Recenze: 10 dnů v Islámském státě aneb jací opravdu jsou „sunnitští řezníci“

10 dnů mezi radikály
Autor: Veronika Šmídová - 
10. 5. 2016
08:58

Uřezané hlavy na kůlech, znásilněné ženy, popravené děti. To symbolizuje pro většinu světa Islámský stát, takovým způsobem se i on sám prezentuje navenek. Jaký je ale doopravdy? Jak smýšlejí jeho bojovníci, jak se žije ve městech, nad kterými zavlála černá vlajka? Čeho chce dosáhnout a proč? Na tyto otázky se rozhodl získat odpovědi německý novinář Jürgen Todenhöfer. Díky pověsti objektivního a problematiky znalého odborníka mu bylo umožněno to, co žádnému jinému západnímu publicistovi. Navštívit se svolením teroristů ISIS a vrátit se domů živý.

 

Jürgen Todenhöfer není v oboru válečné žurnalistiky žádným nováčkem. Během své kariéry navštívil mnohokrát Blízký východ, a protože věří v objektivitu, vždy se snažil hovořit s oběma stranami konfliktu. Dělal rozhovor například s chilským diktátorem Augustem Pinochetem, vůdci Tálibánu či syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Kvůli své zásadě se rozhodl i hovořit s představiteli Islámského státu. Díky jeho kontaktům, dobré pověsti i znalosti Koránu mu to bylo po složitých jednáních umožněno. I když si ani on, ani jeho doprovod nemohli být jistí, že ISIS neporuší garance bezpečnosti, přesto se na 10 dnů vypravili do Sýrie.

Západ může za všechno?

10 dnů se na první pohled může zdát jako příliš krátký časový úsek na to, aby se na tom dala stavět celá kniha. Ta se ovšem v jednotlivých kapitolách nevěnuje pouze samotné cestě.

 

Autor v ní popisuje i telefonické rozhovory s jednotlivými džihádisty, rozhovory s jejich rodinami, celé vyjednávaní. V neposlední řadě Todenhöfer hned v úvodních kapitolách nastiňuje čtenářům historii ISIS a pozadí konfliktu.

Zde se silně projevuje jeho kritický pohled na Západ. Koneckonců podle něj je i ISIS dítětem války proti Iráku, jež neměla sebemenší oporu v mezinárodním právu. Ač se autor snaží mnohokrát opakovat, že tím neomlouvá skutky samotných teroristů, první kapitoly jeho díla trochu jako obrana znějí. Jako by z obyvatel Iráku, Sýrie, Libye dělal jakési nesvéprávné loutky, kterým Západ nedal na výběr – donutil je vraždit, ať chtějí či ne.

Všední krutost

V samotné reportáži z cesty ovšem Todenhöfer vystupuje o poznání kritičtěji. Občas dokonce i tak kriticky, že si čtenář není jistý, jestli si toto jednání skutečně novinář k členům ISIS dovolil, nebo podává události lehce zkresleně ve svůj prospěch. To ale nikterak nesnižuje barvité líčení a zajímavost celé cesty.

V první řadě je fascinující vhled do myšlení jednotlivých bojovníků ISIS, s kterými se Todenhöfer setkává a debatuje. O špatném výkladu Koránu, násilí, Západu, životě. Většina z nich jsou cizinci, kteří do Sýrie přijeli kvůli chalífátu. 

 

Asi nejvíce překvapivým prvkem je ovšem tamní život. Zatímco zpovzdálí šokují radikálové extrémní krutostí, zde šokují spíše všedností. Protože lidé se přizpůsobí všemu, přizpůsobili se i těmto extremistům. V Mosulu tak život na první pohled pokračuje jako kdykoliv jindy. Jistě – ještě nedávno se zde hromadně popravovalo a napichovaly se hlavy na kůly, za krádež se usekává ruka a za nevěru se kamenuje, nad hlavou stále létají válečné drony, ozývá se běžně střelba, lidé ale žijí na první pohled všedně. 

K tomu se váže i poněkud schizofrenická snaha ISIS působit určitým způsobem navenek a úplně jiným na vlastní (čistkami vybrané) obyvatelstvo. Zatímco Západ zná drastická videa, kde bojovníci řežou hlavy, v islámských nemocnicích se pouští propagační spoty, jak bojovníci pomáhají raněným či objímají stařečky a stařenky. 

Absurdně rovněž působí hluboká nenávist islamistů k čemukoliv západnímu, což jim ale nebrání, aby měli všude colu, hamburgery či třeba playstation. Podobných drobností až téměř k pousmání je v knize celá řada, z mnoha dalších naopak nepříjemně mrazí. Ať tak či onak – pro čtenáře představuje kniha fascinující vhled do míst, do kterých by se sám nikdy podívat neodvážil. Pro každého, kdo chce lépe porozumět jedné z největších bezpečnostních hrozeb dneška, je dílo téměř nutností. 


Jürgen Todenhöfer

Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“

nakladatelství Ikar, 2015

296 stran

Hodnocení: 90 %

Doporučujeme
prycsnima ( 10. května 2016 09:07 )

 A dnes ráno u Mnichova pobodal jeden kretén několik lidí na vlakovém nástupišti.křičel to známé A.akbar! Makrela si to tak přeje a hloupej německej lid jí tleská.a nadále bude volit. Proč vlastně to německo v roce 45 nenylo kompletně srovnáno z povrchu zemského? Němci doku rvujou immer wieder všechno.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud