Recenze: Devátá brána bez Johnnyho Deppa a v knize? Jen pro fajnšmekry

Recenze: Devátá brána bez Johnnyho Deppa a v knize? Jen pro fajnšmekry
Autor: Dagmar Čechová - 
24. 5. 2016
10:19

Film Devátá brána v hlavní roli s Johnnym Deppem je téměř kultovní záležitostí. O knize, podle které byl snímek natočen, už ale mnoho lidí neví. Dumasův Klub Artura Peréze-Reverta má s Devátou bránou společného jen málo. Nelichotí masám a je spíše záležitostí pro knižní fajnšmekry.

Lucasu Corsovi, lovci knih z Madridu, se do ruky dostane rukopis jedné kapitoly Dumasova románu Tři mušketýři. Má ověřit jeho pravost. Současně se také přitočí k jedné z nejvzácnějších knih – Devět bran Říše stínů. Má zjistit, který ze tří existujících exemplářů je ten pravý a je možné s jeho pomocí vyvolat ďábla. Corso při svém pátrání čelí ohrožení života i značným pokušením, která jeho cíl jen oddalují... anebo ne?

Příběh knihy se střídavě točí kolem Dumase a Devíti bran. A jako by každou část psal jiný autor – vyprávěné jiným vypravěčem jsou jednotlivé linie zcela odlišné i co do vstřebání zážitku. Jedna hutná, plná vyprávění správného bibliofila, druhá akční a trošku přitažená za vlasy.

Schizofrenní vyprávění ovšem knize neubírá na kvalitě. Ačkoliv se příběh v některých částech trošku vleče, brzy pochopíte, proč všechno to dlouhé vysvětlování a přivádění do děje.

Detektivka s příměsí fantasy nechává svůj filmový protějšek daleko za sebou. Roman Polanski si z příběhu vybral jen divácké jistoty – cynického lovce knih, kterému propůjčil sexy tvář Johnnyho Deppa, sex a Satana.

Kniha ale nabízí mnohem víc – napětí i akci obalené v inteligentním vyprávění plném zkazek z historie psaní a vydávání knih. Zával vědomostí ovšem lehce ubírá pozornost, která by se měla stáčet spíše k příběhu. Dumasův klub tak rozhodně není knihou pro každého, zejména milovníky populárního Dana Browna. Není totiž tak čtenářsky přístupný a vyžaduje velkou míru pozornosti a zájmu.


Arturo Pérez-Reverte

Dumasův Klub

nakladatelství Argo, 2016

320 stran

Hodnocení: 70 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa