Sobota 23. leden 2021
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Recenze: Mysteriozní Křiváci puberťáky neosloví, děti ale nadchnou

Recenze: Mysteriozní Křiváci puberťáky neosloví, děti ale nadchnou.  (Autor: nakladatelství CooBoo)
Autor: dce - 
4. prosince 2019
10:21

Spisovatelka Maureen Johnsonová není na poli literatury žádný začátečník a přesně to je poznat v její novince Křiváci. První díl z mystery trilogie pro mladé zaznamenal velký úspěch u mladších čtenářů za oceánem i u nás.

Stevie vždycky fascinovaly příběhy skutečných zločinů, a když začne studovat na elitní Ellinghamově akademii, rozhodne se vyřešit jeden z nejzáhadnějších zločinů z počátku 20. století. Tou dobou totiž zmizela dcera a manželka zakladatele Ellinghamovy akademie a všichni jsou přesvědčení, že byly obě ženy zavražděny. Jediným vodítkem je podivná básnička, podepsaná přezdívkou „Křiváci“.

Příběhy Maureen Johnsonové mimo jiné i New York Times přirovnal k Agathě Christie pro mladé. Křiváci jsou sice situováni do Kanady, prostředí ale silně připomíná právě Anglii počátku 20. století. Dramatický příběh se pyšní skutečně nečekanými zvraty, napínavými momenty a neuvěřitelným závěrem.

Hrdinové příběhu jsou ale jednoduše moderní a mnohovrstevnatí. Stevie je velmi nezávislá a silná dívka, jako postava hraje do karet novodobým hnutím za rovnoprávnost, Johnsonová ale zvládla současný trend uchopit tak, aby feminismem zbytečně nešlápla na kuří oka jiným…

Ačkoliv Křiváci patří do žánru young adult, kniha působí – zejména zpočátku – svým stylem spíše jako detektivka pro děti. Jazyk i vnímání příběhu je o něco jednodušší, než by se pro starší čtenáře z řad mládeže hodilo. Ty se zájmem v thrillerech ale jednoznačně nadchne.


Maureen Johnsonová

Křiváci

nakladatelství CooBoo, 2019

336 stran

Hodnocení: 80 %

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud