Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Recenze DVD: Americký sniper Chris Kyle měl nejen přesnou mušku. Taky rodinu a zemi, kterou miloval

Autor: Ivan D. Hladík - 
10. května 2016
10:22

Chris Kyle byl legenda mezi ostřelovači, patriot, otec, manžel. Film o něm, bez zbytečného patosu, režíroval Clint Eastwood. Výborně ho zahrál Bradley Cooper. Potřebujete ještě nějaký argument?

Ten týpek byl živoucí legenda. Své ostruhy a slávu si vysloužil během čtyř bojových turnusů v Iráku. Příslušník jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle. Příběh podle Kyleovy autobiografie natočil Clint Eastwood (85) a téměř ihned po svém uvedení se stal fenoménem. Pokud jste snímek se šesti nominacemi na Oscara neviděli, teď máte šanci v pohodlí domova vyrazit s Chrisem Kylem (†39) do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani.

Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout.

Video  Americký sniper trailer  - Freeman Entertainment
Video se připravuje ...

Chris Kyle nebyl „jen“ Ďábel z Ramádí

Eastwoodovi se podařilo natočit film o jedné z největších amerických legend bez nesmyslného patosu a přehnané propagandy armády. Jak už bylo zmíněno, Chris Kyle byl nejen americký voják, člen United States Navy SEALs a nejúspěšnější odstřelovač v historii USA (během mise v Iráku zabil 260 lidí, z toho 160 zásahů Pentagon oficiálně potvrdil). Jeden z jeho výstřelů byl považovaný za takřka nemožný - zabil na vzdálenost 1920 metrů.

Kyle získal několikrát medailí za statečnost, dvakrát Stříbrnou hvězdu, pětkrát Bronzovou. Miloval zemi, ve které se narodil. Jako texaský patriot dokonce svým dětem, když se v porodnici narodily, přinesl v igelitce pravou texaskou hlínu, aby se jejich nohy poprvé dotkly půdy, kde měly být (jako Kyle) doma. Kyle miloval svou rodinu, svou ženu a děti. Samozřejmě také svou zemi, pro kterou byl vždy připravený nasadit život, o který málem přišel na svých misích. Byl dvakrát zraněn, šestkrát přežil výbuch min v těsné blízkosti.

Přezdívku Szajtan ar-Ramadi (Ďábel z Ramádí) mu dali nepřátelé v Ramádí a na jeho hlavu vypsali vysokou odměnu. Kyle měl silný kořínek a pevné nervy, což je hlavní předpoklad pro úspěšného snipera. Neporazila ho ani válka, ani ne zrovna příjemné okolnosti jeho působení na misích. Alespoň ne tak, jako řadu kolegů veteránů. Tím se stal dobrovolně v roce 2009, kdy Kyle opustil americké námořnictvo a spolu s manželkou a dvěma dětmi se usadili, kde jinde, v Texasu. Vedl bezpečnostní firmu Craft International, která poskytuje výcvik pro odstřelovače a bezpečnost. Svou autobiografickou knihu Americký sniper vydal roku 2012, o rok později byl na ranči Rough Creek v Glen Rose zastřelen. Ani válka, ani nepřátelé Kyleovi vaz nezlomily, to až střela téměř spolubojovníka Eddieho Raye Routha, vojáka, který trpěl posttraumatickým stresem. Paradoxně mu Kyle pomáhal stres zvládnout a žít.

Nahlédněte dál

Nové bonusové materiály připravené pro tuto Speciální edici odhalují další detaily ze života tohoto profesionálního vojáka a zároveň otce, manžela a kamaráda a nabízejí neobvyklý pohled na jednoho Texasana. Eastwoodův Americký sniper skvěle zapadá mezi takové snímky, jakými byly třeba Na život a na smrt (2013) nebo Kapitán Phillips (2013), či 30 minut po půlnoci (2012). Chris Kyle v podání Bradleyho Coopera (41) je úplně normální chlap, žádný robot nebo superman. Takový nejspíš Kyle podle vzpomínek svých blízkých byl. Teď, v řadě dalších bonusů, můžeme i my poznat Kyleovu rodinu i to, čím si procházejí Navy Seals každý den na misi.

Video  Americký sniper film o filmu  - Freeman Entertainment
Video se připravuje ...

Hodnocení: 80%

Americký sniper Speciální edice 2DVD

(American Sniper Special Edition 2DVD)

2015 / Životopisný, Akční, Válečný, Drama

127 minut / USA

V prodeji od: 4. 5. 2016


Režie: Clint Eastwood

Kamera: Tom Stern

Hudba: Joseph S. DeBeasi

Scénář: Jason Dean Hall

Hrají: Bradley Cooper, Sienna Miller, Jake McDorman, Cory Hardrict, Luke Grimes, Brian Hallisay, Sammy Sheik, Keir O'Donnell, Kyle Gallner...

Zvukové formáty: česky DD 5.1 / anglicky DD 5.1 / maďarsky DD 5.1

Titulky: české, anglické pro neslyšící, francouzské (Paříž), hebrejské, italské, maďarské, polské, portugalské (Evropa), rumunské, španělské (Kastilie)

Obrazové formáty: 16:9 / 2,40:1


Bonusy:

Speciální bonusový disk s novými dokumentárními filmy, slovem provází Bradley Cooper

• SEAL: Ve válce a v míru

• Taya Kyle a proslulý SEAL Marcus Luttrell hovoří o tajném světě elitních amerických jednotek.

• Chris Kyle: Muž skrytý za Legendou

• Dosud nezveřejněné domácí záběry, rodina, přátelé a spolubojovníci odhalují další tváře Chrise Kylea.

• Válečné dědictví: Cena za hrdinství

Seznamte se s problémy mnoha veteránů, pro které může být návrat domů stejně obtížný jako chvíle strávené v boji.

• Příběh jednoho vojáka: Cesta Amerického snipera Vydejte se spolu s Clintem Eastwoodem, herci a filmovým štábem zdolávat nesmírné tvůrčí a logistické překážky na cestě příběhu člena jednotek SEAL amerického námořnictva Chrise Kylea na filmové plátno.

• Jak se točil Americký sniper

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud