Nový trhák ve stylu Zmizelé: Film Dívka ve vlaku je hrou s emocemi

Autor: Ivan D. Hladík - 
5. října 2016
17:15

O příběhu se mluví jako o nové Zmizelé (2014). Knižní předloha byla bestsellerem roku 2015. Teď vstupuje na filmová plátna, kde mu kraluje odpudivá Emily Blunt (33). Co viděla z vlaku, se dozvíte od 6. října.

Rachel Watson (Emily Blunt) se vzpamatovává z nedávného rozvodu a moc jí to nejde. O to lépe zvládá vyprázdnit každou lahev alkoholu ve svém okolí. Umaštěná, duchem nepřítomná cestuje každý všední den z Manhattanu do města, aby její bytná nezjistila, že přišla i o práci. Neschopná zbavit se myšlenek na exmanžela Toma(Justin Theroux, 45, seriál Pozůstalí), prožívajícího americký sen o dokonalé rodině s novou ženou Annou (Rebecca Ferguson, 32, Mission Impossible) a jejich dcerkou, Rachel s nadšením slídila a pozorovala dům v sousedství toho, kde sama s Tomem žila.

Naprosto neznámí lidé v Racheliných představách žijí tak, jak by si sama přála. Vždyť to vidí z vlaku – šťastné okamžiky, vášeň, vzájemná blízkost… Megan (Haley Bennett, 28, Equalizer) a Scott (Luke Evans, 37, Drákula: Neznámá legenda) o její existenci nemají ani tušení. Jednoho dne se však Rachel cestou do města stane svědkem šokující události na pozemku Meganina a Scottova domu, která jí otřese až do hloubi duše. Brzy po této události, když Megan zmizí a panují obavy, že by mohla být mrtvá. Kdo je ale viník a kdo skutečná oběť?

Zatímco román se odehrává v Londýně, filmaři se rozhodli přenést děj thrilleru do Manhattanu a jeho okolí. „Napadlo nás, že v New Yorku nalezneme stejné prostředí, protože New York je podobně jako Londýn město se spoustou příměstských železničních tras, po kterých lidé do města dojíždějí,“ říká producent Marc Platt. V těchto kulisách ožil příběh, který se vlastně začal plíživě odvíjet již před událostmi, které vyhrotí už tak komplikované vztahy hlavních hrdinů.

Rachel v podání Emily Blunt je však možná ještě více Rachel, než v představách čtenářů knihy. Herečka ji zahrála přesvědčivě a žena se v jejím provedení stává chvíli křehkou, jindy vysloveně odpudivou bytostí, zmatenou, neschopnou odrazit se a žít vlastní život. „Ta role je o závislosti, osamělosti, voyeurismu a o tom, jak vnímáme vše, co vidíme i nevidíme,“ řekla Emily Blunt o Rachel. „Všichni jezdíme vlakem do práce a uvažujeme o životech lidí, kteří jedou s námi, v tomto ohledu k ní máme blízko,“ pokračuje Blunt. „Tahle osoba je také tím nejméně důvěryhodným svědkem na světě, nikdo jí nevěří. Pro mě byla zajímavá i proto, že takovou osobnost jsem nikdy předtím nehrála.“

Video Dívka ve vlaku (The Girl on the Train) - Freeman Ent.

Jak bylo řečeno v úvodu, Dívka ve vlaku bývá přirovnávána ke Zmizelé od Davida Finchera. Přestože Zmizelá bude vždy lepší už jen proto, že byla první, Dívka ve vlaku skutečně obstojí a nezůstává v jejím stínu. Výhodu a větší prožitek však budou mít ti, kdo zatím knihu nečetli. Mohou pomalu skládat jeden dílek příběhu ke druhému pozvolna, s dějem ubíhajícím na plátně. Mohou se nechat překvapovat, šokovat. I ti znalí osudů postav si však přijdou na své. 112 minut vyprávění, ve kterém ožívají hrdinové jako by právě vystoupili z knižních stránek, má příjemně ubíhající děj. Jsme přesně tam, kde chceme být, sledujeme úryvky malých dramat, která vrcholí v boj o přežití.

„Když jsem viděl další knihu vyprávěnou z perspektivy tří žen, tak ve mně okamžitě vzbudila zájem,“ říká režisér Tate Taylor (47). „Zapůsobila na mě také obecná témata, jako jsou osamocení, zoufalství a boj se závislostí. Bylo důležité je ukázat a vylíčit pravdivě.“ Vlastně to je jedna z mála věcí, které po něm Paula Hawkins požadovala. Taylor vzpomíná: „Řekla: ‚Natoč to skvěle a pravdivě.‘ V Paulině románu jsem spatřoval příležitost zakomponovat do našeho filmu napětí i charakterovou studii, já tomu říkám dramatický thriller. Čím hlouběji jdete do nitra postavy a rozpracujete dramatické prvky, tím více umocníte napětí thrilleru; prostě se snažíte z této psychologické skládačky všechny vyloučit,“ dodává Taylor. Film se mu rozhodně povedl a věřím, že každou minutu si užijete i s mrazením v zádech. Dívka ve vlaku je příběh chladný jako podzimní ráno, je to hra s emocemi, která vtáhne do děje.

Spisovatelka Paula HawkinsSpisovatelka Paula Hawkins | Kate Neil

Knižní předloha byla lavinou roku 2015

Přestože bývalá novinářka Paula Hawkins (41) již v minulosti napsala několik knih na objednávku, Dívka ve vlaku byl první román, který napsala pod vlastním jménem. „Tate je vynikající režisér a jeho filmová vize se hodně podobá mé románové vizi,“ prozradila Paula Hawkins. „Hovořili jsme spolu o navození a udržení paranoické, klaustrofobické atmosféry, ale podstata příběhu zůstala stejná.“ Po vydání knihy v lednu 2015 se s 15 miliony výtisků prodaných po celém světě stal román jedním z nejrychleji prodávaných v historii. Během prvního týdne se umístil na nejvyšší příčce žebříčku bestsellerů vydavatelství The New York Times. Na seznamu nejprodávanějších titulů se udržel více než rok a většinu této doby se držel na prvním místě. Deník USA Today vyhlásil Paulu Hawkins za nejlepší autorku roku.


Dívka ve vlaku (The Girl on the Train)

Premiéra: 6. října 2016, Freeman Ent.

USA, 2016, 112 min, Mysteriózní / Thriller

Režie: Tate Taylor

Předloha: Paula Hawkins (kniha)

Scénář: Erin Cressida Wilson

Kamera: Charlotte Bruus Christensen

Hudba: Danny Elfman  

Hrají: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett, Justin Theroux, Luke Evans, Édgar Ramírez a další.

Hodnocení: 80 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud