Tohle je vrah nejúspěšnějšího odstřelovače z USA, podle kterého natočili film Americký sniper!

Autor: simao, ČTK - 
11. února 2015
16:16

V Iráku měl jasný úkol. Chránit americké vojáky. Zabil kvůli tomu 160 lidí! Nejúspěšnější americký odstřelovač Chris Kyle, člen jednotek SEAL amerického námořnictva, však přišel o život po návratu do vlasti. Podezřelý z vraždy muže, podle kterého natočil režisér Clint Eastwood velkofilm Americký sniper, je Eddie Routh. Bývalý mariňák. Nyní stanul před ostře sledovaným soudem.

V Texasu ve středu začal proces s bývalým příslušníkem amerického námořnictva Eddiem Routhem obviněným z vraždy elitního odstřelovače Chrise Kylea a jeho přítele Chada Littlefielda.

Routh podle obžaloby oba zabil na střelnici, teď mu hrozí doživotní trest. Obhajoba chce soud přesvědčit, že Routh střílel v nepříčetnosti. Podle příbuzných trpí posttraumatickým syndromem. Obžaloba ho však líčí jako opilce a kuřáka marihuany, který zabíjel zvířata a ženy ohrožoval nožem.

Soud se koná v malém texaském městečku Stephenville, jehož obyvatelstvo podle agentury AP touto kauzou žije. Zatím neobstál požadavek obhajoby přeložit soud na jiné místo, nebo ho odložit. V soudní síni byl údajný vrah už minulý týden při výběru poroty. 

Soud jako „reklama“: Eastwoodův film chce i Oscara

Kyle byl nasazen do Iráku čtyřikrát a „stihnul“ tam zabít 160 lidí. Sám se ale chlubil, že jich bylo 255. Po návratu založil nadaci FITCO Cares pro veterány z války. A právě v jejím rámci se do jeho blízkosti dostal Routh.

Soud s vrahem Kylea je navíc populární i díky filmu, který za sedm týdnů promítání vynesl skoro 300 milionů dolarů. Americký herec a režisér Clint Eastwood totiž podle Kyleova životopisu natočil válečný film Americký sniper (American Sniper), který je dokonce mezi kandidáty na Oscara! Film již překonal rekord úspěšnosti snímku s armádní tématikou, který dosud náležel filmu Zachraňte vojína Ryana.

Routhův případ však také vyvolal novou debatu o dopadech, jaké má na americké vojáky účast v bojích. Routh byl zbrojní technik a po návratu z Iráku byl na Haiti, kde pomáhal s odklízením následků zemětřesení. Z námořnictva odešel v roce 2010. Když v únoru 2013 zabil na střelnici Glen Rose jižně od Fort Worthu oba bývalé vojenské druhy Kylea a Littlefielda, odjel v Kyleově autě k sestře a k vraždám se přiznal. Řekl prý tehdy, že lidé se snaží „vysát jeho duši“. Předtím v lednu hrozil své přítelkyni a její spolubydlící, že je zabije nožem a mečem. Pak byl hospitalizován na psychiatrii.

Ji Strnad ( 12. února 2018 00:37 )

Je to pašak ze dal 160 zmetku,skoda ze jich nedal víc. Pokavad mate neco proti evropskoamericke armade tak ste velcí hnupove protoze kdyby nejezdili strilet ty zmetky do iraku atd.tak by ty zmetky strileli v evrope. Uz ted jich tady je mraky a delaj atentaty jen v ČR zatim ne ale az bude tak se stoho všichni po s....e.

mazy666 ( 1. března 2015 06:37 )

Kobylo tebe bych rad poznal.Diky lidem jako byl on muzes zit ten svuj ubohej a zbabelej zivot!Nevis o terorismu a zemich jako irak nebo afgan. ani hovno tak nekomentuj!  

kobyla1 ( 20. února 2015 18:02 )

No tady by sotva byl takovej magor, kterej by šel vraždit lidi do cizí země ty magore

bohousbb ( 12. února 2015 02:43 )

Vy magori vzdyt byl v iraku a chranil sve lidi. Kdo zvas by to udelal

zelena.karkulka ( 11. února 2015 22:09 )

Kdo s čím zachází......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud