Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Recenze: V žoldu USA i Sovětského svazu: Historie zapomenutých konfliktů

Recenze: V žoldu USA i Sovětského svazu: Historie zapomenutých konfliktů  (Autor: nakladatelství Naše vojsko)
Autor: Etienne Blaha - 
11. května 2016
17:34

Miliony mrtvých, rozvrácené státy a mraky peněz utopených v krvi. To je výsledek imperiálních choutek a zapomenutých konfliktů aktérů studené války, které představí čtenářům kniha Krvavé století autora Martina Nekoly.

V Krvavém století vám povětšinou vaše znalosti zeměpisu ze školy nepomůžou. O státech jako Burundi, Belize, Rwanda či Papua máme mizivé informace, ale právě všech těchto zapomenutých států se kniha týká. Překvapí vás, kolik mrtvých si táhlé konflikty na všech kontinentech (nevyjímaje tichomořské atoly) vyžádaly a pod jakými malichernými záminkami byli civilisté zabíjeni a mučeni.

Jenže nejde válčit bez peněz a právě finanční pozadí odkrývá kniha perfektně, i když bohužel bez zdrojů. Ty jsou sice vypsány v seznamu na konci, ale není v lidských silách si každou informaci o platbách CIA, KGB či arabských států ověřovat v knihovně. Nezbývá tedy než věřit, autor se ostatně nedemokratickým režimům věnuje pracovně na univerzitě už dosti dlouho.

Kniha je čtivá, občas ale kvůli vysvětlení souvislostí přeskakuje. Většina konfliktů by zasloužila větší prostor, někdy snad i vlastní knihu. Právě zkratkovitost je jedinou větší vadou na kráse, ale jak jinak nacpat na tak malé místo tolik témat? Jako úvod do tématu zapomenutých obětí souboje ideologií je kniha ideální.


Martin Nekola

Krvavé století

Naše vojsko, 2015

320 stran

Hodnocení: 85 %

1912 ( 11. května 2016 17:50 )

kdo dokáže napsat o těch zločineckých válek US co vedli a vedou po světě !!! ????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud