Recenze: Detektivní fantasy Zhouba Londýna si zamiloval i autor Hry o trůny, stojí vážně za to?

Recenze: Detektivní fantasy Zhouba Londýna si zamiloval i autor Hry o trůny
Autor: dce - 
30. 9. 2019
16:44

Paul Cornell je většině čtenářů známý jako autor scénářů k seriálům Pán času či Jak prosté. Svým románovým debutem na sebe ale rozhodně upoutal pozornost nejednoho fanouška fantasy. Ve své knize Zhouba Londýna kříží prvky gangsterské detektivky s urban fantasy a špetkou hororu. Podle G. R. R. Martina, autora slavné Hry o trůny, se Cornellovi povedlo něco skvělého. Je tomu vážně tak?

Během policejního vyšetřování drogového gangu v srdci Londýna, se začnou dít divné věci. Hlavní čtyři vyšetřovatelé, včetně dvou detektivů, kteří v gangu pracovali v utajení, se začnou setkávat s podivnými úkazy, které je nahánějí po celém městě. Ukáže se totiž, že za úspěchem gangu - a vraždami stovek malých dětí a desítek fotbalistů - stojí odporná čarodějnice, kterou není jednoduché dopadnout.

Cornellův debutní román tak trošku připomíná dílo Bena Aaronovitche - sérii Řeky Londýna, kde se londýnský policista rovněž dostane k vyšetřování nadpřirozených úkazů. Zhouba Londýna působí o něco "dospěleji" - fantastika zde má mnohem temnější nádech a míří spíše k hororu, navíc zde chybí jakékoliv humorné prvky.

Tempo příběhu je silně proměnlivé - valnou většinu času se toho moc neděje, autor se utápí v popisech, které by fungovaly u scénáře, v knize se v nich ale čtenář snadno ztratí, zvlášť bez znalosti místopisu Londýna. Momenty akce jen málo vynahrazují přehnaný objem textu, který toho čtenáři moc nedává. Cornell se vyžívá v detailech a jednoznačně by se dal popsat jako grafoman. Bohužel ne ke zvýšení čtenářova zážitku.

Ani postavy za moc nestojí - ani jedna ze čtyř ústředních nedává člověku nejmenší záminku v tom, aby si je člověk oblíbil nebo aspoň nějak lépe zapamatoval. Navíc se to tu jen hemží výplní, které autor dává až zbytečně moc prostoru, jen aby se k nim už nikdy nevrátil.

Zhouba Londýna má skvělou a poutavou premisu příběhu pro každého, kdo se považuje za fanouška současné urban fantasy. Cornell ovšem nepřináší nijak originální zápletku, jeho styl psaní postrádá spád a postavy schopnost vyvolat v čtenáři emoce. Největším problémem celé knihy je ovšem chaos, který jí prostupuje od začátku až do konce.


Paul Cornell

Zhouba Londýna

nakladatelství Argo, 2019

352 stran

Honocneí: 50 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa