Středa 16. října 2024
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno 12°C

Knihou roku 2016 je román Daniely Hodrové. Uspěla i Aňa Geislerová s deníkem

Autor: ČTK, tmp - 
5. dubna 2016
21:50

Knihou roku 2016 se stal román Daniely Hodrové Točité věty. Podle poroty výjimečný, pro čtenáře však náročný text je sugestivní autorskou zpovědí reflektující přátelství, téma paměti i posledních věcí člověka. Kniha získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera spojenou s odměnou 200 tisíc korun, autorka si ji v úterý převzala na Nové scéně Národního divadla.

Předány byly i další ceny v sedmi kategoriích. Patnáctému ročníku cen, jež si kladou za cíl popularizovat kvalitní tuzemskou i překladovou literaturu, dominovaly ženy. Kromě hlavní ceny je v sedmi kategoriích šest vítězek, ženská je i vítězka čtenářské ankety, kde nejvíce lidí hlasovalo pro deníkovou knihu Ani Geislerové P. S. Muži zvítězili pouze v kategorii poezie (Ladislav Zedník: Město jeden kámen) a dětské (Robin Král: Vynálezárium).

Román Hodrové je niternou zpovědí, v níž se citlivě prožívané přátelství autobiografické vypravěčky se spisovatelkou Bohumilou Grögerovou a výtvarnicí Adrienou Šimotovou doplňuje s osobitými reflexemi tvůrčího procesu vzniku textu. Grögerová, zesnulá před dvěma lety, získala titul Kniha roku v roce 2009 za svou básnickou skladbu Rukopis.

Stejně jako v předchozích knihách Hodrové se podle poroty i v tomto díle projevuje její kulturní erudice a originální artistní práce s románovým tvarem. Její věty se bohatě rozvíjejí a splétají do vrstvícího se příběhu. V něm se přítomnost prostupuje se vzpomínkami, osudy hrdinů se opakovaně potkávají s osudy nežijících lidí, všední situace se střídají s alegorickými a snovými výjevy, zdánlivě obyčejné věci nabývají symbolických významů.

Nejsledovanější kategorii, tedy Literu za prózu, v níž byla nominovaná i Hodrová, vyhrála kniha Anny Bolavé Do tmy. Pod pseudonymem se skrývá bohemistka, jazyková korektorka, recenzentka a spisovatelka Bohumila Adamová (1981). Její prozaický debut vypráví příběh ženy, která se snaží utéct od minulosti, odchází do přírody a posedle sbírá léčivé rostliny. Román vypráví o závislosti, jež vede k izolaci i ztrátě sebe samé.

Litera za objev roku podporovaná a dotovaná agenturou Dilia patří Blance Jedličkové za její knihu Ženy na rozcestí s podtitulem Divadlo a ženy okolo něj 1939–1945. Autorka se snaží v knize na příkladu několika žen z doby protektorátu zodpovědět otázky, které se týkají společenské každodennosti v době okupace a toho, jak válka působila na postavení žen.

Literu v kategorii dětské dostal Robin Král za svůj titul Vynálezárium, v němž dětem předkládá méně známé básnické formy. Od loňska soutěží v ceně Magnesia Litera i blogy, letos vyhrál Tomáš Princ se svým blogem Humans of Prague. Loňská vítězka Marie Doležalová svůj blog vydala posléze knižně a prodala na tuzemské poměry výjimečných 25 000 kusů. Také loňskému vítězi, románu Martina Reinera Básník, zvedla podle pořadatelů cena prodej na celkových více než 10 000 kusů.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi