Recenze: Sympaťák David Raker hledá zmizelé i v létě na stránkách plných napětí

Sympaťák David Raker z knih Tima Weavera hledá zmizelé i v létě na stránkách plných napětí.
Autor: Ivan D. Hladík - 
3. 7. 2018
12:00

S časem dovolených přicházejí i chvíle navíc vhodné k odpočinku a začtení se do nové knihy. O to lépe, je-li napínavá a čtivá. Právě takové jsou příběhy Angličana Tima Weavera.

V příběhu Němé oběti poznáváme Colma Healyho, jenž patřil k nejlepším detektivům Metropolitní policie – až do chvíle, kdy se začal zabývat případem brutální vraždy mladé matky a osmiletých dvojčat. Vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě a skutečnost, že nikdy nedokázal najít a potrestat viníka, Healymu zničila kariéru a připravila ho o rodinu. David Raker, který se specializuje na pátrání po nezvěstných osobách, je jediný přítel, který Healymu zbyl. Zároveň jako jediný chápe, že bez odpovědí Healy nikdy nedokáže najít klid a jeho život zůstane v troskách. Proto se společně znovu pouštějí do vyšetřování. Ani jeden z nich ale netuší, že vrah ze stínů sleduje každý jejich krok a pouze čeká na správnou chvíli, aby je mohl pohřbít i s posledními důkazy svého ohavného činu...

V další knize s názvem Zlomené srdce pátrá génius David Raker po Lyndě, která jednoho dne dojela na odlehlou pobřežní vyhlídku, zaparkovala, zahodila klíčky a už ji nikdy nikdo nespatřil. Nezanechala po sobě jedinou stopu. Pro Davida Rakera, který se specializuje na hledání pohřešovaných osob, nejsou podezřelá zmizení ničím neobvyklým. Případ Lyndy Korinové se ale od samého počátku jeho dosavadním zkušenostem zcela vymyká. Namísto prostého pátrání po bývalé herečce ho totiž čeká spletitá cesta skrze roky lží, tajemství a podvodů. Lynda při procházení manželovy pozůstalosti objevila děsivou pravdu, která ji přiměla opustit všechno, co milovala, a uprchnout. Kam utekla? Před kým? Co odhalila? A žije ještě? Hledání nezvěstné ženy Rakera zcela pohltí a přivede ho do daleko většího nebezpečí, než si kdy dokázal představit.

Sympaťák David Raker z knih Tima Weavera hledá zmizelé i v létě na stránkách plných napětí.Sympaťák David Raker z knih Tima Weavera hledá zmizelé i v létě na stránkách plných napětí. | 

Obě tyto knihy najdeme v autorově sérii zasvěcené vyšetřovateli Davidu Rakerovi, specialistovi na hledání pohřešovaných osob. A obě jsou stejně kvalitní, plné napětí a kvalitního textu, jako ty předchozí i následující. V sérii zatím bývalý novinář a redaktor řady časopisů Tim Weaver (43) napsal devět knih, poslední zatím bez českého názvu, You Were Gone, vyšla letos v květnu v Anglii. Na našem trhu se nyní čtenáři mohou kochat předchozími osmi tituly a je vskutku oč stát. Druhá z uvedených, Zlomené srdce, dokonce získala prestižní ocenění pro spisovatele detektivek Ian Fleming Steel Dagger award, kde před Weaverem bodovali například autorka Zmizelé Gillian Flynn nebo Jeffery Deaver.

Co baví samotného spisovatele na thrillerových příbězích? „Že jsou nepředvídatelné,“ prozradil Weaver. „Pro čtenáře i spisovatele. Na začátku své tvorby jsem si řekl, že nebudu příliš plánovat své knihy, i když samozřejmě vždycky mám nějakou představu o tom, kam směřují. Že budu tvořit tajemno kolem nich a kombinovat postavy, které čtenáře zajímají. Místa, kde mohou dýchat, zápletky, napětí a strach, které jsou plné hádanek.“ A to se mu skutečně daří! Každé setkání s Davidem Rakerem je vzrušující, plné nečekaných zlomů, čtenář je hnán kupředu se zvědavostí, co odhalí na další a ještě další stránce. Přestože jsou autorovy knihy občas rozvláčnější a už už hrozí propadem tempa, následující řádky opět vybičují pozornost a chuť dojít až k rozuzlení každého případu. I přes občasné „mouchy“ je tak čtenář odměněn a knihy si užije, o což jde především.

Hodnocení obou knih: 90 %

Tim Weaver

Němé oběti

Počet stran: 528

Zlomené srdce

Počet stran: 480

Vydavatel: Mystery Press, 2017

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud