jasný zvuk doplňuje jemná hudba a zvukové efekty, které neruší, ale umocňují zážitek. Celé toto zvukové vydání Harryho Pottera namluvené Stephenem Fryem je mistrovským dílem, těšícím fanoušky všech zemí a věkových kategorií. Poslouchat se i u nás dá online v řadě podcastových platforem, prostřednictvím aplikací pro Android i iOS nebo zakoupit. Například na Audible.com, Podbean.com, v obchodech eBay.com či Amazon a nebo na stránkách Stephena Frye StephenFry.com/store/. V nabídce je všude hned celá série, pojďme si ji připomenout...

Takhle si oblíbené hrdiny pamatujeme z filmové verze příběhů. Takhle si oblíbené hrdiny pamatujeme z filmové verze příběhů. | Warner Bros., Vertical Ent.

Sedm let v Bradavicích

Sedmero románů o Harrym Potterovi od britské spisovatelky J. K. Rowlingové sleduje osudy sirotka Harryho Pottera, jehož zjištění, že je čaroděj, vrhá do světa kouzel, ale i záludného nebezpečí. Mezi řádky ale mluví o důležitých tématech přátelství, lásky, významu rodiny, oběti a síly volby mezi dobrem a zlem. V první knize Harry Potter a Kámen mudrců se Harry dozvídá o svém kouzelnickém původu a nastupuje na Školu čar a kouzel v Bradavicích, kde se spřátelí s Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou. Společně odhalí spiknutí s cílem krádeže mocného předmětu ukrytého ve škole.

Ve druhé knize Harry Potter a Tajemná komnata Harry a jeho přátelé vyšetřují sérii útoků na studenty v Bradavicích a odhalí existenci tajné komnaty, kterou vybudoval Salazar Zmijozel, jeden ze zakladatelů školy. Třetí kniha, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, uvádí na scénu Siriuse Blacka, odsouzeného vraha, který uprchl z kouzelnického vězení Azkaban a o němž se předpokládá, že jde po Harrym. Harry se také dozvídá více o historii své rodiny a střetává se s vlkodlakem. Ve čtvrté knize Harry Potter a Ohnivý pohár je Harry nečekaně vybrán, aby se zúčastnil nebezpečného Turnaje tří kouzelníků, což vede ke konfrontaci s temným čarodějem Voldemortem.

V páté knize, Harry Potter a Fénixův řád, Harry a jeho přátelé založí tajný spolek, aby bojovali proti Voldemortovi a jeho stoupencům, kteří se vracejí k moci. Harry také zažívá vize Voldemortových činů, které ho vystavují nebezpečí. Šestá kniha Harry Potter a Princ dvojí krve odkrývá Voldemortovu minulost a Harry se dozvídá více o vzestupu temného čaroděje k moci. Také objeví knihu patřící tajemnému studentovi, která mu pomůže v boji proti ‚Vy-víte-komu‘. V závěrečné knize Harry Potter a relikvie smrti se pak Harry a jeho přátelé vydávají na nebezpečnou výpravu s cílem najít a zničit zbývající viteály, předměty obsahující části Voldemortovy duše. Příběh vrcholí bitvou v Bradavicích, kde se Harry Voldemortovi jednou provždy postaví.

Hodnocení: 100 %

J. K. Rowling

Harry Potter (audioknižní verze)

Interpret: Stephen Fry

Vydavatel: Pottermore Publishing, 2015

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi