Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Recenze: Pokud se nepřestaneme množit, příroda nám rozdá hromadnou výpověď

Kniha plná provokativních otázek, to je Odpočítávání. Co může (a může vůbec) lidstvo udělat, aby přežilo?
Kniha plná provokativních otázek, to je Odpočítávání. Co může (a může vůbec) lidstvo udělat, aby přežilo?  (Autor: Reuters/Blesk - Ramon Hofman)
Autor: kle - 
2. dubna 2016
20:30

Velmi zneklidňující čtení plné závažných a provokativních otázek, které se přímo dotýkají samotné existence lidstva na planetě Zemi. Takové je „Odpočítávání“ z pera amerického novináře a spisovatele Alana Weismana. Kniha z respektované edice Argo/Dokořán nabízí slovy svého autora především „čtyři otázky vyčerpané planety“. A odpovědi zní tak snadně, a přece tak vzdáleně.

Kniha je provokativní sbírkou názorů odborníků i „běžných obyvatel“ naší planety napříč kontinenty. Ve hře jsou přitom jen čtyři základní otázky: Kolik lidí může žít na naší planetě? A nenašla by se snad v dějinách lidstva či liturgiích nebo věroukách nějaká myšlenka, která by pomohla lidem smířit se se zdánlivě nepřirozenou představou – tedy že je potřeba omezit vytváření dalších kopií sama sebe?

Jak to bude s vodou? Budou zásoby životně důležité tekutiny stačit pro 10, nebo jen pro sedm miliard lidí? A co zemědělství a potrava a celý ekosystém? Máme se připravit na rozšiřování pouští?

Je nás zkrátka příliš hodně

Možné odpovědi na otázky se nabízí samy, ale pro lidstvo jsou nepředstavitelné a pro politiky nepřijatelné. „Pokud lidská rasa nezmění své současné směřování, bude nás do roku 2011 víc než 10 miliard. Předpokládejme však – teoreticky, sociální námitky stranou –, že by celý svět přijal od zítřka politiku jednoho dítěte. Do konce století by populace byla zpět na hodnotě 1,6 miliardy z roku 1900,“ uvádí provokativně autor.
Připomíná rovněž, že nebýt lidské snahy zamezovat různým epidemiím, příroda by se přirozeně postarala o vše sama. „Epidemie by se přes naši populaci přeháněly jako požáry v lesích, které zabraňují přerůstání. Většina z 2,3 miliard z nás, kterým je přes 40 let, by tady už nebyla,“ uvádí.

Kniha „Odpočítávání“ je již druhým myšlenkovým experimentem tohoto autora, který mohou znát i čeští čtenáři. Knihu „Svět bez nás“ o roku 2007 vyhlásil Time nejlepší populárně naučnou knihou toho roku.

Také aktuální kniha je sázkou na jistotu, tedy pokud má čtenář v době zkratkovitých vyjádření na sociálních sítích čas na velmi složité otázky a mnohoznačné odpovědi. Tou hlavní je možná vzkaz autora všem lidem na Zemi: „Všem lidem, kteří jsou nyní na této planetě, přeji dlouhý život ve zdraví. Buď ale nad sebou převezmeme kontrolu a lidským způsobem snížíme své počty tím, že budeme vytvářet čím dál méně nových členů lidské rasy, aby nás nahradili, nebo nám příroda rozdá hromadu výpovědí.“
Alan Weisman

Odpočítávání: Poslední naděje na budoucnost života na Zemi?

Argo/Dokořán, 2015

454 stran

Hodnocení: 90 %

vlasticka ( 3. dubna 2016 01:06 )

Souhlasím, sice to zní krutě, ale ty humanitární pomoci jsou spíš ke škodě.

lug70 ( 2. dubna 2016 22:27 )

Bílý inteligentní člověk se přestává množit, ale čmoudi se rozmnožují jako potkani. A co teď s tím? Do oblastí, kde jsou největší populační exploze OSN a různé nadace vysílají humanitární pomoci, lékaře bez hranic a to má akorát za následek, že se populace čmoudů rozrůstá geometrickou řadou. Je to sice kruté, ale je třeba těm oblastem, zasažených populační explozí přestat pomáhat a příroda se už sama postará o redukci tamní přemnožené lidské populace. V opačném případě těžce zkoušená planeta smete všechny.

Zobrazit celou diskusi